GÜNDEM

Wifi Sinyallerini Elektriğe Dönüştürmek Artık Mümkün

Telefonlarımız akıllandıkça şarj ömürleri de kısalmaya başladı. Hem bu sorunun önüne geçecek, hem de bizleri yakın süreçte kablo derdinden kurtarabilecek bir haberimiz var.

MIT ve Madrid Teknik Üniversitesi liderliğindeki bir ekip, Wi-Fi sinyallerinden enerji toplayabilen ve devamında cihazları telsiz ve pilsiz çalıştırmak için kullanılabilecek elektriğe dönüştüren bir cihaz geliştirdiler.

Cihaz, elektromanyetik enerjiyi doğru akıma (DC) dönüştüren bir tür anten aslında.

Elektromanyetik dalgaları (Wi-Fi tarafından üretilenler gibi) alternatif akım (AC) dalga formları olarak yakalamak için bir radyo frekansı anteni kullanıyor. AC dalgaları daha sonra doğru akım (DC) dalgalarına dönüştürülmek için iki boyutlu bir yarı iletken aygıta gönderildi. 

Ortaya çıkan enerji 40 mikrowatt kadar olsa da, bu küçük miktar bir LED’e güç vermek için yeterli…

Bu aygıt esnek olduğundan birçok yere rahatlıkla yerleştirilebiliyor. Bunun yanısıra düşük maliyetinden dolayı, yakın zamanda telefonlar gibi taşınabilir cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir. 

Araştırma ekibi şimdi, daha büyük sistemler inşa etmek ve teknolojinin kullanılabilirliğini artırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmanın detaylarını incelemek isterseniz: https://www.nature.com/articles/s41586-019-0892-1

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu