Fizik

Zamanı Ölçmenin Farklı Bir Yolu: Hanke-Henry Sabit Takvimi

Hayatınızın geri kalanında takvime bakmak zorunda kalmasanız. Mesela , doğum gününüzü hep aynı gün kutlasanız, 1 Ocak her zaman Pazartesi gününe gelse, 4 yılda bir işe karışan 29 Şubat yerine de bir kaç yılda bir yaşayacak fazladan bir haftamız olsa. Kulağa garip gelebilir ama şu an kullanılan ve 16. yüzyılda benimsenmiş olan Gregoryen takvimi bir kenara atmak, yıldan yıla değişen günlerin, artık günlerin yerine saat gibi tıkır tıkır işleyen bir mekanizma getirmek mümkün…

En azından Steve Hanke ve Richard Henry bunun mümkün olduğunu düşünüyorlar ve bizlere Hanke-Henry Sabit Takvimini öneriyorlar. Bu takvim ilk olarak 2004 yılında Johns Hopkins Üniversitesinde Astronomi ve Fizik profesörü olan Richard Conn Henry tarafından tasarlanmış ve 2011 yılında ekonomist Steve Hanke tarafından yapılan düzenlemelerle son halini almış durumda.

Takvimin hazırlanmasındaki asıl amaç mevcut takvimlerden daha doğru bir takvim oluşturmak değil, her tarihin yıllar boyu haftanın aynı gününe denk geldiği bir daimî takvim örneği üretmek.

 “Planımız, yıldan yıla hiç değişmeyen ve okuldan iş tatillerine kadar faaliyetlerin kalıcı ve rasyonel olarak planlanmasına olanak tanıyan istikrarlı bir takvim sunuyor. Dünyadaki her organizasyonun takvimini yeniden tasarlarken her yıl ne kadar zaman ve emek harcadığımızı düşünün, takvimimizin hayatı ne kadar kolay hale getireceği açıkça belli oluyor. Ayrıca takvimimizi düzenlemek ciddi ekonomik faydalar da sağlıyor.”

Steve Hanke

Hanke-Henry Sabit Takvimi Nasıl Çalışıyor?

Hanke-Henry Sabit Takvimi
Hanke-Henry Sabit Takvimi

Hanke-Henry Sabit Takvimine göre bir yıl 364 gün uzunluğundadır ve üç aylık dört çeyreğe bölünmüştür. Her ay, her yıl aynı gün başlayacak ve bitecektir. Her üç aylık dönemin ilk iki ayı 30 gündür. Üçüncünün ise 31 günü vardır. Normalde 365,24 gün olan bir yılın 364 kabul edilmesinden dolayı da oluşacak hataları engellemek için her beş veya altı yılda bir Aralık ayının sonuna fazladan bir hafta eklenmesi düşünülmüştür.

Okuma Önerisi: Artık Yıl Nedir? Nasıl Hesaplanır? Takvim ve Matematik

Takvimler Bir Kaç Yüzyılda Bir Değişir

MÖ 45 yılında Jül Sezar Jülyen takvimini uygulamaya koydu. Daha sonra, 1582’de Papa XIII Gregory, Gregoryen takvimine geçiş yaptı. 1793’te Fransız devrimcileri 10 günlük hafta sistemini getirdiler. 1928’deyse Kodak’ın kurucusu George Eastman, personelini 13 aylık bir takvimle çalıştırmayı denedi. Ancak bu tür reformlar dünyanın güneş etrafındaki yörüngesine yetişmek için tuhaf uzunlukta haftalar kullandıkları için başarısız oldular.

Bu takvimin hayatımıza avantaj mi dezavantaj mı sağlayacağı elbette tartışmalı bir konu. Sonuçta bu takvimde bol bol pazartesi günü bulunuyor. Alışkanlıklarımız, ekonomik sistemlerimiz, günlük yaşamımız değişecek olsa da belki de Henry ve Hanke doğruyu söylüyordur. Takvime göre bugünün hangi güne denk geldiğini öğrenmek isterseniz: http://hankehenryontime.com/

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.