Yerli Bilimkurgu Öykü Seçkisi: Yeryüzü Müzesi

İthaki Yayınları etiketiyle 19 Ocak’ta raflardaki yerini alacak olan Yeryüzü Müzesi, 18 yazarın 18 kısa öyküsünü bir araya getiriyor. Arka kapağında, Ursula K. Le Guin‘den anlamlı bir tebrik ve destek mesajı taşıyan eser, farklı bir dünyada soluklanmak isteyenler için yazılmış öykülerden oluşuyor. Öykülerden biri de matematiksel yazarlarından Sinan ipek‘e ait.

Seçkide Evrim Ağacı‘nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı ve Metal Fırtına‘nın yazarı Orkun Uçar‘ın da birer öyküsü yer alıyor.

Seçki hakkında bakın Ursula K. Le Guin ne demiş:

“Bilimkurgu Kulübü’nün, Türkiyeli yazarların bilimkurgu öykülerinden oluşan bir antoloji hazırlıyor olmasına çok sevindim. Bu zor zamanlarda tüm yazarlar, yaratıcılık ilkesine bağlı yaşayan diğer yazarlardan ve bu yazarlara, finansal beklentilerin zincirlerinden kurtulmaları konusunda destek veren yayınevlerinden güç alırlar.
“Her birimiz, dünyanın dört bir yanında, büyük bir karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışıyoruz diyebilirim. Böyle eserler en ihtiyaç duyduğumuz vakitlerde yakılan, etrafımızdakileri ve gitmemiz gereken yolu aydınlatan lambalardır. Bu lambaların yakıtı da hayal gücüdür. Türkiyeli okurlarım, dostlarım ve yoldaş yazarlar, bu ışığın yanmasına vesile olduğunuz için size teşekkürü borç bilirim.”

 

İşte hayal dünyalarına konuk olacağımız o isimler ve öyküleri:
İlk Temas – İsmail Yamanol
Büyük Peri – Selim Erdoğan
Dünya Utanç Günü – Ruhşen Doğan Nar
Tanrıların Doğuşu- Orkun Uçar
Bir Sobeski Deneyi – Selin Arapkirli
Angyra: Geleceğin Ütopyası – Çağrı Mert Bakırcı
Hörgüç – Murat Doğan
Dünyanın Gizli Sahipleri – Kadri Kerem Karanfil
Q.I.A.P. – Feraye Şahin
A-T-G-C – Gökcan Şahin
Robomorfoz – İsmail Yiğit
Bin Yılın Buluşu Cingöz – Sinan İpek
Son Yolculuk – Mikail Boz
Selfie – Murat Başekim
Ruh – Aşkın Güngör
GAITA – Tevfik Uyar
Matruşka – Funda Özlem Şeran
Akıllı Kapı – Müfit Özdeş
Birbirinden değerli 18 yazarla birlikte bambaşka dünyalara doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Öyleyse koltuğunuza kurulun ve kemerlerinizi sıkıca bağlayın; gemi kalkıyor…

Kitap şu linkten temin edilebiliyor.

https://www.ilknokta.com/bilimkurgu-kulubu/yeryuzu-muzesi.htm

SİNAN İPEK

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı