Sosyoloji

Karakter ve Düşünce Yapımız Coğrafya ile Nasıl Şekilleniyor?

Karakter ve düşüncelerimizin ne kadarı bizim eserimiz? Yaşadığımız coğrafya ile karakter ve düşünce yapımız kesin ve keskin bir ilişki içinde olabilir mi?

Öncelikle, ülkelerle ilgili karakteristik özelliklerinin analiz edildiği Hofstede Insights göstergelerinden birinden bahsedelim. Bulunduğunuz coğrafya size bireysel bir karakter mi, yoksa kollektivist -yani grup halinde hareket etme eğiliminde olan- bir karakter mi veriyor? Elbette herkesi aynı kategoriye koymamamız gerekse de genel haliyle toplumları açıklarsak: Batılılar daha bireyci, kendi standartlarının izinde ilerlerken Hindistan, Japonya, Çin gibi Asya ülkelerinde yaşayan insanlar ise daha kolektivist yani daha birbirine bağımlı hareket ediyor.

Bireycilik Batı toplumlarında bireysel başarıya, bireysel mutluluğa odaklanmayı sağlarken kollektivist toplumlarda başarı ve mutluluk grubun tamamına bağlı oluyor. Bu noktada elbette farklı olumlu-olumsuz yansımalar olacaktır. Elbette yine kişiden kişiye değişir ancak bireysel başarı odaklı olmak bireyleri daha özgüvenli kılmakla birlikte yalnız hissetme eğilimi de yaratabilir kimilerinde. Grup toplumlarında ise yalnız ayakta kalmanız gereken durumlarla başa çıkmak bir nebze daha zor olabilecekken yalnız hissetme durumu -kalabalıklar içinde mental olarak yalnız olmadığınızı varsayarsanız- daha az görülebilir. Türkiye de genel anlamda kolektivist ülkelerden birisi sayılabilir.

Olaylara, Durumlara Bakış Açışı

Olaylara bakış açınızın size ne kadar ait olduğunu tespit etmenin çok karmaşık bir konu olduğunu düşünüyorum. Ama en azından araştırmanın sonucuna göre aşağı yukarı bir fikir edinebiliriz. Nesnelere ve olaylara bütünsel bakış açısı Asya civarında görülürken, Batı’da ve Amerika’da daha tekilci bir bakış ile yorum getirilebiliyor. Verdiğiniz bir tepkide, bütünsel yaklaşıma göre diğer dış faktörleri de göz önüne alıp tepkinizi yorumlamak olası iken daha tekilci baktığımız zaman bu tepkinin çoğunlukla size ait olduğu, sizin seçiminiz olduğu düşünülebilir.

Nesneler ve imgeler nasıl görülüyor?

Michigan Üniversitesi’nden Richard Nisbett’in göz takibi analizi sonucu Amerikalıların bir fotoğraf ya da türevini incelerken nesneye odaklandığı gözlemlenirken Doğu Asyalıların arka planda yer alan şeyleri incelemek için daha fazla zaman harcadığı görüldü.

Felsefe ve Tarım Üzerine Yorumlar

Felsefe bireyin, bireylerin oluşturduğu toplumun, toplumları ve yaşayışlarını şekillendiren bilimin ve sanatın, özetle  her şeyin sonu olmayan bir başlangıcıdır. Amerikan felsefesi olarak da bilinen pragmatizme göre size fayda getiren her şey doğrudur kaba bir tanımla. Bireyci bir toplum için bu yaklaşım yaygın olarak görülebilir.

Filozofların bakış açısı da bulundukları coğrafyaya göre şekillenmiş olabilir. Uzak Doğuda Taoizm bütünselliğe vurgu yapıyor. Doğuda Taoizm gibi gelenek birliğini, ebeveyn ile çocuk, karı-koca, kardeşler arasındaki, arkadaş ile arkadaş arasındaki, yönetici ve halk arasındaki sorumlulukları vurgular. Batılı filozoflarda ise özgürlük çok daha fazla göze çarpıyor. Bağımsızlık en önemli hedef oluyor haliyle.

Tarımda, Thomas Talhelm’in incelemelerine göre  Çin’de 28 bölge izlenmiş. Üretimi daha kolektif bir çalışmayı gerektiren pirinç yetiştirmek en yaygın tarımsal faaliyet. Talhelm, insanlar çalışmalarında kolektife önem verdiğinden, bütünü kapsayan davranış ile tarımı şekillendirmiş diye düşünüyor. Hindistan’da da aynı incelemeyi yapan Talhelm, Hindistan ve Çin için aynı sonuca ulaşmış. Belki coğrafi kaynaklar da bu yolu açmıştır onlara, ancak genel yorum kolektif bakış açılarının daha etkili olduğu yönünde. Kuzeyde buğday yetiştirilen bölgelerde ise herkes kendi ürününü yetiştirdiğinden daha bireyci davranışlar sergiliyordu.

Buraya kadar bir araştırmanın sonuçlarını inceledik. Belli ki coğrafyamız, karakterimizi oluşturma çabamızda büyük bir önem taşıyor. Yani belki de garipsediğiniz, iyi-kötü eleştirilerde bulunduğunuz bir toplumun coğrafyasında doğsaydınız, siz de yorumladığınız şekilde biri olabilirdiniz. Coğrafya, karakteri etkiliyor. Karakter ise bakış açınızı, mutluluğunuzu, davranışlarınızı, başarınızı birçok şeyi etkileyebilir.

Ceren Demir

Kaynak Makale: The Weirdest People In the World 

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu