Eğitim Bilimleri

Vaka Analizi ile Öğrenme

Örnek olay (vaka analizi) incelemelerinde sunulan açık uçlu problemler, öğrencilerin yaşamları ile bağlantılı çalışmalar yapmalarına olanak sunmaktadır.

Öğrencileri henüz gerçekleşmemiş durumlara hazırlamak için, onlara nasıl problem çözüleceğini öğretmeliyiz, böylece her şeye hazır olacaklardır. Bunu yapmanın bir yolu, problem çözme sürecinde yansıtmaya odaklanan bir öğrenme modeli olan gerçek dünya vaka çalışmalarını kullanarak problem çözme becerilerini geliştirmektir.

Vaka analiz çalışmaları yıllarca işletmeler, hukuk ve tıp fakülteleri ve daha birçok alanda kullanılmıştır.

Diğer probleme dayalı öğrenme biçimleri gibi, vaka çalışmalarına da her yaş grubundan hem bir konuda hem de disiplinlerarası çalışmada bulunanlar katılabilirler.

Örneğin öğretmensiniz ve öğrencilerinizle vaka analizi çalışması yapmak istiyorsunuz. Şu sorularla başlayabilirsiniz:

1. Kantindeki yiyecek atıklarını nasıl sınırlandırabiliriz?
2. Okulumuzda atıkların geri dönüşümünü nasıl sağlayabiliriz? (Ya da -daha karmaşık olmak istiyorsanız- okulumuz karbon ayak izini nasıl azaltabilir?)
3. Okula devam oranını nasıl artırabiliriz?
4. Soğuk algınlığı ve grip mevsimi sırasında okulda hastalananların sayısını nasıl azaltabiliriz?

Bu gibi soruları ele almak, öğrencilerin daha fazla bilgi edinmek için ihtiyaç duydukları konuları belirlemelerini sağlar.

Örneğin, ilk soruyu araştırırken öğrenciler yiyecek zincirlerini ve beslenmeyi araştırmaya ihtiyaçları olduğunu fark edeceklerdir.

Vaka çalışması, basitçe birçok doğru cevabı olan ilginç bir problemdir. Örnek olay incelemesi çalışması yaparken öğretmenler genellikle öğrencilere konuyu okutarak veya konuyu özetleyen bir video izleterek başlar. Öğrenciler daha sonra vaka çalışmasını çözmek için küçük gruplar halinde veya bireysel olarak çalışırlar. Öğretmenler, öğrencilerin zamanlarını yönetmelerine yardımcı olmak için neler yapmaları gerektiğini belirlerler.

Vaka çalışması ile öğrenme sürecinde, çalışmanın öğrenciler üzerine yansıması üzerinde değerlendirmeler yapılmalıdır.

Peki burada “yansıma”dan kasıt nedir?

Arthur L. Costa ve Bena Kallick Zihin Alışkanlıkları ile Öğrenme ve Liderlik Yapma adlı eserlerinde bu yansımanın sınıfta nasıl görülebileceğine dair birkaç örnek sunmuşlardır. Bunlar:

Günlük tutma: Her çalışma döneminin sonunda, öğrencilere neyin üzerinde çalıştığını, neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını ve nedenlerini özetleyen bir yazı yazdırın. Başlangıç cümleleri, açık değerlendirme listeleri veya yönergeler verin. Bunlar öğrencilerin başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Costa ve Kallick bir vaka çalışması projesinin sonunda öğrencilerin “öğrendikleri önemli noktaları belirlemesini, bunları gelecekteki durumlara nasıl uygulayabileceklerini düşünmesini ve davranışlarını bilinçli bir şekilde değiştirmek için bir eylem planı hazırlamasını” önemle vurguluyorlar.

Mülakat: Bir vaka çalışması esnasında, öğrenciler ilerlemeleri ve öğrenmeleri hakkında birbirleriyle konuşmalıdırlar. Öğretmenler, öğrenme süreçlerini ve ilerlemelerini değerlendirmek için öğrencilerle bireysel olarak veya küçük gruplar halinde görüşmelidirler.

Münazara: Tartışmalar… Öğrenciler, o gün üzerinde çalıştıkları bir fikri sınıfça konuşmalıdırlar. Münazara için Sokrat seminerleri veya Akvaryum (fishbowl) tekniklerini kullanabilirler. Sınıfınız küçük gruplar halinde bir vaka incelemesi ile uğraşıyorsa, grupların öğrendiklerini paylaşabilmeleri için her bir vaka çalışması grubunun temsilcisi olan ikinci bir grup küçük grup oluşturmanız faydalı olacaktır.

Etkin Bir Vaka Çalışması İçin 4 İpucu

1. Araştırılacak bir problem belirleyin: Problem, öğrencilerin yaşamları ile bağlantılı bir şey olmalıdır. Bu problem aynı zamanda birçok katmanla çoklu çözümler üretmek için zor ve karmaşık olmalıdır.

2. İçerik verin: Bu adımı bir film fragmanı veya kitap özeti olarak düşünün. Öğrencilerin sorun hakkında yeterince bilgi edinmelerine yardımcı olun.

3. Net Tanımlamalar Yapın: Analizde ele alınan problemi başarılı çözümlere ulaştırmak için kaliteli bir grup çalışması yaptırın. Problem için başlangıçta net tanımlamalar yapın, yön belirleyin. Öğrencilerinizin bu tanımları oluşturmaya yardımcı olmalarını sağlamak da vaka çözümlemelerinde başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

4. Çözümleri Sunacak Ortam Hazırlayın: Bir vaka çalışmasının ürünü olan çözüm, vaka çalışmasını çözmek için işbirliği yapan öğrencilerin bir kaç bulgusunun birleşimi olabilir. Elde edilen çözümü bir slayt sunumu veya makale olarak sunabilirler. Öğretmen olarak siz de makalenin bölümleri için başlıklar oluşturma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Hiç kimseye bir şey öğretemezsiniz, yapabileceğiniz tek şey içlerindeki öğrenme isteğini keşfetmelerine yardım etmektir.” Galileo Galilei

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/making-learning-relevant-case-studies

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu