Kişisel Gelişim

Yeni Bir Dil Öğrenmek Hakkında Bazı Bilgiler

Kimi zaman merak ettiğimiz bir kültürü daha iyi anlayabilmek için o kültürün dilini öğrenirken kimi zaman da iş hayatında kişisel gelişimimize katkı sağlayıp yükselmek için yeni bir dil öğreniriz.

Kimileri de entelektüel bir tutku ile dil öğrenir. Örneğin İrlandalı yazar James Joyce‘un, Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in eserleri orijinal dilinde okuyabilmek için Norveççe öğrenmiştir.

Yeni bir dili üç farklı ortamda öğreniriz

Bu ortamları bilmek yeni bir dili ne şekilde öğrendiğimizi açıklamada gereklidir.

  1. Plansız ve doğal iletişim ortamları; farklı bir dilin konuşulduğu bir çevrede yeni bir dil öğrenmek
  2. Planlı eğitim ortamları; bir kimsenin kurs gibi bir sınıf ortamında yeni bir dili öğrenmesi.
  3. Yukarıdaki ikisinin birlikte devam ettiği bir ortam.

Bir dil konuşulduğu ortamda öğreniliyorsa o dil ikinci dildir. Eğer konuşulmadığı ortamda (sınıf ortamı gibi) öğreniliyorsa yabancı dildir. Bu ayrım, dilin öğrenilme şeklini ve amacını etkiler.

İkinci dil ortamı, yabancı dil ortamına göre daha geniştir ve günlük hayattaki kullanımı daha fazladır. Yani yeni bir dili, konuşulduğu ortamda öğrenirsek daha çok etkileşim içerisinde oluruz. Toplumla iletişime girdiğimiz için sınıf ortamındakine kıyasla daha fazla yaşantı yani bilgi ediniriz.

İkinci dil ortamı, yabancı dil ortamına göre daha geniştir ve günlük hayattaki kullanımı daha fazladır. Yani yeni bir dili, konuşulduğu ortamda öğrenirsek daha çok etkileşim içerisinde oluruz. Toplumla iletişime girdiğimiz için sınıf ortamındakine kıyasla daha fazla yaşantı yani bilgi ediniriz.

Yabancı dil için öğrenim söz konusudur. İkinci dil için ise hem öğrenim hem de edinim söz konusudur.

Öğrenim, bizi hedef dilin yetkin bir kullanıcısı yapar. Edinim ise deneyime dayanan genel bir ikinci dil gelişimi sağlar ve bu sayede o dili sezgilerimizle doğal bir şekilde alarak içselleştiririz.

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Bilişsel Katkıları Nelerdir?

Yeni bir dil öğrenmek sadece kültürel anlamda değil bilişsel anlamda da oldukça avantaj sağlar. Dil öğrenimi durumunda beynin belli birimleri fiziksel olarak büyür ve işlem kapasitesi artar. Buna, sol yarımküredeki Broca bölgesi de dahildir.

Beynin bu birimi konuşma ve dili algılama becerilerinden sorumludur. Çift lisan konuşabilen çocuklar büyüdüklerinde, her iki lisan da aynı birimde işlenecek duruma gelmiş olur. Ancak bir yetişkin ikinci bir dil öğrendiğinde, anadilden sorumlu bölgenin yakınındaki başka bir birim devreye girer.

Bazı insanlar, yeni bir lisan öğrenmek konusunda diğerlerinden daha iyiler. Çabuk öğrenebilenlerin beyninde hipokampus ve Broca bölgesinde değişim gerçekleşir. Bu değişim, yavaş öğrenenlerde motor korteks biriminde oluşur.

Sonuç olarak genelleyecek olursak, yeni bir lisan öğrendiğimiz zaman beyin fonksiyonları gelişiyor, hafıza güçleniyor, yaratıcı ve esnek düşünebilme yetimizde artış oluyor.

Yeni dillere!

Okuma Önerisi: Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir? TED Çevirmenlerinden 7 Öneri

Kaynak: Peçenek, D. (2014). İkinci dil edinimi (araştırması) ve yönlendirilen ikinci dil edinimi alanlarına genel bir bakış. Dil Dergisi, (164).

Matematiksel

Atakan YÜCEL

Merhaba! Edirne Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 2014'te, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2018'de mezun oldum. Şuanda mezun olduğum üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirebileceğim her alanda geliştirmek için çaba harcıyorum. Bireylerin özgelişimlerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve herkesin kendisini geliştirmesi için farklı alanlarda birtakım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Fırsatların olmadığı zamanlarda ise gerçekten gelişim isteyen bireylerin, kendilerine fırsatlar yaratabileceğine inanıyorum. İlerlediğim bu özgelişim yolunda birçok çalışma yapmak için çaba sarf ediyorum. Kitaplar okuyor ve yazılar yazıyorum. Alanım olan matematik ile sınırlı kalmayıp, felsefeye ve sanata da vakit ayırıyorum. Bakış açımı genişletmek için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum ve bunun için zaman yaratıyorum. Yeni diller öğrenmek için planlar yapıp bunları uygulamaya çalışıyorum. Bireyin özgelişimini gerçekleştirirken alması gereken güç, her zaman kendi içindeydi ve hala da içinde. Bu gücü kullanmaya giden yol, tamamen zihnimizde bitiyor. İyi gelişmeler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.