GÜNDEM

Türkiye’de Koronavirüs Aşısı İçin İlk Adım Atıldı

Son Güncelleme:

Prof.Dr. Ercüment Ovalı ve ekibinden Koronavirüs aşısı için bizi umutlandıran bir haber geldi…

Bugünlerde muhtemelen tüm dünya koronavirüsle yatıp koronavirüsle kalkıyor. Bu zorlu günleri daha kısa sürede atlatabilmemiz için ise biraz sabır ve sorumluluğa yönetsel olarak da daha fazla tedbir alınmasına ihtiyacımız var.

Koronavirüs ülkemize geç gelmiş olsa da yayılma hızı ve mevcut durumu ile kaygı ve stresi artırıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 28 Mart itibarıyla Türkiye’de Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile ilgili mevcut durum:

Toplam Test Sayısı 55.464

Toplam Vaka Sayısı 7.402

Toplam Vefat Sayısı 108

Toplam İyileşen Hasta Sayısı 70

Belirsizliğin getirdiği ruhsal sıkıntıyı hep birlikte taşıdığımızı ve bugünlerin de geçeceğini hatırlayalım. Diğer yandan gün geçtikçe çalışmaların hızlandığını düşünürsek, bireysel ve yerel anlamda tedbirli davranırsak, yakında güzel sonuçlara ulaşmamız neden mümkün olmasın?

Bu noktada geçtiğimiz gün bilim insanlarımızdan da umutlarımızı yeşerten bir haber geldi. Çalışmayı duyuran Prof. Dr. Ercüment Ovalı dün haberi şöyle paylaştı:

”6 Nisan’da koruyucu ve tedavi amaçlı covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için klinik test kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlıktan nihayet onay müjdesi geldi. Üretim başladı kahraman ekibimi öpüyorum 💪.”

Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesinde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991 de, Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamlayan, 1999 da Profesör olan Ercüment Ovalı Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak çalışıyor.

Ovalı, koronavirüsü atlatmış kişilerden elde edilecek olan immün plazmayı 12 hasta üzerinde denemek için Bakanlıktan beklenen onayın gelmesinden önce de üzerinde çalıştıkları tedavi yöntemi için şöyle bir açıklama da yapmıştı:

”20 güne kadar viral inaktive Kovid-19 konsantre immün plazma koruyucu ve tedavi amaçlı olarak klinikte test etmeye başlıyoruz. Bu amaçla bizler de ABD’de olduğu gibi hastalığı yenen yurttaşlarımızı hayat kurtarmak için plazma bağışına davet edeceğiz”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ayrıca aşının klinik test aşamasında aksilik olmazsa Mayıs sonunda gelmiş olacağını da belirtti.

**

Yürekten kutluyorum ekibin her bir üyesini.. Sizlere çok ihtiyacımız var.. Ve dilerim bundan sonra gerçek kahramanlar sizin sayenizde bilim insanları olacak ve nesiller de sizlerin yolunu takip edecek..

NOT: Bu yazı Ercüment Ovalı’nın bizzat izni alınarak hazırlanmıştır.

Kaynak: LinkedIn ve Milliyet

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı