Yeni Oyuncaklarımız: Dronlar

Dronlar artık her yerde, hayatımızın içinde. Peki ama nedir bu, nereden çıktı, ne gereği vardı, bundan sonra ne işimize yarar derseniz size biraz bilgi verelim…
Kelime olarak “Drone” İngilizce ’de erkek arı anlamına geliyor. Teknik anlamı ise insansız hava aracı veya uzaktan kumanda edilebilen uçak teknolojisi.

Son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz dört pervaneli dronlar ise “quadcopter” yani dört motorlu hava aracı olarak adlandırılmakta. Ayrıca hexacopter (altı motorlu) ve octocopter (sekiz motorlu) modeller de var. Elbette tüm bu modeller insansız hava aracı kategorisinde oldukları için onlara genel olarak drone dememiz yanlış olmaz.

Dronlar insanlara bir oyuncak helikopterden daha fazlasını vererek olağanüstü kabiliyetlerinden dolayı havada yeni bir devrim yarattı. Bu şaşırtıcı cihazlar gerçekliğe dair havadan görüntüler yakalamamızı sağladı, hatta gündelik hayatımızı kolaylaştırdı. Singapur’da restoranda servis yapılması için kullanımından tutunda, haneleri gözlemeye kadar artık her yerde kullanılıyor.

Dronlar İHA(insansız hava araçları) olarak bilinen bir hava aracı sınıfına aittir. Bu araçlar, pilot olmaksızın havada yer alabilir. Fransız Montgolfier kardeşler 1783 yılında dünyanın ilk balonunu uçurarak bu ilginin kıvılcımını ateşlemişti. Hem quadcopter(4 pervaneli robot helikopter)leri hem de uçakları kapsayan sistemlerine entegre edilmiş yazılımla denetlenen uçuş planlarına sahiptirler. Bu sistemler, hareketlerini izlemek ve yönlendirmek için GPS ile çalışır.

Dronlar başlangıçta silahlı kuvvetler tarafından kullanılıyordu. Avusturya ordusu ilk kez savaş amacıyla geliştirdi. 1849 da Avusturya insansız hava balonlarıyla Venedik’e saldırdı. Bu balonlardan bazıları Avusturya’ya rüzgârdan dolayı geri giderken bazıları gücünü göstermiş oldu.

1.Dünya Savaşından sonra insansız uçan araçlar ortaya çıktı. Sperry Gyroscope Şirketinden Elmer Sperry, Hewitt Sperry Otomotik uçağını geliştirdi. Bugün uçaklardan atılan torpidoların erken hali çıkmış oldu.
ABD ordusu Standart E-1 uçaklarını dronlara dönüştürdü. Larynx bunlardan biriydi. Küçük basit bir uçaktı ve savaş gemisinden fırlatıldığında otomatik olarak uçuyordu.

Çok geçmeden İngiliz ve ABD ordusu birçok uçak geliştirdi. Günümüz insansız hava araçlarının atası ise Amerikan Ordusu tarafından 1918 yılında geliştirilen Kettering Bug. Bomba yüklü bir uçak olan bu araç 64 kilometre uzaktaki bir hedefi vurabiliyordu. 1. Dünya Savaşı döneminde tasarlandı ama herhangi bir çatışmada kullanılmadı.

İnsan beyni gitgide hava araçlarını modifiye ederek geliştirmeye ve farklı alanlarda kullanmaya devam etti.
Hatta ülkemizde farklı şirketler tarafından üretilmiş üç adet İHA’mız bile bulunmaktadır.

Türkiye’de ise askeri Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin (TUSAŞ) geliştirdiği ANKA uçağı TSK tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Önceleri askeri amaçla geliştirilen insansız hava araçları, hem bilgi birikiminin artması hem de sensör, motor ve kamera gibi parçaların ucuzlaması sayesinde artık siviller tarafından da kullanılıyor.

Hali hazırda İHA’ ların hava olayları, yeryüzü haritalaması, vahşi hayatı koruma, sürdürülebilir modern tarım, kaza ve afetlerde arama kurtarma gibi durumlarında avantaj sağlarken, kullanımı esnasında uçan canlılara zarar verebilme durumu, mahremiyet, hava ulaşımına tehdidi de dezavantajları arasında saymış olsa da yasal olarak kullanım ehliyeti ya da suç durumunda özel bir kanuna tabii değildir.

Alışveriş devi Amazonun, dronla teslimat yapmaya hazırlanması, eski bir NASA mühendisinin kurduğu şirketinin dron kullanarak yıllık 1 milyar ağaç dikmeyi planlaması, Singapur restoranda servis yapmak için kullanılması yakın zamanda yaşanılmış terör olaylarında dronlarla keşif yapıldığının belirtilmesi, havalimanı üzerinde dron uçurup yolcu uçaklarının tehlikeye atılması dronların günümüzde ne kadar erişilebilir olduğunun birer göstergesidir.

Bizde ise evinden bakkala drone gönderip sigara aldıran bir Türk

KAYNAK:
www.hackaday.com/2016/09/26/a-brief-history-of-drone

www.dronepedia.xyz/the-history-of-drones

www.en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle

www.news.nationalgeographic.com/news/2013/12/131202-drone-uav-uas-amazon-octocopter-bezos-science-aircraft-unmanned-robot/

www.dronelife.com/2015/07/08/the-7-deadly-sins-of-flying-a-drone/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Nurgul Kendirlioglu

Avatar
Selçuk Üniversitesinde Matematik Lisansımı bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesinde Yüksek lisansımı tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Aslında nereli ve nereleri bitirdiğimiz çok da önemli değil... Matematiğe, bilime ve insanlığa dair farkındalık kazandırabilirsek, sanki var olduğumuz dünya daha yaşanılabilir olacak. Zira doğum ve ölüm arasında kalan zamanda, işe gitmek,fatura ödemek, tv izlemekten daha başka şeyler yapmak için dünyada olduğumuzu düşünüyorum.Okumayı, dinlemeyi, izlemeyi, yeni ve insanlığa faydalı güzel şeyleri keşfetmeyi ve paylaşmayı seviyorum... Keyifli okumalar dilerim. :)

Bunlara da Göz Atın!

Galileo’nun İkilemi

Galileo’nun matematikçi dostu Castelli’ye yazdığı efsanevi mektup bulundu. Hem de hiç beklenmeyecek kadar göz önünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.