Kişisel Gelişim

Yabancı Bir Dil Nasıl Öğrenilir? TED Çevirmenlerinden 7 Öneri

Uzmanlar yabancı dil öğrenme yaşı konusunda çocukken daha başarılı olduğumuzu söylese de bu gerçek yetişkinlerin dil öğrenmekten vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez.

***

TED’in Açık Tercüme Projesi’ndeki bazı poliglotlar (poliglot: çok dil bilen) yabancı bir dile nasıl ana dilleri gibi hakim olduklarının sırlarını anlattılar.

Yedi temel ilkeye ayırdıkları stratejilerini anlatan poliglotlar özellikle gerçekçi olmanın, öğrenilen dili yaşam şekli haline getirmenin ve ana dili öğrenilen dil olan arkadaşlar edinmenin önemi üzerinde durdular.

Yabancı bir dil öğrenirken uygulanacak en iyi stratejiler…

1. Gerçekçi olun.

Yeni dil öğrenme gerginliğini hissetmemek için ve öğrenmeye başlamak için basit ve ulaşılabilir bir hedefe karar verin.

Alman çevirmen Judith Matz şöyle söylüyor: “Bir dilin 50 kelimesini topla ve bunları kullanmaya başla ve sonra yavaşça dilbilgisini oluşturmaya çalış.”

2. Dil öğrenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin.

27 yıl boyunca İngilizce öğreten Elisabeth Buffard, “tutarlılığı” her zaman en başarılı öğrencileri diğerlerinden ayıran şey olarak görmüştür. Yorgun, hasta veya çılgınca aşık olsanız bile takip edebileceğiniz bir dil öğrenme tutkusu geliştirin.

3. Dil ile bir oyun evi kurun.

Bir yabancı dili günlük yaşamınıza ne kadar çok ilave ederseniz, beyniniz o dili faydalı ve önemsemeye değer bir şey olarak algılamaya başlar.

Rus çevirmen Olga Dmitrochenkova, “Yeni dile maruz kalmak için her fırsatı kullanın” diyor. Evinizdeki her nesneyi bu dilde etiketleyin, o dilde yazılmış çocuk kitaplarını okuyun, altyazılı TED ve TEDx konuşmalarını izleyin veya günün bazı bölümlerini hayali bir yabancı arkadaşınıza canlı olarak anlatın.

4. Teknoloji size yardımcı olsun.

Dmitrochenkova’nın harika bir fikri var: “Telefonunuzdaki dili sıfırlamak hemen yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olabilir” diyor. Tarayıcınızdaki dili değiştirin ya da çevrimiçi ortamda daha yapılandırılmış öğrenme fırsatları arayın.

Hollandalı çevirmen Els De Keyser, Duolinguo’ya oyunlaştırılmış dilbilgisi yaklaşımı ve Anki’yi “akıllı” Flashcards ile kelime ezberlemesi için tavsiye ediyor.

5. Yabancı Dil öğrenmeyi yeni deneyimlere açılan bir kapı olarak düşünün.

İspanyol çevirmen Sebastián Betti’ye göre, bir dil öğrenmek her zaman yeni dilin açacağı deneyimlere odaklanmakla ilgilidir. Bunedenle, yapmak istediği eğlenceli şeyleri listeliyor ve onları bir dil öğrenme fırsatına dönüştürüyor. Çevirmenlerin çoğu aynı tavsiyeyi paylaşıyor.

İtalyan ve Fransız çevirmen Anna Minoli, en sevdiği filmlerin seslenmemiş versiyonlarını izleyerek İngilizce öğrenirken, Hırvat çevirmen Ivan Stamenković aniden yıllarca Cartoon Network’ü altyazısız izledikten sonra beşinci sınıfta İngilizce konuşabildiğini fark etmiş.

Bir daha ki sefere vegan havuçlu kek tarifine ihtiyacınız olduğunda, öğrenmek istediğiniz dilde bir tane tarif bulun.

6. Yeni arkadaşlar edinin.

Yeni dilde iletişim kurmak anahtar eylemdir. Söylemeden önce her cümleyi zihinsel olarak çevirmek yerine düşüncelerinizi sezgisel olarak ifade etmeyi öğretecektir.

Yakınınızda öğrenmek istediğiniz dilin ana dili olan kişileri bulun veya yabancı arkadaşlar arayın. Hatta iki gönüllünün birbirlerinin kendi dillerini uygulamalarına yardımcı olduğu çevrimiçi bir tandem (tandem language exchange app) kurabilirsiniz.

7. Hata yapma konusunda endişelenmeyin.

Yeni bir dilde konuşmanın önündeki en yaygın engellerden biri hata yapma korkusudur. Öğrenmeye çalıştığınız dilde iletişim kurma girişimleriniz yetenekli bir deha olduğunuzu gösteren nesnel bir kanıttır. Çabalarınız takdir edecilecek ve hatta insanlar size yardımcı olacaklar.

Yetişkin olgun biri ile sohbet etme konusunda gergin misiniz? Dil becerilerinizi biraz daha genç biriyle test etmeyi deneyin. Alman çevirmen Judith Matz, “Bir İtalyan yeni yürümeye başlayan çocukla sohbet ederken heyecanlandım ve çocukla aynı seviyede İtalyanca konuştuğumuzu fark ettim” diyor.

Sabırlı olun. Ne kadar çok konuşursanız, “akıcılık” gibi zor ideallere o kadar yaklaşırsınız ve kendi yaşınızdaki insanlarla konuşmak için hazır hale gelirsiniz.

Kaynak: https://blog.ted.com/how-to-learn-a-new-language-7-secrets-from-ted-translators/

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu