ZİHİN AÇAN YAZILAR

Yaşamsal Nitelik: Sürekli Gelişim

Öğrenme doğum ile başlar ve ölüm ile sona erer. Sürekli olarak gelişim göstermek öğrenmek anlamına gelmektedir.

Tıpkı çocukların pek çok sıkıntı yaşamalarına rağmen okula gitmelerini sürdürmelerinin gerekliliği gibi, kişilerin sürekli olarak gelişimlerini sürdürmeleri gerekmektedir.

Gelişim için neler yapılmalıdır?

İşinizi iyi yapın. Size faydalı olan şeyleri bilin. Sizin için eğlenceli olan şeyleri takip edin.

Sürekli gelişim çok sayıda fayda sağlar.

Daha fazla sayıda insana faydalı olursunuz, çünkü daha çok şey biliyorsunuzdur. İnsanların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlarsınız. Zihniniz ve hayal gücünüz daha özgün bir düşünür olma yönünde gelişir.

Bütün bunlar kişinin kendisini geliştirmesine değmez mi?

Öyleyse tepede olmak isteyen bir insan nasıl bir öğrenme programı izlemelidir? Siz öğrenmek için zaman ayırmalısınız. O size gelmez: sizin onu gerçekleştirmeniz gerekmektedir ve bunu başarmanın çok sayıda yolu vardır.

Peki en temel olarak neler yapmalıyız? İşte cevabı…

gelişim

İnsanlarla konuşun.

Etkin CEO’ların en sevdiği ifade “yürürken yönetmek” tir. Başka bir deyişle onlar çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, rakipler ve topluluk içinde olurlar. Her grubun tartışılan herhangi bir konu üzerinde farklı bir bakış açısı bulunmaktadır. Siz başkalarıyla konuşarak ve sorular sorarak kendinizi geliştirirsiniz.

Klişe bir laf olarak “bilgi güçtür” denir. Evet öyledir!

Hatalardan ders çıkarın.

Öğrenmenin en iyi yolu deneyim aracılığıyla olur. Gelişimi sürdürmek için, deneyimlerinize bir şeyler ekleyin, küçük adımlar atın ve her gün bir şeyler öğrenin.

Siz bu deneyimin hatalardan geldiğini bilirsiniz. İnsanlar karar vermeye istekli olmadıkça hiçbir şey olmaz ve hata yapmadan karar verilemez. Hatalar en iyi öğrenme için fırsatlar sunacaktır. Siz mücadele ettiğiniz zaman daha fazla başarılı olursunuz.

Başkalarının deneyimlerinden faydalanın.

İletişim içerisinde olduğunuz insanları gözlemleyin. Onların yaptıkları şeylerden bir şeyler öğrenmeye çalışın. Bazı insanlar öğrenmenin geleneksel araçlarını kullanmaktan daha fazla olarak gözlem aracılığı ile kendilerini geliştirirler.

Başkalarını spot ışığı altında yakından inceleyin. Sizde hayranlık uyandıran şeyleri inceleyin, daha sonra aynı şeyi yapmayı deneyin.

Etkin liderlere öykünün.

Patronunuzdan her gün bir şeyler öğrenmeye çalışın. Bu kişisel gelişim yoluyla öğrenmekten on kat daha fazla olarak iyi bir yönetici olmanızı sağlayacaktır. Öğrenmek için iyi bir patron ile çalışın. Ya da en azından kötü bir patrondan hiçbir şey öğrenmeyin – yalnızca ne yapılmaması gerektiğini öğrenebilirsiniz. İyi bir patron ülkedeki en iyi iş okuludur.

Her gün yeni bir şey öğrenin.

Her gün ofisinizde ve şehirde olan yeni şeylerden haberdar olun. Aynı şeyleri her gün görürsünüz ama aslında onları görmemişsinizdir. Her şeyden haberdar olun.

Duyularınızı geliştirin. Bu sizin etrafınızdaki olaylara karşı daha duyarlı olmanızı sağlayacaktır. Bilgi sahip olunması gereken bir olgudur ve en temel yerde bulunabilir. Ofisinize farklı yollardan yürüyün. Lavaboya farklı bir koridoru kullanarak gidin. Birilerine bildikleri bir şeyler hakkında sorular sorun.

Yaşayın ve öğrenin. Gözlemleyin. Dinleyin. Düşünün. Tartışın. Kendi kendinize her şey hakkında kim, ne zaman, nerede ve neden diye sorun. Yeni bilgileri formülleştirin, sınayın, kabul ya da reddedin. Bunu dönem dönem değil, her zaman yapın.

Siz kendi kendinize “bunca iş yükü altında, ben kendimi geliştirmek için nasıl zaman bulabilirim?” diye sorabilirsiniz.

Küçük adımlar atın, zaman içinde bu küçük adımlarınız dev adımlara dönüşecektir. Farklı bir rota boyunca bu adımları attığınız zaman, bu hiç de kolay bir yol olmayacaktır.

Dengeli ve uygun gelişimden haberdar olun fakat her zaman için sürekli gelişim konusunda azimli olun.

Öğrenme doğum ile başlar ve ölüm ile sona erer…

Kaynak: CEO Gibi Düşünmek, D.A. Benton, Pegasus Yayınları.

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu