GÜNDEM

Türk Girişimci Eren Bali Amerika’da Koronavirüs Kiti Üretti

Eren Bali’yi tanıyor musunuz bilmiyorum ama kendisi genç, çalışkan, başarılı örnek bir insan..

Bir öğretmen ailenin çocuğu olan Eren Bali Malatya’da dünyaya geldi. İlkokulu bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta okuduktan sonra Malatya Fen Lisesi’ni kazandı. Sonra lisede girmiş olduğu Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda dereceleriyle MIT ve Harvard gibi üniversitelerden teklif aldı. Ancak eğitimine Türkiye’de devam etti. Üniversiteyi ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik bölümünde tamamladı.

Türk Girişimci Eren Bali Amerika'da Koronavirüs Kiti Üretti

Aynı zamanda Udemy’nin kurucularından başarılı bir Türk Girişimci Eren Bali. Günümüzde Udemy, dünyadaki online eğitim sektörünün parmakla gösterilen girişimleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın batısında en çok fonlanan online eğitim şirketi. Başarısının sırrı ise, insanın sertifikalara ya da diplomalara mecbur kalmadan, istediği konuyu, uzman kişilerden öğrenmesine imkan sağlaması.

Kendisinden gelen son güzel haberler arasında ise mevcut gündemimiz koronavirüs tedavisi için yapılan bir çalışma var.

San Francisco merkezli sağlık şirketi Carbon Health’in CEO’su Eren Bali, ürettikleri COVID-19 için tanı kiti için sipariş almaya başladıklarını belirtti. Yoğun talep sebebiyle kitler şuan sadece Kaliforniya’da 167.5 dolardan satılmakta.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı testte çubuktan alınan tükürük ile evde basit şekilde tanı koymak mümkün olabiliyor.

Eren Bali, koronavirüs testi yaptırmak isteyenlere önce internet üzerinden ücretsiz bir tarama testi uyguluyor. Amacı kitin herkese değil, öncelikle hasta olma ihtimali olanlara verilmesini sağlamak.

Kendisinin konu hakkındaki paylaşımlarını Twitter adresinden takip edebilirsiniz: https://twitter.com/erenbali/status/1241782324468936705?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

Kaynak: BASINDA ODTÜ

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 8 veya 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olan insanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla neşeli, enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanık ve yalnızlığa susayan bir insan olabiliyorum. İkisi de farklı noktalardan keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan biri olarak; bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı