YAŞAM

Tek Bir Çay Poşeti ile Milyarlarca Mikroplastik Parçayı İçiyor Olabilirsiniz

Yeni bir araştırmaya göre plastik çay poşetleri, demleme sularına milyarlarca mikroplastik parçası bırakıyor. Kanada McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar dört farklı ticari poşet çayı kaynar suda demlemenin etkilerini analiz etti.

Tek bir sallama çay poşetinin kaynar su ile muamelesi sonucunda yaklaşık 11.6 milyar mikroplastik parçacığı ve 3.1 milyar nanoplastik parçacığı fincanın içine bıraktığı, yani daha önce diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan plastik miktarından binlerce kat daha yüksek oranda plastik parçacık bulunduğunu tespit edildi.

Bu parçacıklarını içmenin sağlık üzerinde ne tür etkileri olduğu henüz araştırmacılar tarafından belirlenebilmiş değil.

Bu yılın başlarında yapılan farklı bir araştırmaya göre insanların her hafta, bir kredi kartı ağırlığının eşdeğeri olan yaklaşık 5 gram plastik yedikleri bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) geçtiğimiz ay yayınladığı bir raporda musluk suları ve şişelenmiş sulardaki mikroplastik incelemeleri neticesinde “Mevcut seviyelerde sağlık riski oluşturuyor gibi görünmediğini” ancak konu hakkında bilgilerin sınırlı olduğu ve mikroplastiklerin insan sağlığını nasıl etkilediğiyle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Greenpeace üyelerinden deniz biyologlarının Kuzey Atlantik okyanusunda gerçekleştirdikleri bir keşif gezisini izlemek ve plastik atıklar konusunda endişelenmek istiyorsanız bu videoyu izlemenizi öneririz.

Kaynak

https://edition.cnn.com/2019/09/27/health/microplastics-tea-bags-study-scn-scli-intl/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu