GÜNDEM

Türk Girişimci Eren Bali Amerika’da Koronavirüs Kiti Üretti

Eren Bali’yi tanıyor musunuz bilmiyorum ama kendisi genç, çalışkan, başarılı örnek bir insan..

Bir öğretmen ailenin çocuğu olan Eren Bali Malatya’da dünyaya geldi. İlkokulu bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta okuduktan sonra Malatya Fen Lisesi’ni kazandı. Sonra lisede girmiş olduğu Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda dereceleriyle MIT ve Harvard gibi üniversitelerden teklif aldı. Ancak eğitimine Türkiye’de devam etti. Üniversiteyi ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik bölümünde tamamladı.

Aynı zamanda Udemy’nin kurucularından başarılı bir Türk Girişimci Eren Bali. Günümüzde Udemy, dünyadaki online eğitim sektörünün parmakla gösterilen girişimleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın batısında en çok fonlanan online eğitim şirketi. Başarısının sırrı ise, insanın sertifikalara ya da diplomalara mecbur kalmadan, istediği konuyu, uzman kişilerden öğrenmesine imkan sağlaması.

Kendisinden gelen son güzel haberler arasında ise mevcut gündemimiz koronavirüs tedavisi için yapılan bir çalışma var.

San Francisco merkezli sağlık şirketi Carbon Health’in CEO’su Eren Bali, ürettikleri COVID-19 için tanı kiti için sipariş almaya başladıklarını belirtti. Yoğun talep sebebiyle kitler şuan sadece Kaliforniya’da 167.5 dolardan satılmakta.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı testte çubuktan alınan tükürük ile evde basit şekilde tanı koymak mümkün olabiliyor.

Eren Bali, koronavirüs testi yaptırmak isteyenlere önce internet üzerinden ücretsiz bir tarama testi uyguluyor. Amacı kitin herkese değil, öncelikle hasta olma ihtimali olanlara verilmesini sağlamak.

Kendisinin konu hakkındaki paylaşımlarını Twitter adresinden takip edebilirsiniz: https://twitter.com/erenbali/status/1241782324468936705?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

Kaynak: BASINDA ODTÜ

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı