KEŞFET

Yapay Zeka Daha Neler Yapacak?

Cinsiyeti kadın olarak seçilen bir yapay zekalı robot (Sofia), Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması izin verilmeden önce bu ülkenin vatandaşlığını kazanıyor. Sevdiğini kaybetmiş birisi, ölen sevdiğini taklit eden sohbet robotuyla teselli buluyor. Yapay zekanın yaptığı bir tablo 400 bin Amerikan dolarının üstünde bir fiyatla satılıyor.

Bu karmaşık ve olası bir gelecek senaryosu değil. Toplumumuz ve yapay zeka hayatımızın daha büyük bölümlerine hükmetmek yolunda ilerliyor. İnsandan Daha İnsan (More Human Than Human) belgeselinde yönetmen Tommy Pallotta ve Femke Wolting – her ne kadar kendi işlerini devralma olasılığını düşünmemeye özen gösterseler de – yapay zekanın, beklenen bir gelişimini ele alıyorlar. Bu belgesel, robotların insanlarla röportaj yapabileceğini ve film çekebileceğini gösteriyor.

2018’de SXSW’de (South by Southwest Film Festivali) yayınlanan bu 78 dakikalık belgeselde, Pallotta ve Wolting, bir belgesel röportajcısı gibi çalışacak olan yapay zekayı oluşturan robotik takımının peşinden gittiler. Camerabot olarak adlandırılan bu teknoloji; yüzdeki duyguyu analiz ediyor, kamera hareketleriyle görüşme yaptığı kişileri takip ediyor, sorular soruyor ve görüşmeye katılanlara düşünceli cevaplar veriyor. Bunların hepsini, bir insan ekibine ihtiyaç duymadan görüntülü ve sesli bir biçimde kaydediyor.

Belgeselde, seyirciler teknolojinin gelişimini seyrederken akıllı makinelerle etkileşime girmenin ve bir arada bulunmanın nasıl bir şey olduğunu, ünlü yapay zeka geliştiricilerinden ve tüketicilerinden görüyorlar. Yapay zekanın doğum çağındaki bu keşif, herkesin beklediği bir etkileşimle sonuçlanıyor: Camerabot çalışmaya başlıyor ve Pollatta, onun sorularına cevap vermek için karşısına oturuyor.


Bunlara rağmen yapay zekanın ve robotların, bir hikayeyi yakalamak ve anlatmak için gereken inceliğe ve sanat anlayışına sahip olup olmadığı tartışmalıdır ancak Pallotta ve Wolting, akıllı makinelerin hızla zorlaşmakta olan işlerde ustalaştığını kesin bir şekilde gösteriyor. İnsandan Daha İnsan belgeseli izleyicilerin, bu yeni teknoloji kendini yönlendirmeden önce, bunu doğru bir şekilde yönlendirmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlamalarını sağlıyor.

Çeviri: Atakan YÜCEL

Kaynak: https://futurism.com/this-robot-took-over-as-director-for-a-new-documentary

Matematiksel

Atakan YÜCEL

Merhaba! Edirne Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 2014'te, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2018'de mezun oldum. Şuanda mezun olduğum üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirebileceğim her alanda geliştirmek için çaba harcıyorum. Bireylerin özgelişimlerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve herkesin kendisini geliştirmesi için farklı alanlarda birtakım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Fırsatların olmadığı zamanlarda ise gerçekten gelişim isteyen bireylerin, kendilerine fırsatlar yaratabileceğine inanıyorum. İlerlediğim bu özgelişim yolunda birçok çalışma yapmak için çaba sarf ediyorum. Kitaplar okuyor ve yazılar yazıyorum. Alanım olan matematik ile sınırlı kalmayıp, felsefeye ve sanata da vakit ayırıyorum. Bakış açımı genişletmek için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum ve bunun için zaman yaratıyorum. Yeni diller öğrenmek için planlar yapıp bunları uygulamaya çalışıyorum. Bireyin özgelişimini gerçekleştirirken alması gereken güç, her zaman kendi içindeydi ve hala da içinde. Bu gücü kullanmaya giden yol, tamamen zihnimizde bitiyor. İyi gelişmeler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu