GELECEK

WildCat: Dünyanın En Hızlı Dört Ayaklı Robotu

1.2 m boyunda, 154 kg ağırlığında metanolle çalışan; lazer görüşlü, hızla koşan bir büyük robo-kedi hayal edin.

Boston Dynamics’in ürettiği dört ayaklı robotların en hızlısıyla tanıştıralım sizi.

Vahşi Kedi (WildCat) dört ayak üstünde 32 km/sa hızla koşarak dünyadaki en hızlı dört ayaklı robotu olma ünvanına sahiptir. Önceki rekorun sahibi, 1989‘da MIT’de 21km/sa hıza ulaşmıştı.

Vahşi Kedi metanolle çalışan motorunun işleme soktuğu hidrolik bir çalışma sistemine sahip (bu da çok gürültü çıkartmasına neden oluyor). Robotun hareket biçimleri arasında koşma, hoplayıp zıplama ve dört nala koşma gibi çeşitler bulunuyor; ayrıca dengesini koruyarak koşarken manevra yeteneğini de sergiliyor. Dinamik kontrol algoritmalarının kullanıldığı Vahşi Kedi’de bulunan sensörler (IMU, yer tutuşu, iç algı, görsel yol ölçümü) koşma esnasında kontrol ve kararlılık sağlıyor. Robot, yerden yüksekliğiyle duruşu arasındaki bağlantıyı sağlayan bir takım lazerli uzaklık belirleyicilerini de kullanarak en doğru ölçümleri yapıyor.

Daha önceki çalışmalarda Usain Bolt’tan da hızlı (48 km/sa) koşan laboratuvar prototipi Çita (Cheetah) isimli robotta ilk kez geliştirilen kontrol sistemleri, Vahşi Kedi üzerinde de bulunuyor. Çita’nın tek farkı laboratuvar ortamında bir bant üzerinde ve karşı rüzgar yükü olmadan koşmasıydı.

Vahşi Kedi’nin Ar-Ge maliyetleri, DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) desteğindeki program bünyesinde karşılanıyor.

Prototip Çita’nın laboratuvar ortamındaki koşu denemesine bir göz atın:

Vahşi Kedi ise yakında olimpiyatlarda koşacak gibi görünüyor:

Kaynak: Boston Dynamics 

Ahmet Caner Sönmez

Caner Sönmez

Yaşamı anlamlandırma yürüyüşündeki insanlardan birisiyim. Bilim ve müzik bu yolda benim çok değerli eşlikçilerim. Nazilli Anadolu Lisesi ve Muğla 75. Yıl Fen Lisesi’nin devamında Ankara Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesiyle 2013’te mezun oldum. Tezimi Salmonella suşlarının genetik farklılıklarının belirlenmesi üzerine verdim. İyi düzey İngilizce, orta düzey Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca biliyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji öğrencisiyim. Gitar ve piyano çalmaktayım. Tarihî, felsefî ve sanatsal konular okumaktan zevk alırım. Bilimsel gelişmeleri ve yayınları takip ederim. Doğa aşığıyım. Doğa gözlemlerinde zaman kavramım yiter gider. Mikro ya da makro düzey fark etmez... Eğitimin ve toplumsal bilinçlenmenin yaşamsal önemine yürekten inanmışım. Küçük yaştayken geçirdiğim beyin ameliyatının etkisi midir bilmem; dünyada bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalimdir. Bir de çocukların hepsinin birlikte gülmesi… Son olarak: “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” sözü için Albert Einstein’a; “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” sözü için de Bertrand Russell’a sonsuz şükranla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı