YAŞAM

Yaşantımıza Yön Veren Ama Yanlışlıkla Yapılan İcatlar

Dünyayı değiştiren bir icadın nasıl bulunduğunu hiç düşündünüz mü? Çoğunlukla bir icadı, gece gündüz çalışan olağanüstü zeki bir bilim insanı tarafından bir plan ve program çerçevesinde ortaya koyulan bir çalışma olarak hayal ederiz.

Bu yazımızda, bu olgunun dışında hayatımıza giren bazı icatlar hakkında bilgi edinelim.

Yanlışlıkla yapılan icatlar

Penisilin

Londra’daki St. Mary’s Hastanesinin bodrumundaki laboratuvarında Alexander Fleming, yanlışlıkla açık bırakılan Staphylococcus içeren bir Petri kabının mavi-yeşil küf ile kaplandığını fark eder. Fleming, küfün büyümeyi baskılayan ve bakterilerin parçalanmasına neden olan bir madde ürettiği sonucuna varır. Uygun doz ve şartlarda düzenlendiğinde de antibiyotik özelliklere sahip bir ilaç olacağını ortaya koyar.

Daha fazla bilgi için: Alexander Fleming ve Mucize İlaç Penisilin

Çikolata Parçacıklı Kurabiye

Toll House Inn’nin sahibi Ruth Wakefield, kurabiye hamurunu mikserle karıştırırken mikserin yaydığı titreşim raftaki çikolataları hamurun içine düşmesine neden olur.  Wakefield, hamuru çöpe atmak yerine çikolatayı küçük parçalara ayırarak yeni bir lezzetin mucidi olur.

Cips

Bu icat, tarihte öfkenin kişiye getirdiği ilk ve tek fayda olabilir. 1853 yılında, New York’ta bir restoranda, bir müşteri kızarmış patateslerin çok soğuk ve kalın olduğundan şikayet edip tekrar tekrar garsona gönderir. Şef George Crum, bıkmış ve kızmış olacak ki: “Patatesleri ince dilimler halinde kesin, iyice kızartın ve tuzla kaplayın!”

Kalp Pili

Buffalo Üniversitesinde elektrik mühendisliği alanında çalışan John Hopps, hipotermiye çare olacak bir cihaz geliştirmeye çalışıyordu. Deneyleri esnasında, radyo frekansıyla çalışan bu cihaz yardımıyla duran bir kalbi yapay uyarılarla tekrar çalıştırabileceğini anladı.

Mikrodalga Fırın

mikrodalga fırın

Mühendis Percy Spencer, yeni bir vakum tüpüyle ilgili bir araştırma projesi yürütür. Spencer, cebindeki şeker çubuğunun denemeleri sırasında erimeye başladığını fark eder. Daha sonra makineye patlamış mısır koyar ve patlamaya başladığında bu cihazın farklı alanlarda hizmet edebileceğini ortaya koyar.

Daha fazla bilgi için: Çikolata’dan Mikrodalga Fırınlara – Percy Spencer

Sakarin (Yapay Tatlandırıcı)

1879 yılında kömür katranı ile çalıştıkları uzun bir günden sonra kimyager Constantin Fahlberg, ellerini yıkamaksızın eşiyle akşam yemeği yemek için eve gelir. Yemeğini yerken Fahlberg, ağzına koyduğu her şeyin tatlı bir tada sahip olduğunu fark eder ve elindeki sakarinin buna neden olduğunu keşfeder.

Kola

Yarbay olarak görev yaparken eczacı John Pemberton yaralanır. Acıyı hafifletmek için morfine ihtiyacı vardı. Afyon içermeyen alternatifler için koka ve koka şarapları denemeye başlar. Pemberton daha sonra farklı çalışmalarla ilaç yerine bir içecek olarak satmaya karar verir.

Yapışkan Notlar

1968’de 3M şirketinde çalışan bilim adamı Spencer Silver, çok zayıf bir yapıştırıcı üretir. İşin ilginç yanı, aslında süper güçlü bir yapıştırıcı oluşturmaya çalışıyordu. Başka bir bilim adamı Art Fry, kilise şarkıları için küçük kağıt parçalarının -sayfada iz bırakmadan- harika kitap işaretçileri olduğunu fark eder.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

Bir Canon mühendisi. sıcak ütüsünü kazara dolma kalemin üzerine koyar, birkaç dakika sonra mürekkep kalemin ucundan atılır. Bu ilke, mürekkep püskürtmeli yazıcının icadına önayak oldu.

X-Ray

8 Kasım 1895’te Alman fizik profesörü Wilhelm Röntgen, Lenard ve Crookes tüpleriyle deney yaparken X-ışınlarını keşfeder ve onları incelemeye başlar. Röntgen, ölümünden sonra laboratuvar notlarını yaktığı için keşifleriyle ilgili çelişkili ifadeler var. Röntgen, baryum platinosiyanürle boyanmış bir flüoresan ekran ve sardığı bir Crookes tüpü kullanarak katot (katodik) ışınlarını araştırıyordu.

Siyah karton sayesinde tüpten görünen ışık, daha görünür hale geldi. Ekrandan yaklaşık 1 metre uzakta soluk yeşil bir parıltı olduğunu fark etti. Röntgen, tüpten gelen bazı görünmez ışınların ekranın parlamasını sağladığı için kartondan geçtiğini fark etti.

Masasındaki kitaplardan ve kağıtlardan da geçebileceklerini buldu. Röntgen bu bilinmeyen ışınları sistematik olarak incelemeye başladı. İlk keşfinden iki ay sonra, makalesini yayınladı.

Röntgen, eşinin elinin fotoğrafını X-ışınlarıyla oluşan fotoğraf plakasında gördüğü zaman tıbbi olarak kullanılabileceğini keşfetti. Eşinin elinin fotoğrafı, bir insan vücudunun X-ışınlarıyla görüntülenen ilk fotoğrafıydı. Fotoğrafı gördüğünde de, “Ölümümü gördüm” dedi.

Şevket ÜNCÜ

Matematiksel

Kaynaklar: 

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı