KEŞFET

Yapay Zeka Konulu Film Önerileri

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Yapay Zeka ile ilgili yazıları bugünlerde oldukça sık okuyoruz. Elbette sinema endüstrisi de bu esnada boş durmuyor ve birbiri ardına yapay zeka temalı filmler vizyona giriyor. Listeyi çok uzatmamak adına biz yakın zamanlı çekilmiş filmlerden size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

İyi seyirler…

Ex Machine – 2015

Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen bu film 7.7 IMDB puanı ile karşımıza çıkıyor. İlk yönetmenlik deneyimini yaşayan Garland hiçte acemilik çekmiş gibi değil. İş veren olarak karşımıza çıkan Oscar Isaac turing testi için yazılımcı rolu üstlenen Domnhall Gleeson’u davet ediyor ve hikaye gelişiyor. 15 milyon dolar bütçe ayrılarak çekilen film 36 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Ben, Robot – 2004

Başrolünde tanıdığımız bir sima olan Will Smith bulunan bu yapımın 7.1 IMDB puanı bulunuyor. Vizyona girdiği ilk haftasonu 52 milyon hasılat yapmış, kendi kategorisinde öne çıkan filmlerden bir tanesi. Aynı isimle yazılmış Isaac Asimov’un kısa öyküsünden uyarlanmıştır. 2035 yılında geçen bu filmde robotlar insanların ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Herkesin robotlara güveni tamdır, bir tanesi hariç: Del Spooner. 120 milyon dolar bütçe ayrılarak çekilen film 347 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Chappie – 2015

Amerikan yapımı bilim-kurgu filmi. Bu türde kendini daha önce de göstermiş olan Neill Blomkamp tarafından yönetilen bu film 6.8 IMDB puanına sahip. Hikayesini Bloomkamp’ın kısa filmi olan Tetra Vaal’den alan filmde tanıdık simalar karşımıza çıkıyor.

Dünyanın Durduğu Gün – 2008

Aynı zamanda Gerilim/Drama sınıfında da değerlendirilebilen bilim-kurgu filmi 5.5 IMDB puanına sahip. 80 milyon dolar bütçe ile çekilen film 233 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Amerikan menşeili filmimizin hikayesi ise Washington D.C’ye gezegenler arası barış getirmek için inen ufoda çıkıyor. Başrolünde ise tanıdığımız bir sima olan Keanu Reeves oynuyor.

Evrim – 2014

Başrollerinde Johnny Deep, Morgan Freeman ve Rebacca Hall’ın yer aldığı ve yönetmen Wally Sfister’ın ilk tecrübesi olan yapıtın 6.3 IMDB puanı bulunmakta. Dr. Will Caster, yaptığı çalışmalar ile bir bilge, insandan daha üstün bir süper bilgisayar yapmaya girişir. İnsandan daha üstün bir bilgisayar yaratılmasına karşı olan radikal bir grubun saldırısına uğrayacaktır.

The Machine – 2014

Türkçeye Ölüm Makinesi olarak çevrilen film 2014 de Birleşik Krallıkta vizyona girmiştir. Sadece 1.5 milyon dolar bütçe ayrılarak çekilen film 314 milyon dolar hasılat elde etmiştir. İki bilgisayar programcısı, şimdiye kadar ilk kendinin farkında ve insanlığa yardım etmesi için dizayn ederek yarattıkları yapay zekâ parçasına âşık olurlar. Fakat savunma bakanlığı onların buluşunu çalar ve ona bir silah olmayı öğretir. Caradog W. James’in yazıp yönettiği film 6.1 IMDB puanı ile sizleri bekliyor.

Metin Turgay

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu