ZİHİN AÇAN YAZILAR

Yeni Bir Dil Öğrenmek Hakkında Bazı Bilgiler

Anadilimizden farklı bir dil öğrenmek her zaman önemlidir. Bunun birçok farklı amacı olabilir. Kimi zaman merak ettiğimiz bir kültürü daha iyi anlayabilmek için o kültürün dilini öğrenirken kimi zaman da iş hayatında kişisel gelişimimize katkı sağlayıp yükselmek için yeni bir dil öğreniriz.

Daha az bilinen ve tercih edilen bir diğer amacı, örneğin İrlandalı yazar James Joyce’un, Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in eserleri orijinal dilinde okuyabilmek için Norveççe öğrendiğini biliyor muydunuz?

Bu, edebi eserleri yazıldığı orijinal dilinde okuyabilmek için yeni bir dil öğrenmektir. Bu amaç entelektüel bir tutku içerir.

Yeni bir dili üç farklı ortamda öğreniriz:

  1. Plansız ve doğal iletişim ortamları,
  2. Planlı eğitim ortamları ve
  3. Yukarıdaki ikisinin birlikte devam ettiği bir ortam.

Bu kavramları örneklerle açıklayıp basitleştirerek daha anlaşılır hale getirelim.

Birinci ortam bir kimsenin farklı bir dilin konuşulduğu doğal çevrede o dili öğrenmesi. İkinci ortam bir kimsenin kurs gibi bir sınıf ortamında yeni bir dili öğrenmesi. Üçüncü ise diğer iki ortamın birlikte devam ettiği bir çevredir.

Bu ortamları bilmek yeni bir dili ne şekilde öğrendiğimizi açıklamada gereklidir.

Anadilden farklı olarak öğrenilecek olan yeni dil için “hedef dil” kavramını kullanacağız.

Hedef dil kavramını ise “ikinci dil” ve “yabancı dil” şeklinde alt kavramlarına ayıracağız.

Bir dil konuşulduğu ortamda öğreniliyorsa o dil ikinci dildir. Eğer konuşulmadığı ortamda (sınıf ortamı gibi) öğreniliyorsa yabancı dildir. Bu ayrım, dilin öğrenilme şeklini ve amacını etkiler.

İkinci dil ortamı, yabancı dil ortamına göre daha geniştir ve günlük hayattaki kullanımı daha fazladır. Yani yeni bir dili, konuşulduğu ortamda öğrenirsek daha çok etkileşim içerisinde oluruz. Toplumla iletişime girdiğimiz için sınıf ortamındakine kıyasla daha fazla yaşantı yani bilgi ediniriz.

Yabancı dil için öğrenim söz konusudur. İkinci dil için ise hem öğrenim hem de edinim söz konusudur.

Öğrenim, bizi hedef dilin yetkin bir kullanıcısı yapar. Edinim ise deneyime dayanan genel bir ikinci dil gelişimi sağlar ve bu sayede o dili sezgilerimizle doğal bir şekilde alarak içselleştiririz.

Öğrenilen dilin konuşulduğu ülkede bulunmanın avantajı da işte tam olarak buradan gelir.

dil öğrenmek

Herkesin bir dili öğrenirken duyduğu ve artık klişeleşmiş bir söz olan “yurt dışına çık” ifadesinin doğruluğunu, uygulamalı dilbilimin kavramlarıyla açıklamaya ve aynı zamanda yeni bir dilin öğrenilmesi için ne olursa olsun yurt dışına çıkılması gerekmediğini göstermeye çalıştık.

Ortam yeni bir dilin öğrenilmesini her ne kadar etkilese de asıl önemli olanın ortam olmadığı, o yeni dilin öğrenilmesi olduğunu vurgulayarak yazımızı bitirmek isteriz.

Yeni dillere!

Kaynak: Peçenek, D. (2014). İkinci dil edinimi (araştırması) ve yönlendirilen ikinci dil edinimi alanlarına genel bir bakış. Dil Dergisi, (164).

Atakan YÜCEL

Matematiksel

Atakan YÜCEL

Merhaba!Edirne Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 2014'te, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2018'de mezun oldum. Şuanda mezun olduğum üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisans yapıyorum.Kendimi geliştirebileceğim her alanda geliştirmek için çaba harcıyorum. Bireylerin özgelişimlerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve herkesin kendisini geliştirmesi için farklı alanlarda birtakım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Fırsatların olmadığı zamanlarda ise gerçekten gelişim isteyen bireylerin, kendilerine fırsatlar yaratabileceğine inanıyorum.İlerlediğim bu özgelişim yolunda birçok çalışma yapmak için çaba sarf ediyorum. Kitaplar okuyor ve yazılar yazıyorum. Alanım olan matematik ile sınırlı kalmayıp, felsefeye ve sanata da vakit ayırıyorum. Bakış açımı genişletmek için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum ve bunun için zaman yaratıyorum. Yeni diller öğrenmek için planlar yapıp bunları uygulamaya çalışıyorum.Bireyin özgelişimini gerçekleştirirken alması gereken güç, her zaman kendi içindeydi ve hala da içinde. Bu gücü kullanmaya giden yol, tamamen zihnimizde bitiyor.İyi gelişmeler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı