Piyango Çekilişi ve Olasılık

Piyango biletlerine umut bağlayanlar. Bu yazıyı okuduktan sonra biraz keyfiniz kaçabilir ancak unutmayalım Napolyon’un dediği gibi ‘Talihi olanın, horozu da yumurtlar.”  

Kimsenin umuduyla oynamak istemeyiz ama matematiksel olarak umutlarınıza etki edecek bir yazıyla karşı karşıyasınız.

Biletler alındı gözler çekilecek olan milli piyangoya çevrildi.

Nedir bu milli piyango?

Millî Piyango, Türkiye’de Millî Piyango İdaresi tarafından düzenlenen, bastırılmış numaralı biletlerin satılarak, adet ve tutarları önceden belirlenmiş ikramiyeleri kazanacak numaraların belirli günlerde çekilecek kura ile saptanması esasına dayanan şans oyunudur. Türkiye’de piyango çekilişleri, her ayın 9, 19 ve 29’uncu günleri yapılır. Belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerin dışında, çekiliş günleri ve planları farklı olan özel çekilişler düzenlenebilir. Örneğin; her yıl 31 Aralık gecesi yılbaşı özel çekilişi yapılır.

Milli piyango yılbaşı özel çekilişinin size çıkma olasılığı nedir?

Gelin matematiksel olarak birlikte hesaplama yapalım. Milli piyango çekilişinde her kürenin içinde 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamların yazılı olduğu toplar bulunmaktadır.

Toplam 7 küre ve her küreden bir top seçilecektir. Bunu matematiksel olarak ifade edecek olursak topların seçilmesi eşit şansa sahip olduğu için ilk küreden herhangi bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur.

7 küre için çıkacak olan sayını gelme olasılığı  1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10=1/10.000.000 yani biletin size çıkma olasılığı 10 milyonda 1’dir.

Peki bu bulduğumuz sonuç ne demek oluyor? Bunu somutlaştıracak olursak bu sayının gelme olasılığı on milyonda birdir. Yani;

  • Bulutsuz bir günde yıldırımın çarpa olasılığından daha azdır.
  • Başınıza ampul düşmesi sonucu ölme olasılığınız şanslı numaraların size çıkma olasılığından daha fazladır.
  • Merdivenlerden düşerek ölme ihtimaliniz ise 4 kat daha fazladır.
  • 4 kat daha fazla olan diğer ölüm çeşidiyse başınıza Hindistan cevizi düşerek hayatınızı kaybetmeniz.
  • Yataktan düşerek ölmenizin olasılığı 7 kat daha muhtemeldir.

Kimisi şans oyunlarını eğlence olsun diye oynar kimisi de büyük umutlar bağlar. ‘Ya bana çıkarsa’, ‘Umut fakirin ekmeği’ laflarına aldanmayın. Tabi ki umutlu olmak lazım fakat siz yine de işinizi ve umudunuzu asla şansa bırakmayın. Dökeceğiniz ter en büyük umudunuz olsun.

Serkan Göksal

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı