GÜNDEM

Uluslararası Caribou Matematik Yarışmasında Elanur Akıncı Birinci Oldu

İzmir Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik yarışmasında dünya birincisi oldu.

10 yaşındaki minik dev Elanur, İngilizce ve internet üzerinden yapılan sınavda gösterdiği üstün başarıyla umudumuzu tazeledi.

İleride bilim insanı olmayı hedefleyen Elanur Akıncı İngilizce biliyor. İkinci yabancı dil olarak da Fransızca çalışan Elanur, annesinin kendisine günlük alması sonrasında kendi tasarladığı ve 29 simgeden oluşan bir kod tasarladı.

Günlüğünü kendi oluşturduğu simgelerle kaleme alan Elanur Akıncı, aynı zamanda tasarladığı projeleri de kağıda dökerek gerekli çizimleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Planlı bir şekilde çalışarak bu başarıları kazandığını söyleyen başarılı öğrenci, ailesinden ve öğretmenlerinden büyük destek gördüğünü söyledi.

İlkokul birinci sınıfta sınıf öğretmeninin yönlendirmesiyle Bilim Sanat Merkezi Sınavlarına katılan Elanur bu sınavdan da başarılı sonuç almasıyla, Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde eğitim görmeye başladı.

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi’nde göstermiş olduğu başarılarla adından söz ettiren Elanur Akıncı ayrıca Uluslararası Kangru Sınavında Türkiye dokuzuncusu, 4. Ulusal Tales Matematik Yarışmasında Türkiye yirmi altıncısı olmuştu.

Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonasında ise Ege birinciliği alıp gittiği Türkiye Finallerinde ise Türkiye on birincisi oldu.

Son olarak ise dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında yarışan 7 bin 328 kişi içinden dünya birincisi oldu.

Caribou Matematik Nedir?

Caribou Matematik öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.

Merak ettiyseniz size hemen örnek soruları buradan inceleyebilirsiniz.

Daha fazlası için: https://cariboutests.com/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu