YAŞAM

Tek Bir Çay Poşeti ile Milyarlarca Mikroplastik Parçayı İçiyor Olabilirsiniz

Mikroplastikler; okyanuslarımızda, toprağımızda, havamızda ve hatta çay fincanımızda…

Yüz binlerce ton, trilyonlarca minik plastik parçacık, denizlerimizin üzerinde yüzüyor. Bu durum, su şişeleri gibi plastiklerin minik parçalara ayrılması ve lavabolarımızdan atık su kanalına karışan mikroboncuklar nedeniyle meydana geliyor.

Plastik mikroboncuklar, yüz temizleyici, duş jeli ve diş macunu gibi kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde ovma etkisi sağlayan bir katkı maddesi olarak kullanılırlar. Bu ürünlerin tek bir kullanımında 94 bin mikroboncuk
kanalizasyona karışabilir.

Bunun ciddi bir sorun olmasının nedeni, plastiğin sudaki zehirleyici bileşenleri üzerinde toplaması ve ardından bunların plastiğin kendisindeki kimyasal maddelerle birlikte deniz canlılarına yerleşmesi, sonra da besin zincirine girerek yemek tabaklarımıza kadar ulaşmasıdır.

Bu mikroplastiklerin insanlar üzerindeki olası zararlı etkileri ise kromozomlarda yarattığı değişimler sonucu ortaya çıkabilecek kısırlık, obezite ve kanser gibi hastalıklardır.

Evet biz mikroplastikleri yiyiyoruz ancak sadece deniz ürünleri aracılığı ile değil…

Çay Poşetleri ve Mikroplastik

Araştırmalara göre plastik çay poşetleri de, demleme sularına milyarlarca mikroplastik parçası bırakıyor. Kanada McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar dört farklı ticari poşet çayı kaynar suda demlemenin etkilerini analiz etti.

Tek bir sallama çay poşetinin kaynar su ile etkileşimi sonucunda yaklaşık 11.6 milyar mikroplastik parçacığı ve 3.1 milyar nanoplastik parçacığı fincanın içine bırakıyor.

Yani daha önce diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan plastik miktarından binlerce kat daha yüksek oranda plastik parçacık bulunduğunu tespit edildi.

Araştırmada sonuçlarda yanılgıya sebep vermesini engellemek adına öncelikle poşetlerin içerisinden çay çıkartıldı ve sadece poşetin kendisi incelendi. Birçok çay üreticisi poşetlerini mühürlemek için polipropilen kullanır. Polipropilen yaygın kullanım alanı olan plastiklerdendir.

Bu yılın başlarında yapılan farklı bir araştırmaya göre insanların her hafta, bir kredi kartı ağırlığının eşdeğeri olan yaklaşık 5 gram plastik yedikleri bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı bir raporda musluk suları ve şişelenmiş sulardaki mikroplastik incelemeleri neticesinde “Mevcut seviyelerde sağlık riski oluşturuyor gibi görünmediğini” ancak konu hakkında bilgilerin sınırlı olduğu ve mikroplastiklerin insan sağlığını nasıl etkilediğiyle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Greenpeace üyelerinden deniz biyologlarının Kuzey Atlantik okyanusunda gerçekleştirdikleri bir keşif gezisini izlemek ve plastik atıklar konusunda endişelenmek istiyorsanız bu videoyu izlemenizi öneririz.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2019/09/27/health/microplastics-tea-bags-study-scn-scli-intl/index.html

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu