YAŞAM

Uykuda Öğrenmek Mümkün Olabilir mi?

Uyumak kelimenin gerçek anlamıyla hiçbir şey yapmamak demek, yatmak ve bilinçli olmamak. Ne kadar karmaşık olabilir ki?

Uykunun gizemini çözmeye çalışan araştırmacılar, tuhaf yöntemlere de başvuruyorlar.

Aşağıda okuyacağınız” Uykuda Öğrenme Deneyi” de bunlardan birisi…

1942 yılında  Professor Lawrence Leshan bir yaz kampında uyumakta olan yirmi genç delikanlının bulunduğu odada, “Tırnaklarım biber gibi acı” cümlesinin kaydedildiği bir ses kaydını, arka arkaya 54 gün boyunca çaldı. çocuklar uyuduktan sonra onlara dinletti. Bu çocukların hepsi tırnak yiyordu bu arada…

LeShan uykuda yapılan sözlü telkinler çocukların uyumadıkları zaman davranışlarını etkileyecek mi diye merak ediyordu. Deneyin sürdüğü bir ay boyunca bir hemşire rutin tıbbi tarama sırasında tırnaklarını kontrol etti. Çocuklardan sadece biri alışkanlıktan vazgeçmiş gibi görünüyordu.

Ancak bir sorun çıktı ve ses kaydını dinlettiği cihaz bozuldu. Ancak LeShan’ın deneyden vazgeçmeye niyeti yoktu…

Bu sefer ses kaydının yerini kendi almaya karar verdi ve her gece çocukların odalarında dikilip gecede 300 kez aynı cümleyi tekrarladı: “Tırnaklarım biber gibi acı”

Devamında yapılan kontroller gösterdi ki iki hafta içinde 7 öğrenci daha tırnaklarını yemekten vazgeçmişti.

LeShan yüzde 40 başarı sağlamıştı. Bu, uykuda öğrenmenin işe yaradığı anlamına mı geliyordu?

Uzunca bir süre, çoğu araştırmacı buna inanmaya eğilim gösterdi. 1947’de Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, bir grup öğrencinin uykuda öğrenme makinesinin yardımıyla bir dizi sözcüğü daha çabuk öğrenebildiklerini gösterdi.

1952’de George Washington Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma, uykuda eğitimin bir dizi Çince sözcüğü ezberlemeyi hızlandırdığını bildiriyor.

Araştırmalar arka arkaya gelmeye başladı ancak…

1956’da William Emmons ve Charles Siman, Sanca Monica Üniversitesi’nde dikkatle kontrol edilen çalışmalarının sonuçlarını yayımladıklarında işler değişmeye başladı.

İki araştırmacı deneklerinin, tamamen uykuya dalmış olduklarından emin olmak için bir elektroensefalograf (beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan aygıtı) kullandılar. Daha önce hiçbir araştırmacının almadığı bu önlemi alan araştırmacılar, sonra onlara bir dizi sözcük okudular. Bu koşullar altında uykuda öğrenme etkisi kayboluyordu.

O günden bugüne uykuda öğrenmeye duyulan merak iniş ve çıkışlar gösterdi.

Uyuyan beyin boş durmaz. O gün yaşadığı deneyimlerin anıları, bu anıların ilk oluştuğu hipokampüs bölgesinden uzun vadeli hafıza depolaması yapılan kortekse gönderilir.

Uyku ayrıca öğrendiğimiz şeyleri genellememize yardımcı olur; böylece bu yeni becerileri yeni durumlara uygulama esnekliği kazanırız. Yani uykuda öğrenmek tam olarak mümkün olmasa da gün boyunca öğrenilenlerin pekiştirilmesi olanaklıdır.

Konu ile ilgili aşağıdaki videoya da göz atmak isteyebilirsiniz.

İyi uykular…

Öğrenmeye devam edelim: Uykusuzluk Deneyi: 11 Gün Uyumazsanız Beyninizde Ne Olur?

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu