Anasayfa » BİLİMSEL GELİŞMELER » Yılın En Dikkat Çeken 10 Bilimsel Buluşu

Yılın En Dikkat Çeken 10 Bilimsel Buluşu

Bilimin hızına yetişmemiz mümkün değil, bir yazının kaleme alındığı an bile dünyanın farklı noktalarında farklı bilimsel deneyler ve buluşlar gerçekleşiyor. Ancak daha 2017 bitmemesine karşın bu senenin şimdiden, organ üretimi için kök hücre rejenerasyonundan genetik hastalıkları bertaraf etmemize olanak sağlayacak genlerin bulunmasına, bilim kurgu filmlerindeki gibi bir gelecek vaat eden buluşlara sahne olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim insanları tüm bu emekleri ile dikkate alınmayı ve tebriği hak ediyor. Yarının dünyası an be an belirlenmeye devam ederken gelin biz de bu yıl tanıklık ettiğimiz en önemli 10 buluşu inceleyelim*:

1- İlk Kez Bir Embriyonun Genleri Başarılı Bir Şekilde Değiştirildi

27 Haziran 2017: Portland’daki araştırmacılar, gen-değiştirme teknolojisi alanında önemli bir başarıya imza attı. CRISPR adı verilen devrimsel bir gen-değiştirme tekniğinden faydalanılarak kalp rahatsızlıkları ile bağlantılı bir gen insan embriyosundan başarılı bir şekilde silindi.

2 -Metalik Hidrojen Nihayet Yaratıldı

27 Ocak 2017: Metalik hidrojen atmosferin 5 milyon katı kadar bir basınç uygulanarak bilim insanları tarafından dünya tarihinde ilk kez oluşturuldu. Söz konusu basınç, deniz seviyesinde hissettiğimizin 5 milyon, okyanusun dibindekinin ise 4500 katı kadar. Böylece, hidrojen Dünya üzerinde ilk kez metalik hale getirilmiş oldu. Metalik durumdaki hidrojen süper iletken niteliğine sahip ve enerji depolamadan roket sanayiye kadar her alanda devrim yapma potansiyeline sahip.

3- Bilim İnsanları Bilindiği Kadarıyla Hayat Bulunması En Olası Olan Gezegeni Keşfetti

Bu yıl 19 Nisan’da, Avrupa Astronomik Araştırmalar Organizasyonu’ndan (ESO) bilim insanları dünya dışı yaşam için en iyi adayı buldu. Süper-Dünya adı verilen LHS 1140b, 40 ışık yılı uzaklıktaki sönük bir yıldıza yaşam oluşturmaya elverişli bir uzaklıkta belirlendi. LHS 1140 kendi yıldızından, Dünya’nın Güneş’ten aldığının yarısı kadar ışık alıyor.

Harvard – Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden yazar Jason Dittman, ESO tarafından yapılan açıklamada LHS 1140’ı “son 10 yılda güneş sistemi dışında keşfedilen en heyecan verici gezegen” olarak niteledi ve ekledi: “Bilimin en büyük arayışlarından biri – dünya dışı yaşam arayışı için daha iyi bir hedef umamazdık.”

4- İlk CRISPR Denemesi ile İnsan Vücudundaki Genler Değiştirildi

1 Temmuz 2017: 2017’nin en önemli bilimsel gelişmelerinden biri, bilim insanlarının CRISPR (şimdiye kadarki en pratik gen değiştirme yöntemi) adı verilen gen değiştirme teknolojisini bir insan vücudu üzerinde kullanılması oldu. Bu deneme sırasında insan vücudunda görülebilen papilloma virüsü (HPV), gerekli DNA kodlamasını barındıran bir jelin altmış kadının rahim boyuna uygulanması yolu ile vücuttan atılarak tümör gelişimi mekanizması durdurulabildi.

5- Yeni Bir Girişim Organ ve İnsan Dokusu Üretecek

1 Mayıs 2017: Bu yıl yenileyici tıp alanında birçok önemli gelişmeye sahne oldu. Yenileyici Tıp için Wake Forest Enstitüsü, an itibariyle söz konusu projelere liderlik yapıyor ve dünya çapında hastalara yardım etmek için yapay olarak organ ve doku üretimi alanındaki gelişmelerin hızını artırmayı hedefliyor. Bu yeni girişimler gelecekte belki de sinir zedelenmelerini tamamen düzeltebilecek ve hatta bacak veya diğer organları üretebilecek.

6- DeepMind Yapay Zekaya Dikkat Çekici Bir Şey Yapmayı Öğretti

11 Temmuz 2017: Google’ın yapay zeka alanındaki çalışmalardan sorumlu yardımcı şirketi DeepMind, yapay zekalı cihazlara kendi yönlerini bulmalarına nasıl yardım ettiklerine dair bir makale yayımladı. Mekanizma insan gözüne komik gözükse de otonom yapay zeka hareketi için çok önemli bir aşama kaydedilmiş oldu.

7- SpaceX Tarafından Fırlatılan Roket Uzay Araştırmalarının Geleceğini Simgeliyor

30 Mart 2017: SpaceX, daha önceden kullanılmış olan Falcon 9 besleme roketini tekrar fırlatarak ve tekrar yere güvenli bir şekilde indirerek tarihe geçti. Eski tarz bilim kurgu eserlerini akla getiren bu gelişme ile halihazırda en ucuz orbital roket sistemi (fırlatma başına 18 milyon dolardan fazla tasarruf ile) daha da hesaplı hale gelmiş oldu.

8- Sıvı Dolu Bir Torba ile Kuzuların Rahim Dışında Gelişmesi Sağlandı. İnsanlar sırada mı?

26 Nisan 2017: Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki doktorlar sentetik bir cihaz ile kadın rahmini taklit etmeyi başardı. Bu gelişme ile hamileliğin 37. Haftasından önce doğan çocukların ölümlerinin veya hastalıklarının önüne geçilmek hedefleniyor.

9- Kuantum Bilgisayarlar Alanında Gerçekleştirilen Bir Gelişme Dünyamızı Değiştirebilir

28 Temmuz 2017: 51 qubit’lik bir kuantum bilgisayarı Moskova’daki 2017 Kuantum Teknolojileri Uluslararası Konferansı’nda dünyaya duyuruldu ve bu alanda gerçekleştirilecek ilerdeki buluşların temelini attı.

10- AlphaGo 5 Kişilik bir Ekibe Karşı Hırsını Korudu

29 Mayıs 2017: 2016’da bilgisayardan oynanan Go oyununda bir insanı mağlup etmeyi başaran Google’ın yapay zekası AlphaGo dünyanın en iyi oyuncularından 5 tanesi ile daha oynayarak onları da birer birer mağlup etmeyi başardı.

Deniz Karagöz

Editör Notu: Bu yazı Ağustos ayı sonuna kadar belirlenen öne çıkan gelişmeleri listelemektedir. Sonradan olan gelişmeler bir başka yazının konusu artık.

Kaynak: https://futurism.com/the-most-significant-scientific-discoveries-of-the-year-so-far/

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Deniz Karagöz

Avatar
Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir Yorum

  1. Avatar

    Sene sonuna yaklaşmışken, devamı niteliğinde, yılın ikinci yarısındaki gelişmeleri de bekleriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.