GELECEK

Trafik ve Teknoloji: Polis Robotu Trafikte İş Başında

California merkezli bir Amerikan bilimsel araştırma enstitüsü olan SRI International’ın The Advanced Technology & Systems Division (ATSD) bölümünde çalışan Kıdemli Robotik Araştırma Mühendisi Reuben Brewer’a göre, trafikte bir polis tarafından durdurulmak hem polis hem sürücü için sanıldığından daha tehlikeli.

Yapılan araştırma sonucu elde edilen veriler de, tehlike derecesinin önlem gerektiren seviyede olduğunu ortaya koydu.

Videodaki bilgilere göre, her yıl 16,915,140 sürücü trafikte kenarı çekiliyor. Bu trafik durdurmalarında 195,078 sürücünün üzerinde fiziksel şiddet uygulanırken aynı şekilde yaklaşık 4,488 memur da saldırıya uğruyor.

Reuben Brewer, sürücülerin 89’unun memurların ise 11’inin ölümüyle sonuçlanan bu trafik olaylarına engel olmak için, zarar verilemeyecek veya zarar veremeyecek bir polis robotu icat etti.

Brewer, “Robotumuz, herkesin güvende olmasını sağlamak için insanlar arasında dolaşıyor” dedi.

Uzayabilen teleskopik bir robot koluna sahip polis robotu, memurun yüzünün gösterildiği ve sürücüyle web kameraları aracılığıyla iletişim kurabildiği bir TV ekranına sahip. Böylece, sürücü ve trafik polisi arasında fiziksel anlamda sınırlı bir etkileşim olabiliyor.

Reuben Brewer ürettiği bu prototipi garajda başlattı ve şimdi SRI International’da devam ettiriyor. Brewer trafik problemlerinde çözümün bir parçası olması için ürettiği robotunu çok daha ileriye taşımayı amaçlıyor.

Haberin videosu şurada:

Kaynak: https://interestingengineering.com/video/this-police-robot-pulls-a-car-over-just-like-a-real-officer

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 8 veya 9 adet günlüğüm var.Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olan insanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum..Çoğunlukla neşeli, enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanık ve yalnızlığa susayan bir insan olabiliyorum. İkisi de farklı noktalardan keyifli ve öğretici..Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım.Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan biri olarak; bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı