GÜNDEM

Tom ve Jerry ile Temel Reis’in Babası Gene Deitch Aramızdan Ayrıldı

Tom ve Jerry.. Temel Reis.. Çocukluğumuzun ne kadar önemli bir bölümünü temsil ediyor değil mi?

Çocukken hafta sonu erken kalkmamızı sağlayabilen pek az şey vardı ve Tom&Jerry bunun en güzel sebebiydi.. Hatta büyük-küçük herkesin yüzünde gülücükler açtıran bir sebep..

Tom ve Jerry’nin başladığını duyuran müziğin, aslan kükremesinin yarattığı heyecanı da, çizgi filmin sonunun geldiğini gösteren ”that’s all folks” yazısının hüznünü de hiç unutmadık.

Bize sayısız anıyı, çocukluğumuzdaki heyecanları ve mutlulukları unutmamak üzere kazandıran özellikle Tom & Jerry ve Temel Reis serisindeki çalışmaları ile bilinen Oscar ödüllü animatör, illüstratör ve film yapımcısı Gene Deitch, 95 yaşında Prag’daki evinde hayatını kaybetti.

Gene Deitch,
Görsel: Gerçek Gündem

1924 yılında doğan usta sanatçı, dolu dolu bir kariyerin ardından 16 Nisan’da aramızdan ayrıldı.

1958 yılında Sidney’s Family Tree ile Oscar adayı olan sanatçı, 1960’da kısa animasyon filmi Munro ile Oscar ödülünü kazanmıştı.

Gene Deitch, 1964 yılında da ”Here’s Nudnik’’ and ”How to Avoid Friendship” adlı kısa animasyon film kategorisinde iki kez aday gösterildi.

Tom ve Jerry ve Temel Reis gibi iki efsanenin yaratıcısı Gene Deitch’in ölümünün koronavirüsle alakası olmadığı belirtildi.

Deitch Facebook’taki son gönderilerinde hayatı hakkında bir kitap daha yazdığını açıklamıştı. Yani ileri yaşına rağmen üretmeye devam ediyordu.

**

Çocukluğumuza kattığın tüm heyecanlar, anılar, mutluluklar için minnettarız.. Ve hiçbirini unutmayacağız..

Kaynaklar

*https://theprint.in/world/gene-deitch-oscar-winning-animator-of-tom-jerry-and-popeye-dies-at-95/405996/

*https://www.webtekno.com/gene-deitch-animator-vefat-etti-h90522.html

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu