Günlük Hayatımızda Matematik

Piyango Çekilişi ve Olasılık

Piyango biletlerine umut bağlayanlar. Bu yazıyı okuduktan sonra biraz keyfiniz kaçabilir…

Biletler alındı gözler çekilecek olan milli piyangoya çevrildi. Peki, kazanma olasılığınız nedir hiç hesapladınız mı?

Nedir bu milli piyango?

Millî Piyango, Türkiye’de Millî Piyango İdaresi tarafından düzenlenen, bastırılmış numaralı biletlerin satılarak, adet ve tutarları önceden belirlenmiş ikramiyeleri kazanacak numaraların belirli günlerde çekilecek kura ile saptanması esasına dayanan şans oyunudur.

Türkiye’de piyango çekilişleri, her ayın 9, 19 ve 29’uncu günleri yapılır. Belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planları farklı olan özel çekilişler düzenlenebilir. Örneğin; her yıl 31 Aralık gecesi yılbaşı özel çekilişi yapılır.

Yılbaşı özel çekilişinin size çıkma olasılığı nedir?

Gelin matematiksel olarak birlikte hesaplama yapalım. Milli piyango çekilişinde her kürenin içinde 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamların yazılı olduğu toplar bulunmaktadır.

Toplam 7 küre ve her küreden bir top seçilecektir. Bunu matematiksel olarak ifade edecek olursak topların seçilmesi eşit şansa sahip olduğu için ilk küreden herhangi bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur.

7 küre için çıkacak olan sayını gelme olasılığı  1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10=1/10.000.000 yani biletin size çıkma olasılığı 10 milyonda 1’dir.

Peki bu bulduğumuz sonuç ne demek oluyor? Bunu somutlaştıracak olursak bu sayının gelme olasılığı on milyonda birdir. Yani;

  • Bulutsuz bir günde yıldırımın çarpa olasılığından daha azdır.
  • Başınıza ampul düşmesi sonucu ölme olasılığınız şanslı numaraların size çıkma olasılığından daha fazladır.
  • Merdivenlerden düşerek ölme ihtimaliniz ise 4 kat daha fazladır.
  • 4 kat daha fazla olan diğer ölüm çeşidiyse başınıza Hindistan cevizi düşerek hayatınızı kaybetmeniz.
  • Yataktan düşerek ölmenizin olasılığı 7 kat daha muhtemeldir.

Kimisi şans oyunlarını eğlence olsun diye oynar kimisi de büyük umutlar bağlar. ‘Ya bana çıkarsa’, ‘Umut fakirin ekmeği’ laflarına aldanmayın. Tabi ki umutlu olmak lazım fakat siz yine de işinizi ve umudunuzu asla şansa bırakmayın. Dökeceğiniz ter en büyük umudunuz olsun.

Serkan Göksal

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım ve 2018 yılında yüksek lisansımı bitirip mezun oldum. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.