Kişisel Gelişim

Uzayda Bir Yıl Yaşayan Scott Kelly’den Evde Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Öneriler

NASA’nın emekli astronotu Scott Kelly, yaklaşık bir yıl kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşamıştı. Scott Kelly, burada yalnız geçen günlerinden öğrendikleriyle izole günlerimiz için bazı tavsiyelerde bulundu.

Scott Kelly’nin Uzay Deneyimini Kolaylaştıran İpuçları

Bir Programı Takip Edin

”Uzay istasyonunda uykudan uyandığım andan uyuduğum ana kadar tüm zamanım sıkı bir şekilde planlandı. Bu planlama kimi zaman sekiz saate kadar sürebilen bir uzay yürüyüşü içeriyordu; kimi zaman uzayda yetiştirdiğim deneysel çiçekleri kontrol etmek gibi beş dakikalık bir görev.” Planlı hareket etmenin size ve ailenize yardımcı olacağını söyleyen astronot, Dünya’ya döndükten sonra bu planlılık olmadan yaşamakta zorlanmış..

Bunları Kendini Hızınıza Göre Ayarlayın

Scott Kelly uzayda yaşadığı dönemde bunun uzun süren bir süreç olduğunu bildiğinden farklı aktiviteleri de planlamasına dahil etmiş. Özellikle bulunduğu yerden de eğlenceli aktiviteler gerçekleştirebilmesi, görevini başarıyla tamamlamayı kolaylaştırmış. Kendisini diğer ekip üyeleriyle buluşturan, atıştırmalıklı film geceleri Kelly’nin bu aktivitelerinden birisi.

Eminim pek çok insan zaten bu aktiviteden oldukça keyif alıyordur. Eskiden zaman ayırmakta zorladığınız ama özlediğiniz bu aktivite için güzel bir fırsat bu günler. Scott Kelly programınıza tutarlı bir uyku zamanı eklemeyi unutmamanızı da öneriyor. NASA’nın bilim insanları uzaydaki astronotların uykusunu yakından inceliyorlar. Çünkü uyku kalitesinin biliş, ruh hali ve kişilerarası ilişkilerle bağlantılı olduğunu keşfetmişler.

Bir Hobiye İhtiyacınız Var

Scott Kelly bazı insanların uzaya giderken yanında kitap götürmesine şaşırdıklarını söylüyor. Ancak fiziksel bir kitapta bulabileceğimiz sessizliği, bizi her an bildirimlere boğan ve sürekli yeni sekmeler içinde kalmamızı sağlayan alanlar karşısında paha biçilemez olarak tanımlıyor. Ayrıca bir enstrüman çalma pratiği önerisinde de bulunuyor. Kendisi de çevrimiçi olarak dijital bir gitar eğitmeni satın almış uzay günleri için. Astronotlar uzaydayken bu aktivitelere daha çok zaman ayırabiliyormuş. Buna örnek olarak da Kanadalı Astronot Chris Hadfield’ın David Bowie’nin Space Oddity’nin meşhur parçasını çalmasını örnek veriyor. Dinlemek isterseniz buyrunuz:

Bir Günlük Tutun

Kelly, NASA’nın yıllardır izolasyonun insanlar üzerindeki etkilerini araştırdığını ve bu noktada bir günlük tutmanın değerinin şaşırtıcı bir bulgu olduğunu belirtiyor. O da yıl boyu süren misyonu için neredeyse her gün deneyimleri hakkında yazı yazmak için zaman ayırmış. Scott Kelly’nin en sevdiğim önerisi bu oldu. Bizler de yaşadıklarımızı tarif etmeyi, hissettiklerimiz hakkında yazmayı denemeliyiz. Bunu 12 yaşından beri günlük tutan biri olarak yürekten destekliyorum. 🙂

Bağlanmak İçin Zaman Ayırın

Scott Kelly uzay günlüklerinde sevdikleriyle iletişimde kalmanın görevini tamamlamasındaki hayati önemine de değiniyor: ”Bir uzay istasyonunun komutanı olarak görev yapmanın tüm sorumluluklarıyla bile, aile ve arkadaşlarla videolu konferans yapma şansını hiç kaçırmadım. Bilim insanları, izolasyonun sadece zihinsel sağlığımıza değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımıza özellikle de bağışıklık sistemimize zarar verdiğini buldular.. Teknoloji iletişimde kalmanızı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Bu nedenle her gün biriyle bağlantı kurmak için zaman ayırmaya değer ve bu da aslında virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir.”

Uzmanları Dinleyin

”Uzayda yaşamak gerek bilim, mühendislik, tıp gerekse beni hayatta tutan inanılmaz derecede karmaşık uzay istasyonunun tasarımı konularında olsun benden daha fazla şey bilen insanların tavsiyesine güvenmenin önemi hakkında çok şey öğretti.”

‘Özellikle şu an yaşadığımız zorlayıcı dönemde, bu konuda en çok şey bilenlerden bilgi almak ve onları dinlemek zorundayız. Yoksa koronaya yakalanmasak dahi hepimiz ağır şiddette koronafobik olacağız. Aşırı kaygıyı da aşırı umursamazlığı ve duyarsızlığı da törpülemek durumundayız.

Hepimiz Birbirimize Bağlıyız

”Uzaydan bakıldığında, Dünya’nın sınırları yoktur. Koronavirüsün yayılması paylaştıklarımızın, bizi birbirimizden -daha iyi ya da kötü- ayıran şeylerden çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Bütün insanlar kaçınılmaz olarak birbirine bağlıdır ve sorunlarımızı çözmek için ne kadar çok bir araya gelebilirsek, hepimiz o kadar iyi olacağız.

Dünyayı uzay perspektifinden görmenin -en azından benim için- yan etkilerinden biri, diğerler insanlar için de daha şefkat hissetmektir. Evimizin içinde çaresiz kalmış gibi hissedebiliriz ancak her zaman yapabileceğimiz şeyler var. İnsanların video konferans yoluyla çocuklara okuma yaptığını, zamanlarını ve paralarını çevrimiçi yardım kuruluşlarına bağışladığını, yaşlı veya bağışıklığı zayıflamış komşuları için ayak işleri yaptığını gördüm. Gönüllülüğün yararları, yardım edilenlere sağlanan yararlar kadar harikadır. İnsanların akla gelebilecek en zorlu sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalıştıklarını gördüm. Hepimiz görevimizi yapar ve ekip olarak birlikte çalışırsak, bunun üstesinden gelebileceğimizi biliyorum. Veeee SIK SIK ellerini yıka..”

Kaynak:

Astronaut Scott Kelly shares tips on how to handle self isolation; https://www.kare11.com/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu