KEŞFET

Yakın Gelecekten Göz Kırpan Bilim Kurgu Filmleri

Günümüzde bilim kurgu filmlerinin önemli bir bölümü yapay zeka filmleridir diyebiliriz. Bu nedenle bilim kurgu filmlerinde bizi şaşırtan ve düşündüren filmleri bulabilmekte kolay değil. Bizde bu yazıda yapay zeka, uzay yolculuğu, zaman yolculuğu gibi önemli konuları işleyen önemli bilim kurgu filmlerini derledik.

 Ex-Machine – 2015 ( imdb – 7.7)

2015 yılında vizyona giren Ex-Machine, yapay zeka denildiğinde akla gelen filmler arasında yerini alıyor. Konusu oldukça özgündür. İngiliz senaristin kaleminden çıkan bu film Turing Projesi’ne katılan bir programcının bir yapay zeka robotuyla macerasını konu alıyor. Filmin tek mekanda geçmesi ve senaryoda az oyuncunun rol alması filmin biraz yavaş akmasına neden olsa da sizi hikayeye çekiyor.

Ex-Macihine filmini diğer yapay zeka filmlerinden ayıran önemli bir özellik var. Bir anlığına bile olsa sizde oyuncunun yanında yer alıyor, oyuncu ile birlikte tuzağa düşüyor ve oyuncu ile aynı anda gerçekle yüzleşiyorsunuz. Diğer bir deyişle duyguların nelere sebep olabileceğini de duygusuzca gözler önüne seriyor.

Chappie – 2015 (imdb – 6.8)

Chappie

2015 yapımı Chappie’nin yönetmen koltuğunda, bilim kurgu filmlerinde iyi işler başaran Neill Blomkamp var. Önümüzdeki zamanlarda robotların hangi  alanlarda çalışabileceklerine işaret ediyor. Robot mucitleri arasındaki rekabeti ve robotların eğitim süreçlerine tanıklık ediyoruz.

Senaryosundaki felsefi yaklaşımlar sayesinde robot bilinci felsefesinin aktarılması oldukça başarılıdır. İzlerken gülecek, eğlenecek ve Chappie’yi çok seveceksiniz. Ele aldığı konu, oyunculuklar ve efektler açısından seyir zevki hayli yüksek. Sonunda da belki dünyanın ne yöne doğru gideceğini düşünebilirsiniz. Tekrar izlenebilecek, devamı beklenen ve nasıl sona erdiğini anlayamacağınız özel filmlerden.

Uzay Yolcuları / Passengers- 2016 – (imdb – 7.0)

Bolca romantizm içeren filme bir tutam bilim kurgu, bir tutam da dram eklendiğinde Uzay Yolcuları filmiyle eşleşiyoruz. Bir uzay gemisindeki uyku kapsülleri içerisinde 120 yıl geçirme fikri kulağa nasıl geliyor?

Kurgu oldukça başarılıfakat bilimsel terimsel diğer yıldızlararası filmlere kıyasla daha yüzeysel olarak geçilmiş durumda. Fakat yer çekimi sahnesinin hakkını teslim etmeliyiz.

İzlerken sıkılmayacağınız filmlerden olsa da az oyuncu olmasının ve tek mekan olarak uzay gemisinde geçmesinin etkisiyle durgun ve aksiyonu limitli. Jennifer Lawrence ve Chris Pratt’in uyumları göz doldurucudur ki bu sayede filmdeki mahsur kalma etkisi seyirciye yansıtılarak insan psikolojisine farklı bir pencereden bakılmasına olanak sağlanmıştır. İçinde güzel mesajlar barındıran bu filmde uzayda keyifli yolculuk sizi bekliyor.

Bay Hiçkimse / Mr. Nobody 2009 – (imdb – 7.8)

Karmakarışık ve bir o kadar da özgün filmler arasında ilk beşte yer alması muhtemel filmlerden. Filmi farkında olarak izleyip her şeyi birleştirdiğiniz andan itibaren, karmakarışık olaylar tek tek gün yüzüne çıkmaya başlıyor. 

Paralel evren olarak yorumlayacağımız konu filme bütünüyle hakimdir ve kelebek etkisi güzel bir örnekle işlenmiştir. Her seçimin sizi hayatta hangi yola koyduğunu ve bu yolların hayatınızda nasıl etkiler yarattığını keskin bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Herkesin hayatındaki ‘keşke’lerine takılmaması gerektiğini üzerine basarak vurguluyor.  İyi oyunculuklar sayesinde yapılan tercihlere ve tercihlerin sonuçlarına farklı pencerelerden bakmamıza olanak sağlıyor.

Film günümüzde bilim insanları tarafından ortaya konan Evren Teorisi’ne atıfta bulunmuştur. Bu teoride evrenin genişlemesinin bir noktada durması ve belirli bir zaman sonra evrenin küçülmesi bekleniyor. Bu küçülmeden kaynaklı zamanın geriye gitmesi düşünceler arasındadır. Filmde bu kurgu işlenmiş ve tüm düğümün çözüldüğü nokta filmin sonuna saklanmıştır.

 Tetikçiler / Looper (2012) – imdb – 7.5

Zamanda yolculuk etme fikri insanlık için yüzyıllardır ulaşılamayan bir hayaldir. Bu filmde, zaman yolculuğu icat edilmiştir edilmesine fakat devletler tarafından yasaklanır. Ve sonrasında da kara borsaya düşer. Gelecekte bu  yolculuğu yapabilseydik durum nasıl olurdu acaba?

Filmin senaryosu sıradışıdır ve karmaşıktır. Bilim kurgunun yanı sıra aksiyon da filmden eksik olmuyor. Zaman çizgisi konusu işlenen filmlerde genellikle boşluklar vardır fakat bütünde boşluklar doluyorsa filmi başarılı sayabilirsiniz.

Sonsuz döngüler (loop – filmin adında da saklanan), telekinetik kavramlar ve zaman paradokslar arasında kaybolmadan filmde yolunuzu bulabilirsiniz. Bruce Willis’in filmde olması filme oyunculuk ve ilgi açısından katkı sağlamıştır.

 Transcendence / Evrim (2014) – imdb – 6.3

2014 yapımı olan bu film, insanlığa yakın bir gelecekten sesleniyor. Film, bilimin nihai hedeflerinden olan  ‘Teknolojik tekillik” olarak da bilinen, “üstünlük” (transcendence) seviyesine atıfta bulunuyor.  Bu düşüncenin amacı  insanın biyolojik evrimi, teknolojik bir boyut kazanarak tamamen yeni bir boyuta geçmektir. 

Filmin birçok sahnesinde olan ‘İnsanlar anlamadıkları şeylerden korkarlar.’ sözü yapay zekaya bakış açımızı gösteriyor adeta.  Belki de filmde olan teknoloji karşıtlığının sebebi buydu.

Evrim filmi bizleri beynimizin müthiş dünyasına davet ediyor. Ayrıca nanoteknolojiden gücünü alan yapay zekanın gelecekte ne seviyeye gelebileceğine dair görüntüler sunuyor ve hayal gücümüzü genişletiyor. 

Anılarımız bir USB bellek ile kıyaslanabilir mi? Beynimizi makinaya indirgemek mümkün mü? Makinalar hisedebilir mi?  Makinaların duyguları olabilir mi? gibi  bir çok soru filmi izlerken sizlere eşlik ediyor.

Ayrıca göz atmak isterseniz: İzlemenizi Önereceğimiz Kafa Karıştıran Bilim Kurgu Filmleri

Matematiksel

Şefika Çokcoşkun

İstanbul Üniversitesi 'Nükleer Fizik' anabilim dalında yüksek lisans mezuniyetim sonrası yazarlık serüvenim başladı. Bilimin hayatın parçalarından biri olduğunu aktarmak her bilim insanı gibi benim de görevim... Okumak, dinlemek, merak etmek, araştırmak hep bir adım daha atmamı sağlıyor. Paylaştıkça çoğalacağımız günler yakındır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu