Kimya

Vanilin Keklerden Sıyrılıp Bataryalarda Kullanıma Geçiş Yapacak

Graz Teknoloji Üniversitesi’ndeki (TU Graz) araştırmacılar, vanilini farklı bir amaç ile kullanmayı denediler.

Vanilin deyince aklıma ilk olarak binbir çeşit kek ve pasta geliyorken, bilim insanlarının onunla yapmaya çalıştıklarını öğrenince utanmadım değil.. 🙂

Gelin bu şaşırtıcı çalışmayı inceleyelim çok kısaca..

Graz Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının şurada tamamına erişeceğiniz araştırmalarına göre, vanilinin sıvı pillerde kullanılmasıyla sert kimyasallara karşı çevre dostu bir alternatif yaratılması mümkün olabilir..

VANİLİN İLE PİL KULLANIMI İLİŞKİSİ

Ağustos ayında Angewandte Chemie’de yayınlanan çalışma, vanilini sıvı piller için de kullanılabilir bir kaynak olarak sunmak istiyor.

Bu arada vanilin dediğimiz orkide meyvelerinden elde edilen vanilyadan değil, bildiğimiz kağıt üretiminin yan ürünü olan bir polimer türü ligninden elde edilen kimyasal bir üründür.

Vanilin elbette bu çerçeveden bakınca farklı kullanımlara sunulabilir gibi gözüküyor. TU Graz’daki Biyo-bazlı Ürünler ve Kağıt Teknolojisi Enstitüsü’nden Stefan Spirk’e göre bu araştırma, sürdürülebilir enerji depolama teknolojileri alanında çığır açan bir başarı.

Spirk ve ekibi, elektrik enerjisini depolayan şarj edilebilir bir pil türü olan redoks akış pillerinin ana unsurunu, yani sıvı elektrolitlerini, çevre dostu vanilinle değiştirmeyi başardı.

Sıvı elektrolitler çoğunlukla tehlikeli ağır metallerden oluştuğu için bir süpermarketten satın alınabilecek veya ligninden elde edilebilecek olan vanilinin kullanılması, çok daha yeşil bir versiyona vesile olabiliyor.

Enerji dünyasında büyük bir keşif olabilecek çalışma, tipik lityum iyon pillere göre daha az yanıcı ve daha kolay geri dönüştürülür olan redoks akışlı pillerin temel bileşeni için güvenli bir alternatif bulmanın yanında maliyetlerin de ciddi oranda düşmesini sağlayabilir.

Çünkü küresel inovatif piller, bataryalar ve akülerin üretimleri kapsamında kullanılan metallerin fiyatlarının piyaasada hakimiyetin birincil belirleyicilerinden..

Maliyetlerin düşmesi de endüstriler için daha fazla rekabet edilebilirliğe sebep olur mu?

Hem de zorunlu bir yeşil rekabete..Zaman ve çalışmaya yapılan/yapılacak yatırımlar gösterecek..

Kaynak:

Researchers Develop Eco-Friendly Liquid Battery Running on Vanillin;https://interestingengineering.com/researchers-develop-eco-friendly-liquid-battery-running-on-vanillin

https://www.fmo.org.tr/wp-content/uploads/2018/07/Vanadyum-Redoks-Akiskan-Batarya-Sistemlerinin-Karbonsuz-YEK-Kokenli-RES-ve-GES-Kompleksleri-Guc-Depolama-Uniteleri-Akuleri-Icinde-Kullanilmasi.pdf

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.