Tıp ve Sağlık

Virüsler Hayvanlardan İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Çevremize baktığımızda aslında birkaç yönden bizi kolaylıkla ele geçirebilecek bir doğada yaşıyoruz. Fiziksel gücü bir tarafa bırakırsak; hayvanlar virüs, bakteri, mantar veya parazit gibi insan için kabus olabilecek etkenler taşıyor.

Her hayvan türü, enfekte olmak için özel olarak uyarlanmış benzersiz virüslere ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları zamanla (zoonotik virüsler) insanlara aktarılır. Virüsler hayvanlardan insanlara; mukus, kan, dışkı veya idrar gibi vücut sıvılarıyla yakın temas yoluyla sıçrayabilir. Bu hastalıkların birçok engeli aşıp küresel bir salgın haline gelmesi durumunda da günümüzde yaşadığımız gibi sonuç tam anlamıyla bir kabus olabilir.

En Temel Neden Habitatların Deformasyonu

Nüfusumuz arttıkça daha fazla yaşam alanına ihtiyacımız oluyor ve farklı bölgelerde yerleşim alanları kuruyoruz. Bu durum bizim normalde temas etmediğimiz hatta görmediğimiz hayvanlarla bir araya gelmemize hatta daha sık temas etmemize neden oluyor.

Her virüs belirli bir türü hedeflemek için geliştiğinden, bir virüsün başka bir türe sıçraması nadirdir. Bu olması için şans eseri ve genellikle virüsle büyük miktarda temas olması gerekir. Başlangıçta, virüs genellikle yeni konağa uygun değildir ve kolayca yayılmaz. Bununla birlikte zamanla daha iyi uyarlanmış varyantlar üretmek için yeni konakta gelişebilir.

Virüsler, zoonoz adı verilen yeni bir konakçıya sıçradığında, genellikle daha ciddi hastalıklara neden olurlar. Çünkü virüsler ve ilk konakçıları birlikte evrimleşmiştir ve bu nedenle türlerin direnç oluşturmak için zamanları olmuştur.

Öte yandan, yeni bir konakçı tür, virüsle mücadele etme yeteneğini geliştirmemiş olabilir. Örneğin, yarasalar ve virüsleri ile temas ettiğimizde, kuduz veya Ebola virüsü hastalığı gelişebilirken, yarasaların kendileri bu durumdan daha az etkilenir.

Bilim insanlarının hastalıkların hayvanlardan insanlara nasıl sıçradığına dair birçok bilgi sahibi olmalarına rağmen, Dünya’daki yaşamın çeşitliliği ve karmaşıklığı bir sonraki pandemiyi tespit etmeyi zorlaştırıyor. Ama er yada geç benzer bir senaryo ile karşılaşacağımız olasılıklar dahilinde.

Hepimiz birlikte bir gezegeni paylaşıyoruz. Bizler insan olarak, ekosistemleri sağlıklı tutarsak, sağlıklı kalmaya devam edeceğiz.

Kısa bir video…

Okumaya devam etmek için:

Kaynak

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu