Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Bilenlere Soralım…

Olabildiğince uzun ve sağlıklı yaşamak hemen hemen herkesin isteği. 19. yüzyıldan bu yana tıbbın aldığı mesafe yaş ortalamasını hayli yukarılara çekti. Teknoloji modern toplumun yıpranma düzeyini en aza indirdi. Kozmetikçiler ve estetikçiler daha genç görünmek isteyenlere yeni formüller üretmeyi sürdürüyor. Diyetisyenler yeni beslenme metotlarıyla çıtayı daha yükseltmeyi hedefliyor. Gençlik ve uzun ömür için kimse boş durmuyor sanki…

Ortalama insan ömrü özellikle 1970’lerden sonra hızla arttı, buna bağlı olarak “dünyanın en yaşlı insanının” ömrü de öyle. Aşağıda tanışacağınız dünyanın dört bir yanından gelen bu insanların hepsi normal sayılan sayının çok ötesinde yaşadılar. Listemizdeki asırlık ve süper asırlık (110’un ötesinde yaşayanlar), uzun yaşam için ipuçlarını paylaştılar. Günlük beslenme alışkanlıklarından egzersiz rutinlerine işte size uzun yaşam için ipuçları…

Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?

Misao Okawa

Misao Okawa, 2015 yılında 117 yaşında ölene kadar dünyanın yaşayan en yaşlı insanıydı. 1898’de Japonya’da doğdu. Japonya, dünyadaki en uzun ömürlü nüfusa sahiptir. 2018 yılında ülkede 100’ün üzerinde 69.785 kişi vardı ve bunların yaklaşık % 90’ı kadındı. 2014 yılında Guinness Dünya Rekorlar kitabı, Okawa’yı dünyanın yaşayan en yaşlı insanı olarak tanıdı. Kendisine uzun yaşamın sırrı sorulduğunda verdiği formül oldukça basitti: Lezzetli şeyler yemek ve iyi bir gece uykusu almak.

Emma Morano

Emma Morano, 1899’da İtalya’da doğdu. Kendisi uzun yaşamın sırrının 90 yıldan uzun bir süre boyunca ikisi çiğ olmak üzere günde üç yumurta yemek olduğuna inanıyordu. Uzun ömürlü kişilerin dertten uzak keyifli bir yaşamları olduğu düşünülür. Morano için bu geçerli değildi. Oğlunu 6 aylıkken kaybetti, zor bir evlilik geçirdi. 1938’de evliliğini sonlandırdı. Uzun yaşamasının diğer bir sırrının da bu olduğunu dile getirirdi. Morano 2017 yılında 118 yaşında aramızdan ayrıldı.

Gertrude Weaver

Gertrude Weaver, 4 Temmuz 2014’te 116. doğum gününden, Nisan 2015’te memleketi Arkansas’ta ölümüne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan en yaşlı kişiydi. Aynı zamanda, ölümünden bir haftadan kısa bir süre önce dünyanın yaşayan en yaşlı insanı seçilmişti. Kendisi uzun yaşamın sırrının nezaket olduğunu düşünürdü. Buna ek olarak alkol, sigara içmeme ve bolca uyuma alışkanlığından da bahsederdi. Kendisinin hayatının sonuna kadar herhangi bir kronik sağlık sorunu yoktu.

Jessie Gallan

Jessie Gallan 1906’da İskoçya’da doğdu ve 2015’te 109 yaşında öldü. Kendisi ile yapılan bir röportajda uzun yaşamın sırrını bol miktarda egzersiz, her sabah yenilen sıcak bir kase yulaf lapası ve hiç evlenmemek olarak tanımlamıştı. Uzun yaşayan hiç mi erkek yok diyebilirsiniz. İşte birisi…

Alexander Imich

Alexander Imich, 1903’te Polonya’da doğdu. Holokost’tan sağ kurtuldu. Sonrasında, 1951’de Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Kendisi uzun yaşamın sırrını genetik özellikler ve düzenli yaptığı spor olarak tanımlardı. Ayrıca kendisi başka bir yaşlanma etkeni olduğuna inandığı alkolü de asla içmedi. Imich, Mayıs 2014 tarihinde 111 yaşında Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı adamı unvanına layık görüldü. 2014’te ölümüne kadar bu unvanı elinde tuttu.

Jiroemon Kimura

Jiroemon Kimura, 2013 yılında 115 yaşında ölene kadar dünyanın en yaşlı kişileri listesindeydi. Sloganı “daha az ye ve uzun yaşa” idi. Ayrıca her gün haberleri okuyarak zihin keskinliğini koruduğunu da ekliyordu.

Mbah Gotho

Belgelere göre Mbah Gotho 146 yaşına dek yaşadı. Mbah Gotho 1870 yılında doğdu. Doğduğu ülke Endonezya doğumları kaydetmeye 1900’de başladığı için net doğum tarihi ölümünden sonra kesinleşti. Devamında rekorlar kitabına dahil edildi. Ona göre uzun yaşamın sırrı sabır ve hayata pozitif bakmaktı. Gotho 2017 yılında aramızdan ayrıldı.

Sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamanız dileğimizle…


Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: From ‘eating delicious things’ to avoiding marriage, these are the secrets to a long life, according to people who lived beyond 100; https://www.insider.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu