Sosyoloji

10 Kişiden 6’sı Haberlerin Sadece Başlıklarını Okuyor

Sosyal medya profilleri incelendiğinde paylaşılan bir çok haber yazısı gözünüze çarpar. Bu o haberi paylaşan kişinin entelektüel birikimi hakkında bir ipucu gibi gelebilir sizlere. Şimdi durun. Eğer şu an bu yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız bir kalıba meydan okudunuz demektir. Ve değişim konusunda önemli bir adım attınız. Ne demek mi istiyoruz kısaca anlatmaya çalışalım…

Yapılan çalışmalar ve denemeler bir çok insanın yalnızca başlıkları okuduktan sonra makaleleri paylaştığı ve yorum yaptığını gözler önüne seriyor.

Haberlerin Yalnızca Başlıklarını Okuyoruz

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma, aslında sosyal ağlarda paylaşılan tüm bağlantıların yüzde 59’unun hiç tıklanmadını, makale paylaşımlarının çoğunun gerçek okumaya dayanmadığını gösteriyor. İnsanlar manşetleri okuyup makaleleri paylaşıyorlar. Bu arada bu araştırmanın Türkiye kökenli olmadığını göz önüne alırsak sorun tüm dünyada geçerli…

Bir makalenin paylaşılması, bir kullanıcının bağlantıyı tıkladıktan, makaleyi okuduktan ve ilginç ya da değerli bulduğunu (yani paylaşmaya değer) bulduktan sonra gerçekleşmesi gerekiyor.

Ancak, bunu zorlaştıran iki unsur var: Birincisi, dikkat faktörü; çoğu kullanıcı, ilk izlenimlerini makalenin başlığına bakarak hızlıca vermektedir. İkincisi, çaba faktörü. Bir makaleyi paylaşmak, okumak için harcadığından çok daha az zaman ve çaba gerektirir.

Neden Paylaşıyoruz?

Peki ama neden paylaşılıyor derseniz, paylaşımlar başka avantajları da beraberinde getirir. Bir makaleyi paylaşarak arkadaşlarınıza ve sosyal medya takipçilerinize bu makaleyi okuduğunuzu ve fikrine katıldığınızı iletirsiniz sonuçta. Bu yazılanlar size inandırıcı gelmediyse ve halen okumaya devam ediyorsanız size konu ile ilgili yapılan ilginç bir kaç çalışmadan bahsedelim.

2014 yılında NPR okurlarına bir şaka yaptı. Gerçekte içerik içermeyen, Neden Amerika Daha Fazla Okumuyor? başlıklı bir makale yayınladı. Bu makaleyi tıkladığınızda, yalnızca gönderiyi beğenmek için talimatlarla karşılaşıyordunuz ve yorum yazmamanız isteniyordu. Sonuç olarak yorum yapan yüzlerce kişi aslında bu makaleyi okumamıştı.

Devamında IFLScience.com’da benzer bir deneme yaptı. Marijuana Contains “Alien DNA” From Outside Of Our Solar System, NASA Confirms başlıklı yazısının içeriği boştu ama makale 536.000’den fazla paylaşıldı. Bu, modern çağda manşetin gücünün mükemmel bir göstergesidir.

Başka bir örnek de Science Post’tan geldi devamında. Yayınlanan içerik anlamsızdı, latince birbirini tekrarlayan paragraflardan oluşuyordu. Ancak başlık çarpıcıydı. “ Facebook kullanıcılarının %70’i, Bilim Haberlerinin Sadece Başlıklarını Okuyup, İçeriği Okumadan Yorum Yapıyor!”. Bu başlık 123.000 kişi tarafından paylaşıldı ve fenomen kendini kanıtladı.

Evet bir çoğumuz farkına varmadan sahte haber yayıyoruz anlayacağınız. Başlığa, yayınlayan kurumun ya da kişinin güvenilirliğine bakarak bize dayatılan haberleri incelemeden, okumadan paylaşıyoruz.

Elbette gördüğünüz her makaleyi okumak zorunda değilsiniz, buna kimin zamanı yeter ki? Ancak bir makaleyi paylaşacak ve etkisini artıracaksanız, önce onu incelemenizi öneririz. Bizler okumaya zaman ayrıran %41 için çalışmaya devam edeceğiz. Eleştirisel düşünelim ve şüpheci kalalım…

Göz atmak isterseniz:

Kaynak: 59 Percent of You Will Share This Article Without Even Reading It; https://jaysondemers.medium.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

  1. Teşekkürler. Çok doğru ve yerinde bir yazi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.