GÜNDEM

Televizyon İzlemek Yerine Neler Yapabileceğinizi Söyleyen Hesap Makinesi

İstatistiklere göre ortalama bir Amerikalı her gün yaklaşık 5 saat televizyon izliyor ve sıralamayı Japonlar, İtalyanlar, Polonyalılar, Ruslar takip ediyor. Bunun sonucu elbette obezite, kalp hastalıkları gibi sağlığımıza ve zihinsel uyuşukluk, duyarsızlık, maniple olmaya yatkınlık gibi etkilerle de sosyal yaşantılarımıza yansıyor. Elbette Türkiye’de de durum bundan daha farklı değil.

2018’de tekrarlanan “Televizyon İzleme Eğilimleri”araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de günlük ortalama televizyon izleme süresinin 3 saat 34 dakika…

Çalışmaktan geriye kalan bir kaç saatimiz olduğunu düşünürsek çok da az değil aslında.

Araştırma sonuçlarında 2006’ya kıyasla televizyon izleme sürelerinde belirgin bir azalma yaşandığı görülüyor. 2006’da yapılan araştırmada günlük ortalama 5 saat 12 dakika, 2009’daki araştırmada 4 saat 36 dakika, 2012’deki araştırmada ise 4 saat 24 dakika televizyon izlendiği belirlenmişti.

Ancak biliyoruz ki televizyon izlenmese bile zamanımızın çoğunu internet başında geçiriyoruz. Kitap okumak, spor yapmak daha üretken bir hayatı tercih etmek fazla da popüler tercihlerden değil.

Belki de bazı gerçekleri görmemiz gerekiyor harcadığımız boşa giden zamanın farkına varabilmek adına.

Sizleri farklı bir hesap makinesi ile tanıştıralım. Bildiklerinizden biraz farkı bu makine.

Omni Calculator aslında birçok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor,  bu özel hesap makinesi uygulamasına, her gün TV izlemek için ne kadar zaman harcadığınızı,  yaş ve kilo gibi bazı temel bilgileri girersiniz karşınıza bazı seçeneklerin çıktığını göreceksiniz.

Örneğin televizyon için harcadığınız zaman yerine koşmak, yürümek, bisiklete binmek gibi başka aktiviteler yapsanız ne kadar kalori yakardınız ya da kitap okumaya o zamanı harcasanız kaç kitap bitirmiş olurdunuz gibi…

Yeni bir beceri öğrenmek istiyorsanız, öğrenmek için kaç saat gerektiğini düşündüğünüzü girin ve  kaç haftalık sürede bunu size yapabileceğinizi öğrenin kısacası.

Omni Calculator bünyesinde 314 farklı hesaplama aracı barındırıyor bu arada bunları da keşfetmenizi öneririz elbette…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu