Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Ürkütücü Bilgi: İnsan Derisiyle Kaplı Kitaplar

Ürkütücü Bilgi: İnsan Derisiyle Kaplı Kitaplar

Kitaplar bir dost, yol gösterici olabilir, fakat kitapseverlerin bile mesafeli kalma ihtimalinin olduğu enteresan kitaplar mevcut: İnsan derisiyle kaplı kitaplar. Literatürdeki adıyla antropodermik kitap ciltçiliği

Birkaç yıl önce Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü üç kitap fark edildi. Yapılan araştırmalar sonucu bu kitapların insan derisiyle kaplandığı tespit edildi. Hatta kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülmüş bir adamdan geliyordu.

Peki nasıl?

Genellikle tabaklama yöntemiyle, yani derinin fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutulup endüstriyel bir ürün olarak kullanılacak hale getirilmesiyle yapılabilecek bu işlemin ilk örneğinin 13. yüzyıla dayanan Fransızca bir İncil olduğu düşünülse de antropodermik kitap ciltçiliği tam anlamıyla 16. yüzyıl sonlarına doğru başlamıştır. Kadavraların derileriyle ciltlenen anatomi metinlerinin yanında bahsettiğimiz gibi vasiyet olarak yazılan ve vasiyetçinin derisiyle ciltlenen -öldükten sonra yapılan türü-(otoantropodermik kitap ciltçiliği) ciltler var.

Sadece kadavraların değerlendirilmesi ya da ilginç vasiyet istekleri için değil aynı zamanda bir ceza yöntemi olarak da tercih edilmiştir. Mesela 1828’de Maria Marten isimli bir kadının aşığı tarafından vurulduğu Red Barn Murder olayı gibi davalarda suçlu bulunan katillerin derisiyle ciltlenen adli muamele nüshaları da vardır.

Antropodermik ciltlerin en ünlüsü olarak bilinenlerinden biri Boston Kütüphanesi’ndeki biyografisinin kendi derisiyle ciltlenmesini isteyen James Allen tarafından yazılan “The Highwayman: Narrative of the Life of James Allen alias George Walton” kitabıdır.

Bazı üniversitelerin kütüphanesinde bir veya birden fazla antropodermik kitap ciltçiliği örneği bulundurmaktadır. Ancak bu kitapların bazılarının da sanıldığının aksine hayvan derisiyle kaplı olduğu da ortaya çıkmıştır. Mesela Harvard Hukuk kütüphanesinin nadir kitap koleksiyonunda uzun süre insan derisi ile ciltlendiğine inanılan İspanyol yasası üzerine yazılmış bir kitabın yapılan deneyler sonucu koyun derisiyle ciltlendiği kanıtlanmıştır. Diğer yandan 2014 yılında Harvard’ın Houghton Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan Arsène Houssaye tarafından yazılan bir kitabın;insan derisiyle ciltlendiğini onaylamıştır.

BAZI İLGİNÇ ÖRNEKLER

Dale Carnegie’in Lincoln the Unknown kitabı üzerine kitabın adının işlendiği Afrikan-Amerikan bir adamın derisinden yapılan bir kılıfla kaplanmıştı. Kitap üzerindeki deri Baltimore Hastanesi’nden bir zenciden alınmış ve tabaklanmıştı. Bir başka örnek Fransız astronom Camille Flammarion’un bir kitabı, kadın bir hayranının bağışladığı deri ile ciltlenmiştir.

Avustralya Milli Kütüphanesi koleksiyonunda ilk sayfasında “İnsan derisiyle ciltlenmiştir” yazan bir 18. yüzyıl şiir kitabı bulundurmaktadır. Philadelphia’da Mütter Müzesi’ nde birkaç anatomi kitabı bu şekilde ciltlenmiştir. İnsan derisiyle ciltlenenen erotik kitaplar da vardır. Marquis de Sade’ nin kadın göğüslerinden alınan deri ile ciltlenen ve filmi de olan Justine et Juliette kitabı bu tarz kitaplara bir örnektir.

İnsan derisiyle kaplı cüzdanların, çantaların ayakkabıların olduğu bir sapkınlık hayal edilmemiştir diye umarız.

Ceren Demir

Harvard Kütüphanesi’ndeki bu kitaplarla ilgili bazı makale ve haberler:

http://web.archive.org/web/20160324094354/http://www.thecrimson.com/article/2006/2/2/the-skinny-on-harvards-rare-book/

http://edition.cnn.com/2014/06/05/us/harvard-book-human-skin/

http://www.cnnturk.com/haber/dunya/harvardda-insan-derisiyle-ciltlenmis-kitap-bulundu

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Ceren Demir

Avatar
Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan , filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Sanıyorum 7. günlüğüme başlayacağım. Satranç ve Rusça'ya merak saldım. Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.