Mühendislik ve Teknoloji

Yapay Ay: Çin’in Yeni Projesi

Çin medyasından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Çin 2020’de sokak lambalarını kaldırmak ve elektrik harcamalarını kısmak adına uzaya “yapay Ay” fırlatmayı planlıyor.

Sichuan bölgesinin güneybatısındaki Chengdu şehrinde gerçek Ay ile ortaklaşa çalışacak ancak parlaklığı onun 8 katı kadar olacak “aydınlatma uyduları” geliştiriliyor.

Projenin sorumlusu Wu Chunfeng’in açıklamasına göre ilk insan yapımı Ay, Sichuan bölgesindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılacak ve eğer birincisi başarılı olursa 2022’de üç tanesi daha onu izleyecek. İlk fırlatma deneysel olsa da 2022’de fırlatılması planlanan uydular hem ticari hem kentsel anlamda yapmaları planlanan işleri yapacaklar.

Eğer insan yapımı Aylar Güneş’ten gelen ışığı yansıtarak 50km²lik alanı aydınlatırlarsa, Chendgu bölgesindeki kırsal alanda sokak lambalarını kaldırarak elektrik harcamalarını yılda yaklaşık 1,2 milyar Yuan (170 milyon Dolar) azaltabilecekler.

Bunun yanında felaket anlarında elektrik kesintisi olması durumunda dünya dışındaki bir ışık kaynağı, kurtarma çalışmalarında faydalı olabilir.

Çin’in Rusya ve ABD’nin uzay programlarına yetişme çalışmaları kapsamında birkaç iddialı proje daha sırada bekliyor. Bunlardan biri de ismini Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasından alan Chang’e-4 Ay Araştırma Aracı. Bu senenin sonunda fırlatılması planlanan araç eğer başarılı olursa, Ay’ın karanlık yüzünü araştıran ilk araç olacak.

Çin Güneş’in ışığını Dünya’ya yansıtmaya çalışan ilk ülke değil. 1990larda Rusya, Znamya ya da Banner isimli deneysel projeleriyle dev aynalar kullanarak Dünya’ya Güneş’in ışığını yansıtmaya çalışmışlardı.

Bilim topluluklarının yanı sıra üniversiteler ve enstitülerin de katkısıyla hazırlanan Chengdu’nun yapay Ay projesi, 10 Ekim günü Wu tarafından bir inovasyon ve girişimcilik konferansında duyurulmuştu.

Kaynak: https://phys.org/news/2018-10-moon-china-lunar-outer-space.html

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu