GÜNDEM

Yenilenebilir Enerji Arzında 2015-2020 Yılı Değerlendirmesi

OECD bloğunu oluşturan gelişmiş 36 ülke, yeşil enerji üretiminde bir dönüm noktasına ulaştı. İlk defa yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji, elektrik, kömür yakılarak üretilen enerjiyi geride bıraktı.

2018 Uluslararası Enerji Ajansı’ndan alınan rakamlar, yenilenebilir enerjiyi kömürü kesen bir enerji kaynağı olarak gösteriyor. Blok boyunca toplam olarak alındığında, 2.896 terawatt saat elektrik üretmek için yenilenebilir enerji kullanılırken, yanan kömür ise 2.863 terawatt saat elektrik üretti.

Sıkı bir marj ama yukarıdaki grafikte belirgin bir eğilim var. Kömür OECD genelinde hızla azalırken, yenilenebilir enerji kaynakları artıyor. Gaz, OECD genelinde enerji üretimi için en yaygın yakıt kaynağı olmuş durumda. Kömürden daha temiz olan gaz yine de küresel ısınmaya katkıda bulunan bir fosil yakıt.

Çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları OECD ülkelerine üretimi hızlı bir şekilde ölçeklendirme becerisi kazandırdı. Hidro güç açık ara önde gelen kaynak ve bloğun toplam arzının yarısından fazlası suyla çalışan üretimden geliyor.

Rüzgar çiftlikleri, OECD’nin arzının %23’ünü üreten ikinci en büyük yeşil enerji kaynağı. Güneş enerjisi bir diğer önemli kaynak. Güneş panellerinin düşen maliyeti ve artan verimliliği, OECD’deki yenilenebilir elektrik üretimindeki payını %8,4’e yükseltti.

Küresel bir değişim

Yenilenebilir enerji kaynakları gelişmiş ülkelerle sınırlı değil. Dünyada yeni üretim kapasitesi, çoğunlukla rüzgar ve güneş enerjisiyle çalışan olağanüstü bir oranda kurulmaktadır. Bloomberg New Energy Finance (BNEF) verilerine göre, dünyanın ortasında 1.000 gigawatt’tan fazla rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi ile dünya bir dönüm noktasına ulaştı.

Kömür sorunu

Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artışa rağmen elektrik üretmek için halen her zamankinden daha fazla kömür yakılıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, kömür enerji üretimi 2018’de %3 arttı ve ilk kez 10.000 TWh seviyesini geçti. Kömür halen toplam küresel üretimin %38’ini oluşturan elektrik üretimi için en büyük yakıt kaynağıdır.

Kömür yakıtlı üretimdeki artış esas olarak Asya’da, özellikle Çin ve Hindistan’da gerçekleşti. Kömür yakıtlı elektrik santrallerine yapılan yatırım 2004 yılına kadar yaklaşık %3 azalmıştı. Hindistan ve Çin de yeni kömür yakıtlı elektrik santralleri için planlarını iptal ediyor veya geciktiriyor.

Sürdürülebilir bir küresel enerji arzı hedeflerine ulaşmak için, kömür yakıtlı üretimin, IEA’nın aşağıdaki grafiğinin de gösterdiği gibi, yenilenebilir üretimdeki ilişkili üstel artışla dramatik ve hızlı bir şekilde düşmesi gerekiyor.

Şu anki değişim oranında, dünya sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gözden kaçırmaya hazırlanıyor, ancak yenilenebilir kapasiteye yapılan yatırımın hızlandırılması henüz daha yeşil enerji lehine dengeyi değiştirebilir.

Kaynak

https://www.weforum.org/agenda/2019/08/renewables-energy-electricity-green-oecd/

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu