İLHAM VERENLER

Uzaya ve Dünyanın En Derin Noktasına Adını Yazdıran Kathy Sullivan

11 Ekim 1984’te uzayda yürüyen ilk NASA astronotu olarak tarih yazan Kathy Sullivan; 36 yıl sonra Mariana Çukuru adındaki dünyanın en derin noktasına dalış yapan ilk Amerikalı kadın olarak tekrar tarih yazdı.

Solda Kathy Sullivan ve Sağda Victor Vescovo

“Hangi işi yapacağım, adımın önünde hangi etiketin olacağı hiç önemli değil ama hayatım, ne olursa olsun sorgulamanın, maceranın ve yetkinliğin bir karışımı olacak…

Kathy Sullivan

Aynı zamanda Dalhousie Üniversitesi’nde jeoloji doktoru da olan 68 yaşındaki Dr. Kathy Sullivan, Batı Pasifik Okyanusu’nda bulunan Guam adası yakınındaki, yeryüzünün bilinen en dip noktası olan ve “Challenger Deep” olarak adlandırılan Mariana Çukuru’na inebilen ilk kadın ve 8. insan oldu.

Sullivan bu yolculuğu dalgıç ekipmanı tasarımcısı, yatırımcı ile kaşif olan Victor Vescovo, ile birlikte “Sınırlayıcı Faktör” (Limiting Factor) adındaki denizaltı aracıyla gerçekleştirdi.

Vescovo bu dalıştan sonra Twitter’daki açıklamasında “Challenger Deep’teyiz. Ortak pilotum Kathy Sullivan şimdi okyanusun dibindeki ilk kadın oldu. Kendisini kutluyorum” dedi.

7 Haziran 2020’de gerçekleşen dalış ile birlikte Sullivan, pazar günü öğle yemeğini okyanusun en derin noktasında yedi.

NASA bünyesinde 1980 ve 90’lı yıllarda üç uzay görevine çıkan Sullivan, 11 Ekim 1984‘te yaptığı uzay yürüyüşüyle bunu başaran ilk Amerikalı kadın unvanına sahip olmuştu.

Kathy Sullivan Uzay Mekiğinde (Shuttle Challenger-1984)

Uzayda yürüyen ilk kadın unvanı ise Rus kozmonot Svetlana Savitskaya’ya ait.  Savitskaya, tarihe geçen yürüyüşünü 25 Temmuz 1984‘te gerçekleştirmişti.

Kathy Sullivan’ın ayakizlerini takip eden kadın astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir’de geçtiğimiz Ekim ayında uzayda yürüyüşlerini tamamladılar.

Kaynak: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/kathy-sullivan-becomes-first-woman-reach-challenger-deep-180975061/

Matematiksel

Cemal Başargan

Pamukkale Üniversitesi'nde Matematik Bölümünü okuyorum. Yeni bir şeyler öğrendikçe, pek fazla bir şey bilmediğini fark ediyor ya insan; bir şeyler öğrenip öğrettikçe, yarınlarımıza yani düşlerimize olan borcumuzu azar azar ödemeye çalışmış oluruz aslında. Merak öğrenmenin başlangıcı olduğundan; daima yeni bir şeyler merak edip öğrenmemiz umuduyla. "Yarınları aydınlatan yıldızların oluşturduğu yıldız tozlarına selam olsun"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu