Virgin Galactic: Halka Açılan İlk Uzay Turizmi Şirketi

Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin grubu şirketlerinden Virgin Galactic uzay turizmini başlatıyor. Şirket zaten ticari uzay yolculuğu seferleri gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştu.

Şimdi ise bu amaca doğru yeni bir adım atıldı.

Geçtiğimiz yıl SpaceShipTwo VSS Unity isimli uzay aracı ile uzayın kapılarını turistlere açmak isteyen firma ibreyi Avrupa’ya kaydırmıştı. ABD’de yapılan denemelerin ardından Avrupa için iki İtalyan havacılık şirketi Altec ve Sitael ortaklık kuran Virgin Galactic, İtalya’ya bir “uzay limanı” kurmak için çalışmalara başlamıştı.

Yeni duyurulan anlaşmaya göre ise, Jeff Bezos ve Elon Musk’a rakip olan Virgin Galactic, ilk halka açılan uzay turizmi şirketi olacak. Jeff Bezos Blue Origin, Elon Musk ise SpaceX ile yeni pazarın liderleri durumundaydı. Virgin Galactic ise bu hafta Social Capital Hedosophia şirketi ile birleşip halka açılacağını açıkladı.

Virgin Galactic şirketinin kurucusu Richard Branson, Virgin Galactic’in uzay turizmi işinde ilk hisse senedini sunacak anlaşmasıyla halka açılacaklarını ayrıca daha fazla yatırımcıya yer açabileceklerini ve bunu yaparken, binlerce yeni astronot için yer açabileceklerini belirtti.

Virgin Galactic yolcu uzay uçağı VSS Unity ile, geçen yıl aralık ayında ticari uzay uçuşları başlamıştı. Ancak 250.000 dolarlık yolculuk maliyetleri, uzaya seyahat edebilen kişi sayısını oldukça sınırlı tutuyordu. Gelecek sene çok daha fazla insanın yapılan yeni anlaşmayla ve 50.000 dolara kadar düşecek biletlerle uzay turizmine dahil edilmesi planlanıyor.

Milyar dolarlık AR-GE harcamaları ile uzayın yeni efendileri yola çıktı diyebiliriz. İster yağmalama diyin, ister insanlık için büyük bir adım. Her ne derseniz diyin, yeni geleceği görmezden gelmeyin.

Kaynaklar

https://www.nytimes.com/2019/07/09/business/richard-branson-virgin-galactic-space.html

https://www.log.com.tr/virgin-galactic-araciligiyla-uzay-turizmi-cok-yakinimiza-geliyor/

Etiketler

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 8 veya 9 adet günlüğüm var.Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olan insanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum..Çoğunlukla neşeli, enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanık ve yalnızlığa susayan bir insan olabiliyorum. İkisi de farklı noktalardan keyifli ve öğretici..Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım.Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan biri olarak; bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu