BEYİN JİMNASTİĞİ

Üç Uzaylı Bilmecesini Çözebilecek misiniz?

Bugüne kadar sorulmuş en zor bilmecelerden birisi ile tanıştıralım sizi. Üç Uzaylı Bilmecesi…

Aslında bilmecenin kendisi ve çözümü birazdan izleyeceğiniz videoda mevcut ancak izlemeye geçmeden evvel soruyu buradan soralım sizlere.
Ekibinizle birlikte bir gezegene zorunlu iniş yaptınız. Kurtulmanın tek yolu, üç  lider olan Tee, Eff ve Arr’a doğru sembolleri vererek gitmenize izin vermelerini sağlamak. Fakat maalesef hiçbirinin kim olduğunu bilmiyorsunuz.

Kurallara göre, her lidere birer tane olmak şartıyla sadece üç evet-hayır sorusu sorma hakkınız var.

Tee her zaman doğru, Eff her zaman yalan söylüyor, Arr ise her seferinde rastgele seçim yapıyor.

Fakat bir sorun daha var. Konuştukları dili sadece sorularınızı soracak kadar biliyorsunuz, evet, hayır anlamına gelen ozo ve ulu kelimelerinden hangisi evet, hangisi hayır bilmiyorsunuz.

Hangi uzaylının hangisi olduğunu nasıl anlarsınız?

Cevabı için şimdi videoyu izleyebilirsiniz…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı