Anasayfa » HABERLER » Tiangong-1 Uzay Laboratuvarı Bu Hafta Sonu Dünyaya Düşüyor

Tiangong-1 Uzay Laboratuvarı Bu Hafta Sonu Dünyaya Düşüyor

Cennet Sarayı anlamına gelen Tiangong-1 2011 yılında gökyüzüne fırlatıldığında, bu uzay istasyonunun insanlığın evrendeki ilk ayak izleri arasında yer alacağı umuyorlardı. Ancak kontrol altına alınamayan aşırı ısınma nedeniyle Tiangong-1 bir uzay enkazı şeklinde dünyaya düşmesi tam anlamıyla bir 1 Nisan şakası olabilir bizler için.

İstasyonda 2013’ten bu yana herhangi bir astronot görev yapmıyor. 2016’da Çin hükümeti Birleşmiş Milletler’e uzay istasyonunun kontrolden çıktığını bildirmişti. O günden beri er ya da geç bu istasyonun dünyaya gere döneceği biliniyordu ama son zamanlarda bunun zamanı ve etkilenebilecek bölgelerle ilgili bilgiler netleşti.

Bilim insanları; İspanya, Portekiz, Fransa ve Yunanistan’a fazla telaş etmeyin ama sekiz buçuk tonluk uçan bir laboratuvar üzerinizdeki gökyüzünde parçalanabilir dedi. Ya da korkuyu yatıştırmak isteyen kelimelerle, Tinagong-1 “atmosfere kontrol edilmeyen bir giriş” yapıyor.

Kelimelere ne anlam yüklerseniz yükleyin büyük ihtimalle Nisan ayının birinde gerçekleşecek olan parçalanmanın zamanını değiştirilemiyecek. Gerçi bu tarihle ilgili biraz esneklik payı var ancak bilim insanlarının önümüzdeki birkaç gün içerisinde gerçekleşecek bu dramatik olaya ilişkin iyi bir tahmini var. Hatta Virtual Telescope Project’in canlı yayını sayesinde bu olayı 28 Mart 2018 günü saat 12:00 UTC’den itibaren canlı olarak izleyebilirsiniz.

Tinagong-1, saatte yaklaşık 28.000 kilometre hızla atmosferimizin etrafında dönüyor yani gezegenin etrafında bir kez dönmesi 90 dakika sürüyor. Her ne kadar Dünya’nın atmosferinin bittiği ve uzayın başladığı bölgedeki hava yoğunluğu düşük olsa da yine de aracı yavaşlatmaya yeterli. Araç, ileriye doğru olan hızını kaybederken kütle çekimi aracı Dünya’ya doğru hızlandırmaya başlayacak ve işte tam da o anda havai fişek gösterisi başlayacak. ABD Hava Kuvvetlerinin İleri Uzay Operasyonları Okulunda öğretmenlik yapan bir yörünge mekaniği mühendisi olan Jesse Gossner Business Insıder’a verdiği demeçte şu benzetmeyi yapıyor; “Bir gölde taş sektirdiniz mi hiç? Birkaç kez seker ve eninde sonunda suya batar.”

Daha yoğun havanın sebep olduğu sürtünme, Tiangong-1’den dışarıya çıkıntı yapan, güneş panelleri, antenler gibi her şeyi eninde sonunda yerinden sökecek. Büyük ihtimalle, bu sürtünme aracın parçalarını aşırı ısınmış plazma ile kaplayacak. (Gerçekten de endişelenecek bir şey yok Fransa) Ancak bu “aşırı ısınmış plazma olayının” sizi kandırmasına izin vermeyin. Her şey ortadan kalkmayabilir.  İstasyon tıpkı bir soğan gibi kat kat materyalle inşa edildi. Dışarısı yüzlerce kilometre öteden görülecek kadar parlak şekilde parlarken içerdeki bazı bileşenler göreceli olarak güvende olabilir.

Harvard Üniversitesi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell’ın, Guardian gazetesine verdiği demece göre 100 kilo kadar ağırlığa ulaşabilecek parçalar yeryüzüne kadar erişebilir. Son tahminlere göre laboratuvarın arta kalan parçaları okyanusa düşecek. Yine de bilim insanları kartal gibi gözleri olan gözlemcilerin olayı görebileceğini söylüyor.

Kar amacı gütmeyen araştırma firması Aerospace’e göre, yanan uzay istasyonunun parçaları “günün hangi saatinde olunduğuna, görüş koşullarına ve gözlemcinin konumuna bağlı olarak bir dakika ya da daha uzun bir süre boyunca görülebilir.” Ayrıca uyarılan ülkelerde dahi düşen döküntülerin birisine çarpma ihtimali son derece küçük. “Uzay uçuşları tarihinde hiç bir insan atmosfere giren bir uzay döküntüsü tarafından yaralanmadı. Bir uzay döküntüsünün çarptığı tek bir kişi biliniyor ve neyse ki o da yaralanmadı.”

Çeviri: Yalçın Boysan

Bu makalenin orijinali The Washington Post’da yayımlanmıştır.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.