Bilgisayar ve Yazılım

Wikipedia MIT’nin Son Yapay Zekası Tarafından Yeniden Yazılabilir

MIT’nin yeni metin üreten sistemi editörlere, araştırmacılara meydan okumaya hazır. Sistem; milyonlarca Wikipedia sayfasını dolaşabiliyor, değiştirebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın kurucularından olduğu OpenAI şirketi enteresan bir algoritma geliştirmişti.

GPT-2 isimli algoritma, tutarlı ve uzun metinler oluşturabilmesinin yanında belirlenen bir konu üzerinde ”sahte haber oluşturma” potansiyeli yüzünden bazı endişelere sebep olmuştu.

Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan yapay zeka araştırma şirketinin GPT-2 isimli algoritması yaklaşık 8 milyon web sayfasında eğitilmişti.

Böylece GPT-2 dil bilgisiyle uyumlu, uzun ve tutarlı metinler üretmişti. Hatta algoritma araştırmacıların yazdıkları metinlerin devamını kendisi yazabilmişti.

Ancak bu algoritmanın, tehlikeli bulunması sebebiyle laboratuvarda tutulmasına karar verildi.

Ancak yarışa MIT’den katılanlar bu işin devamını getirecek gibi gözüküyor. Yani yapay zeka editörler çok yakında aramızda olabilir..

***

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yeni metin üreten sistemi de editörlere, araştırmacılara meydan okumaya geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan basın açıklamasında tanıtılan sistem; milyonlarca Wikipedia sayfasını dolaşabiliyor..

Edindiği bilgilerle birlikte eski verileri son güncel haberler ve bilgilerle değiştirebiliyor. Hınzır yapay zekamız bunu yaparken de insani bir üslup takınmayı da ihmal etmiyor ki işin içine biraz samimiyet katsın. 🙂

Ancak bu yapay zekanın ne kadar yetkin olursa olsun sıfır insanlı bir araştırmacı olmayacağı da vurgulanıyor. Çalışmanın ortak yazarı ve MIT’de Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)  doktora öğrencisi Darsh Shah’e göre sistem her zaman biraz insan yardımı gerektirecek.

Shah, makinelerle insanların yerini almak yerine işleri kolaylaştırmaya, yardım sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor.

MIT tasarlanan sistem, sade bir dille makaleler yazarken dil bilgisine dikkat ediyor. Sistem yazı yazmak ve güncellemeler yapmak dışında mevcut bilgilerle çelişen kutuplaştırıcı kelimeleri de analiz edip silebilme yeteneğine sahip. Düzenlemeler ve önerilerde bulunan sistemin öncelikle tıp alanındaki gelişmeler üzerine işlediği görülüyor.

Böyle bir yapay zekanın, sahte haberlerle mücadele eden ilk öncülerden biri olabileceği düşünülüyor..

Kaynak: Digital Trends

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.