EĞİTİM

YKS Sınavı Yaklaşırken…

Ülkemizde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yaklaşırken gençlerin istedikleri ile yaptıkları ve aileleriyle aralarındaki ince çizgi başarı ya da başarısızlığı getiriyor.

Her başarının altında bir amaç yatıyor. Amacın ne olduğu önemlidir; sadece tasarlanmış bir sınav başarısı mı, yoksa çocukluktan bu yana aşılanmış bir hayat başarısı mı?

Üniversiteye giriş sınavları gençler için büyük önem taşıyor. Sınava verilen önem ne kadar yüksekse gençlerin yaşadığı stres, kaygı ve heyecanda o kadar yüksek oluyor.

Gençlerin amaçları ve hayattan beklentileri noktasında sınavlar ön planda yer alırken, başarısızlık ve çaresizlik kaygıları sınav başarısını olumsuz etkiliyor.

Geçmişten gelen okul ve ders başarıları bugünkü kaygı ve strese neden olabiliyor. Bu kaygı şekilleri kendini duygusal ve fiziksel olarak gösterebiliyor.

Duygusal belirtiler; sinirli olma, ağlama, şaşkınlık, unutkanlık, olumsuz düşünceler ve depresyon şeklinde kendini gösterirken, fiziksel belirtiler mide bulantısı, kasılma, baş ağrısı veya aşırı terleme şeklinde ortaya çıkabiliyor.

Aileler çocuklarının başarıları için her yıl bu yarışta öne geçebilmek amacıyla ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Aslında sınava verilen önemin artması ailede çaresizlik ve kaygıya neden olurken, çocuklarda da aynı kaygı ve endişenin sebebi oluyor.

Gençlerde oluşan başarısızlık korkusu ve sınav kaygısı, ailelerinin ve arkadaşlarının onlarla ilgili beklentilerini karşılayamayacaklarını düşünüp endişelenmelerinin sonucudur.

Gençlerde oluşan başarısızlık ve çaresizlik hissi, başarısızlığın sebebinin ne olduğunu tespit edince ortadan kaldırılabilir. Aldıkları düşük notları kendilerinin dışında, sınavın zorluğu, öğretmenin yetersiz oluşu gibi çevresel etkenlere bağlıyorlarsa, kendilerinden kaynaklanan başarısızlığın sebeplerine değinilip, zamanlarını boşa harcamaları engellenmeli, planlı ve verimli çalışmaları teşvik edilmelidir.

Gençler ellerinden geleni yaptıklarını görünce, başarısızlığın sebepleri gerçeği ortaya çıkacak, çaresizlik, kaygılı hissetme durumları ortadan kaldırılacaktır.

Kaygı ve stresi en aza indirgerken, gençlere kaygı yüklemeden, onlar ile empati kurarak, baskılarla negatif etkileneceğini unutmadan, onu strese sokmadan hareket etmeliyiz. Aksi takdirde daha olumsuz sonuçlar elde edebiliriz.

Bu noktada genel değerlendirmeler yapacak olursak, çocukların sınavlarda başarılı olabilmeleri için ailelerin okul öncesinden başlayacak yaklaşımları, psikolojik ve akademik başarı için denge unsurudur.

Çocuklara başarı ve mutluluğun hayatta girecekleri tek bir sınavla gerçekleşmeyeceği anlatılmalı ve hissettirilmelidir. Böylece sınavlarda alınan kötü notların ve hatta iyi notların hayatta tek mutluluk ve başarı sebebi olmadığı gençlerin gelecek planları içinde pozitif etki yaratacaktır.

Başarısızlık mutsuzluk getiremeyeceği gibi, başarıda mutluluk sağlamayabilir. Bunların yerine çocuklarımıza en başından arkadaşlık, dostluk, yardımseverlik, hoşgörü, adalet kavramlarının değerleri, kitap okuyarak hayatı ve insanları daha iyi anlayabilecekleri, gerçekliğin dışına çıkmadan ayakları yere basarak yaşayabilecekleri anlatılmalı ve bu durumlar takip edilmelidir.

Böylece çocuklar şunu fark edebilirler: Öğrenmek bir zorunluluk değil, gerekliliktir. Bilgiyi öğrenmekten çok edinmek gerekir.

Bu anlayış sınav başarısı noktasında kaygılarımızı azaltacağı gibi bizi hayat başarısına doğal olarak götürebilir. Böylece her türlü kaygı, endişe, stres son bulacaktır.

Zühre AYDIN YENİOĞLU

Matematiksel

Zühre AYDIN YENİOĞLU

Matematik Öğretmeni - Dr. Bilgisayar Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu