Sosyoloji

X, Y, Z Kuşağı: Sizin Kuşak Hangisi ve Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Çoğu zaman ortak payda bulmakta zorlandığımız bazı konular karşısında,”Kuşak Farkı” der geçeriz. Ancak gerçekten kuşaklar, yani doğduğumuz zaman dilimi kişilik özelliklerimizi belirliyor mu? Gelin bu yazıda kuşakları tanımaya çalışalım.

• 1946’dan önce doğanlar, “Gelenekçiler”

• 1946-1964 yılları arasında doğanlar, “Baby Boomers”

• 1965 ve 1976 arasında doğanlar, “X kuşağı”

• 1977-1997 yılları arasında doğanlar, “Millenyum” yani “Y kuşağı”

• 1997’den sonra doğanlar, “Z kuşağı” yada “Zoomers” denilen “Gen 2020”

Kuşaklar Arasındaki Farklar

Sessiz Nesil – Gelenekçiler

Bu kuşak, 1926 ve 1945 arasında doğanlara atıfta bulunur, bu yüzden bunlar İkinci Dünya Savaşı’nda yaşayan insanlardır. Sessiz Nesil adı
1950’lerde Time dergisinde yayınlanan bir makaleden geliyor.

Bu gruptaki insanların temelde disiplinli, değer odaklı, sadıkve doğrudan iletişim ile ilgilenen, bu yüzden teknoloji yerine bizzat konuşmanın tadını çıkaran kişiler olarak tanımlanıyor.

Baby Boomers – Bebek Patlaması Kuşağı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki büyük doğum dalgalanması nedeniyle bu grup “ bebek patlaması” olarak adlandırılmıştır. Grup 1946 yılında doğanlarla başlar ve doğum hızının tekrar düşmeye başladığı 1964’te doğanlarla biter. Bu yaş aralığındaki insanlar genel olarak kendini adamış,• kendi kendine yeten ve rekabetçi olarak tanımlanıyor.

X Kuşağı

Bu kuşağa ait olanlar, teknolojinin hızla ilerlediği bir zaman diliminde büyüyenlerdir. Ancak yine de kendilerinin teknolojiye erişimi günümüzdeki kadar kolay olmamıştır.

Ayrıca kadınların da çalışma yaşantısını atılmaya başladığı bir dönemde doğdukları için öz disiplin, problem çözme ve kendine bakma becerileri iyi gelişmiştir. Bu kuşak grubu için sıkı çalışma ilerlemenin anahtarı olarak kabul edilir.

Y Kuşağı

Muhtemelen en çok duyduğunuz nesil budur. Nesilin nerede başladığı ve bittiği tam olarak belli değil, ancak yaklaşık 1980-1995 doğumlular olarak kabul ediliyor.

Genellikle medyada ‘tembel’ olarak tanımlansalar da aslında “dijital yerliler” olan ilk nesildir. Teknoloji meraklısı, hırslı ve değişim odaklıdırlar. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer cihazlarla donatılmış olan bu nesil, günde 24 saat, haftada 7 gün aktiftirler.

Bu nedenle, problemlerini çözmek ya da bir şeyler öğrenmek için başkalarına güvenmek zorunda olmadıklarını düşünürler.

Z Kuşağı

Y kuşağının küçük kardeşleri hızla büyüyor. İlk Z Kuşağı çocukları üniversiteyi yeni bitiriyor ve iş gücüne giriyor. Bu genç grup kesinlikle teknolojisiz bir hayat bilmiyor. Bu yüzden alternatif isimleri (Psikolog Dr Jean Twenge’a göre) i – Gen olabilir. Çeşitlilik arayışı içinde, özgüveni çok yüksek bu dijital yerliler geleceği şekillendirecek olan kişiler.

Bir Sonraki Nesil – Alfa Kuşağı

Yakında, yeni çocuklar sahnede olacak! Bu çocuklar araştırmacı Mark McCrindle tarafından 2010 yılından sonra doğmuş olan bu nesil Alfa Kuşağı olarak adlandırılıyor.

Ben merkezli, sınırları olmayan ve haliyle özgürlüğün en derin noktasının bile tadını çıkaran bu kuşağın çocuklarıyla dünya tekrar biçimlenecek….

Kaynaklar:

https://www.iacet.org/news/iacet-blog/blog-articles/do-you-know-the-difference-between-generation-x-y-z/

https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zf8j92p

https://www.kasasa.com/articles/generations/gen-x-gen-y-gen-z

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.