Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Piyango Çekilişi ve Olasılık

Piyango Çekilişi ve Olasılık

Piyango biletlerine umut bağlayanlar. Bu yazıyı okuduktan sonra biraz keyfiniz kaçabilir ancak unutmayalım Napolyon’un dediği gibi ‘Talihi olanın, horozu da yumurtlar.”  

Kimsenin umuduyla oynamak istemeyiz ama matematiksel olarak umutlarınıza etki edecek bir yazıyla karşı karşıyasınız.

Biletler alındı gözler çekilecek olan milli piyangoya çevrildi.

Nedir bu milli piyango?

Millî Piyango, Türkiye’de Millî Piyango İdaresi tarafından düzenlenen, bastırılmış numaralı biletlerin satılarak, adet ve tutarları önceden belirlenmiş ikramiyeleri kazanacak numaraların belirli günlerde çekilecek kura ile saptanması esasına dayanan şans oyunudur. Türkiye’de piyango çekilişleri, her ayın 9, 19 ve 29’uncu günleri yapılır. Belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planları farklı olan özel çekilişler düzenlenebilir. Örneğin; her yıl 31 Aralık gecesi yılbaşı özel çekilişi yapılır.

Milli piyango yılbaşı özel çekilişinin size çıkma olasılığı nedir?

Gelin matematiksel olarak birlikte hesaplama yapalım. Milli piyango çekilişinde her kürenin içinde 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamların yazılı olduğu toplar bulunmaktadır.

Toplam 7 küre ve her küreden bir top seçilecektir. Bunu matematiksel olarak ifade edecek olursak topların seçilmesi eşit şansa sahip olduğu için ilk küreden herhangi bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur.

7 küre için çıkacak olan sayını gelme olasılığı  1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10=1/10.000.000 yani biletin size çıkma olasılığı 10 milyonda 1’dir.

Peki bu bulduğumuz sonuç ne demek oluyor? Bunu somutlaştıracak olursak bu sayının gelme olasılığı on milyonda birdir. Yani;

 • Bulutsuz bir günde yıldırımın çarpa olasılığından daha azdır.
 • Başınıza ampul düşmesi sonucu ölme olasılığınız şanslı numaraların size çıkma olasılığından daha fazladır.
 • Merdivenlerden düşerek ölme ihtimaliniz ise 4 kat daha fazladır.
 • 4 kat daha fazla olan diğer ölüm çeşidiyse başınıza Hindistan cevizi düşerek hayatınızı kaybetmeniz.
 • Yataktan düşerek ölmenizin olasılığı 7 kat daha muhtemeldir.

Kimisi şans oyunlarını eğlence olsun diye oynar kimisi de büyük umutlar bağlar. ‘Ya bana çıkarsa’, ‘Umut fakirin ekmeği’ laflarına aldanmayın. Tabi ki umutlu olmak lazım fakat siz yine de işinizi ve umudunuzu asla şansa bırakmayın. Dökeceğiniz ter en büyük umudunuz olsun.

Serkan Göksal

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Serkan Göksal

Avatar
2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bunlara da Göz Atın

Rastgelelik Mümkün mü?

Bir zar attım. Üst yüze hangi sayı gelecek dersiniz? Sonuç tamamen rasgele değil mi? Değil. …

5 Yorumlar

 1. Avatar

  Ama birde şöyle bir düşünmek lazım değil mi : illa kime bulutsuz havada yıldırım çarpacak siye kura çekilmiyor illa birilerine çarpmak zorunda değil. Ama o piyango çekilişi var ve gerçekleşecek…. gibi kendimizi avutsak 🙂

 2. Avatar

  İkramiye numarası belli olduğunda 10 milyonda bir ihtimal gerçekleşmiş olacak. Eğer bu bizsek “mucize”, değilsek “normal” bir olay gerçekleşmiş olacak. Olasılık 0’dan büyükse normal olarak bu numaralı bir bilet de var demektir. İşin ilginç yönü 0000000 ya da 1234567 gibi bir numaraya ikramiye çıkması. Aslında aynı şansa sahip, bize garip gelebilecek olan numaralara.

 3. Avatar

  5746839 numaralı bileti alan kisiyle 0000000 numaralı olan biletin ihtimali aynı ama 7 tane 0 olan bir bileti alacak insan sayısı çok azdır. Kimse bu ihtimalsizligi kabullenmek istemez. Çekilişe kadar umutla yaşar:)

  • Avatar
   Serkan Göksal

   Dediğiniz çok doğru. zaten adamlar bunun farkında oldukları için 0000000 rakamından oluşan bir bilet kullanmıyorlar:)

 4. Avatar

  Eğer 0000000 sıfirlı bir bilet basılmıyorsa bu işte hile var demektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.