Bilim Haberleri

Uydu Görüntüleri Avustralya Orman Yangınlarını Uzaydan Gösteriyor

Uzaydaki uydular Dünya’nın iklimindeki değişiklikleri görüntüleyip, küresel ısınmanın yıkıcı sonuçları hakkında bizi önceden uyarabiliyorlar.

Kasım 2019’da başlayan ve halen ciddi güvenlik ve çevre sorunları oluşturmaya devam eden, Avustralya’nın Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerindeki şiddetli yangınlar ve sonuçları da bu uydular aracılığı ile incelenebilir. NASA uydularından gelen bilgiler, bu olayların kalıcı sonuçları hakkında bize bilgiler verebilir.

NASA, 1990’lardan bu yana Dünya Gözlemleme Sistemi (EOS) programını işleterek kutup yörüngesindeki uyduların etkinliklerini koordine ediyor. Buradan gelen veriler 900’den fazla görüntü katmanıyla etkileşimli bir sayfaya dönüştürülüyor.

Worldview bu görüntüyü 2 Ocak 2019’da gösteriyor, yangınlar Avustralya’nın güneydoğu kıyısı boyunca devam ediyor

Avustralya yangınları gibi mevcut doğal felaketleri tarihe ve bilgi katmanına (termal anormallikler, yer etiketleri gibi) göre Worldview’de görebilirsiniz. Bir zaman aralığı seçerek etkinlik animasyonunu da izleyebilirsiniz.

Ekim 2019’da Avustralya’da yaşanan şiddetli kuraklık, ülkeyi meydana gelen yıkıma hazırlayan ana sebep. Devam eden birkaç ay içinde 100’den fazla yangın çıktı. NASA temsilcilerine göre, 12 Aralık’a kadar Avustralya’nın Yeni Güney Galler’deki orman yangınları yaklaşık 10.000 mil karelik (27.000 kilometrekarelik) bir alana yayılmış durumdaydı.

Orman yangınları Avustralya’nın doğu kıyısında şiddetleniyor ve Sydney de dahil olmak üzere birçok yerleşim yerini tehlikeli kirlilik seviyelerine maruz bırakıyor. Terra uydusundaki Troposfer enstrümanındaki Kirlilik Ölçümleri, bölgenin, bitki ve fosil yakıtların yakılmasıyla açığa çıkan kokusuz ve tehlikeli bir gaz olan anormal derecede yüksek karbon monoksit ile örtülü olduğunu gösterdi.

Yangınlar özellikle okaliptüs ormanlarına zarar vermekte. Bu ormanlar hem kuru hem de yağmurlu bölgelerde bulunur ve her iki iklim de benzersiz nedenlerle orman yangınlarına karşı savunmasız durumdadır.

Kuru alanlarda gelişen okaliptüs bitkileri, yangın sırasında kolayca alev alabilen yağ açısından zengin yapraklara sahiptir. Normalde yangınlar bu bitkilerin tohumlarını serbest bırakmalarına yardımcı olur, ancak Ekim ayındaki kuraklık sonucunda tohum çimlenmesi mümkün olmadı.

Yağmur ormanları okaliptüs türleri ise ateşe alışık değil. Alevlere tahammül edemeyen bu yağmur ormanı bitkilerinin çoğu, bu koşullar altında mevcudiyetini sürdüremez.

NASA’nın Tropik Yağış Ölçme Misyonu uydusunda yer alan bir ölçüm aracı,, Kasım 2019’da orman yangınlarını körükleyen alışılmadık derecede sıcak ve kuru koşulları gözlemledi.

Bulutlar ve Dünyanın Radyant Enerji Sistemi ( Clouds and the Earth’s Radiant Energy System) olarak adlandırılan sensör, uzaya geri yayılan ısıyı ölçer. Enstrüman, orman yangınlarının ilk ayında güneşin radyasyonunun Dünya yüzeyi tarafından nasıl emildiğini, yayıldığını ve yansıtıldığını ölçtü. Bunu aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Hesaplamalar bu yangınla beraber atmosfere 350 milyon ton karbondioksit salındığına işaret ediyor. Bu salınan karbondioksitin ağaçlar tarafından tamamen geri dönüştürülmesinin 100 yıldan fazla süreciğini öngörülüyor.

Alevler ormanları tahrip eder ve havayı insanlar için nefes almaz hale getirir, ancak orada yaşayan hayvanlara daha büyük zarar verirler.

Bu yangında yaklaşık 480 milyon hayvanın öldüğü tahmin ediliyor. Kanguru gibi hızlı hareket etme yeteneğine sahip olan hayvanlar nispeten daha şanslı durumdayken yavaş hareketleri nedeniyle okaliptüs ağaçlarında yaşayan koalalar en şanssız durumda bulunuyor.

Ekologlara göre yok olan yarım milyar hayvan arasında Avustralya’nın koala popülasyonunun 3’te 1’i de bulunuyor. Zaten koala popülasyonunun 15.000 ila 28.000 arasında olduğu düşünülüyor. Bunlardan yaklaşık 8000’inin yok olduğu hesaplanmış durumda. Böyle giderse 2050’ye kadar nesillerinin tükeneceği hesaplanıyor.

Matematiksel

Kaynak
Satellite Images Show Australia's Devastating Wildfires from SpaceAvustralya'nın En Katastrofik Yangın Sezonu ve Canlıların Evrimi!

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.