Kişisel Gelişim

İyi Bir Uyku İçin Yapılacaklar Listenizi Yazın Sonra Yatın

Yatağa yattığınız zamanlarda aklınız karmakarışık düşünceler ile dolu olduğu için uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız aslında yapmanız gereken şey çok basit. Yatmadan 5 dakika önce, bir sonraki gün için yapılacaklar listenizi bir kâğıda yazın. Yatağa yatın. Ertesi güne normal insanlardan daha enerjik uyanın.

Bu basit formülün arkasında elbette ki bir psikolojik çalışma yatıyor. Journal of Experimental Psychology’de yayınlanan bir çalışmada bahsi geçen deney sonuçlarına göre yatmadan önce ertesi gün için yapılacaklar listesi hazırlayan bireyler, hazırlamayanlara göre çok daha çabuk uykuya dalıyor. 18 ve 30 yaşları arasında kadın ve erkeklerden oluşan deney grubu, uyku ile alakalı özel ölçüm aletlerinin bulunduğu bir odaya toplanıyor. Deneyde iki gruba ayrılan insanlara yatmadan 5 dakika kadar önce bir kâğıt ve bir kalem veriliyor.

Birinci gruptan bir sonraki gün yapmayı planladıkları şeyleri kâğıda yazması istenirken, ikinci gruptan o gün bitirdikleri sorumluluklarını veya görevlerini yazmaları isteniyor. Polisomnografi adı verilen ve vücuttaki göz, kas ve beyin aktivitelerini inceleyerek uyku analizi yapmaya yarayan teknikle denekler inceleniyor. Alınan verilere göre, bir sonraki gün için görev listesi hazırlayanların, diğer gruba göre ortalama 9 dakika daha erken uykuya daldıkları görülüyor. 9 dakika ilk bakışta çok büyük bir fark olarak gözükmese de uyku kliniklerinde çalışanların ve bilim insanlarının çoğunun da mutabık olduğu üzere, 10 dakikalık bir şekerlemenin dahi insan beyninde büyük ölçüde olumlu bilişsel etkileri olduğu biliniyor.

Söz konusu metodun böyle bir faydasının olacağını görmek aslında çok da zor değil. Yatağa yattığımızdaki ilk dakikaları düşündüğümüzde aklımızdan hızlıca çeşitli düşüncelerin geçtiğine şahit oluruz. Bunların bazıları geçmişle ilgili olaylar, bazısı ise gelecekle kaygılardır.

Yapılan araştırma ve deneyler gösteriyor ki uykumuzu daha çok kaçıran düşünceler, o gün içinde tamamlamayı başardığımız görevlerden ziyade bir sonraki gün yapmamız gereken sorumluluklar. Bunları ise yatmadan önce kâğıda yazarak, bu düşüncelerin yatakta düşünülme süresi azaltılmış oluyor. Böylece çok daha kısa sürede uykuya dalabiliyoruz. Şimdiden iyi uykular…

Bilge Kaya

Göz Atmak İsterseniz

Orijinal metin: Do This One Simple Thing to Fall Asleep Faster; http://time.com

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.