ZİHİN AÇAN YAZILAR

Virüsler Hayvanlardan İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Her hayvan türü, enfekte olmak için özel olarak uyarlanmış benzersiz virüslere ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları zamanla (zoonotik virüsler) insanlara aktarılır.

Nüfusumuz arttıkça daha fazla yaşam alanına ihtiyacımız oluyor ve farklı bölgelerde yerleşim alanları kuruyoruz. Bu durum bizim normalde temas etmediğimiz hatta görmediğimiz hayvanlarla bir araya gelmemize hatta daha sık temas etmemize neden oluyor.

Virüsler hayvanlardan insanlara; mukus, kan, dışkı veya idrar gibi vücut sıvılarıyla yakın temas yoluyla sıçrayabiliyor.

virüsler

Her virüs belirli bir türü hedeflemek için geliştiğinden, bir virüsün başka bir türe sıçraması nadirdir. Bu olması için şans eseri ve genellikle virüsle büyük miktarda temas olması gerekir.

Başlangıçta, virüs genellikle yeni konağa uygun değildir ve kolayca yayılmaz. Bununla birlikte zamanla daha iyi uyarlanmış varyantlar üretmek için yeni konakta gelişebilir.

Virüsler, zoonoz adı verilen yeni bir konakçıya sıçradığında, genellikle daha ciddi hastalıklara neden olurlar. Çünkü virüsler ve ilk konakçıları birlikte evrimleşmiştir ve bu nedenle türlerin direnç oluşturmak için zamanları olmuştur.

Öte yandan, yeni bir konakçı tür, virüsle mücadele etme yeteneğini geliştirmemiş olabilir. Örneğin, yarasalar ve virüsleri ile temas ettiğimizde, kuduz veya Ebola virüsü hastalığı gelişebilirken, yarasaların kendileri bu durumdan daha az etkilenir.

Yarasaların yakın zamanda ortaya çıkan üç koronavirüsün orijinal kaynağı olması muhtemeldir. Bunlar; 2019-20 koronavirüs salgınının nedeni SARS-CoV (2003), MERS-CoV (2012) ve SARS-CoV-2. Bunların hepsi ara konakçı bir hayvan yoluyla yarasalardan insanlara sıçradı, ancak tabii ki çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kısa bir video…

Okumaya devam etmek için: Yarasalar Neden Çok Fazla Virüs Taşır?

Kaynak
https://www.sciencefocus.com/the-human-body/how-do-viruses-jump-from-animals-to-humans/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı