FİZİK

Yayaların Akışkanlığı

Kimse yolda yürürken tanımadığı birisi ile çarpışmaktan hoşlanmaz. Aslında bu konuda pek de başarısız sayılmayız.

Hollanda’daki Eindhoven istasyonunda altı aylık bir süre boyunca 5 milyondan fazla yayanın hareketlerini inceleyen fizikçiler, bizi diğer yolculara çarpmaktan neyin alıkoyduğunu çözmüşler.

Çalışmaya göre, diğer yayalara çarpmanızı önlemek için gereken mesafe 75 cm.

Bu mesafeden daha fazla birbirimize yaklaştığımız zaman farkında olmadan güzergah değiştirme eğilimindeyiz.

Bu duruma göre, Eindhoven tren istasyonunun bu özel koridorunda gözlemlenen hareketlerin, sadece yüzde 0.000016’sı çarpışmayla sonuçlanmış.

Elde edilen bulgulara göre; “Yayalar hareket halindeyken, karşılıklı rahatlık uzaklıklarını korumak ve çarpışmalardan kaçınmaya çalışmak amacıyla, yürüyüş güzergâhlarını devamlı şekilde ayarlıyorlar.”

Araştırmacıların sıradaki hedefi bu verileri kullanarak, kalabalık bir alandaki yaya hareketleri tahmin edebilen bir bilgisayar modeli geliştirmek.

Yazarlar, oluşturulacak modelin; hem şehir planlamacılığı ile kamu tesislerini daha iyi hale getirmesini, hem de akışkanlar mekaniğini daha iyi anlamamızı sağlamasını umuyorlar.

Çoğumuz “akışkan” kelimesini duyduğumuzda suyu düşünsek de; fizikçiler akışkanlıktan bahsettikleri zaman, kuş sürülerinden balık sürüsüne, hatta bir kalabalıktaki yayalara kadar her şeyi düşünüyorlar.

Kaynak: https://popsci.com.tr/bilim-yolda-yururken-diger-insanlara-ne-kadar-alan-birakmaniz-gerektigini-ortaya-cikardi/

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı