EĞİTİM

Tatilde Öğrenme Kaybı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Tatilde öğrenme kaybı öğrencilerin özellikle uzun tatillerinde bildiklerini unutmaları, öğrendikleri bilgileri tatil sürecinde kullanmadıkları için kaybetmeleri anlamına geliyor.

Ancak bu öğrenme kaybı her öğrenci için eşit seviyede olmuyor. Bazı öğrenciler tatillerini iyi değerlendirerek bir sonraki döneme bir adım önde başlıyor. Öte yandan, bir diğer grup öğrenci, okulda öğrendiklerinin önemli bir kısmını kaybederek bir sonraki adıma geçiyor.

Yapılan uzun soluklu araştırmalar gösteriyor ki öğrenciler “ortalama olarak” matematik ve okuma yazma gibi temel derslerde öğrendiklerinin neredeyse 10’da birini yani ortalama 1 aylık müfredata denk gelen bilgi ve beceriyi her yaz tatilinde kaybediyor.

Bu kayıp en fazla ilkokul çağında ve ilk 4 yılda gözlemleniyor ama bu sonraki yıllarda kayıp olmadığı anlamına gelmiyor.

Öyle olduğu için de öğrenci, üniversite sınavına geldiğinde tatilde öğrenme kaybı yaşayan çocukla tatilde öğrenme kaybı yaşamayan çocuk arasındaki makas iyice açılıyor.

Tatilde öğrenme kaybı

Eğitimdeki pek çok sorun gibi tatilde öğrenme kaybı da çaresi olan bir dert. Bir kere ilk yapmamız gereken meselenin varlığını kabul etmek, yani dert etmek. İkinci olarak tatil kavramını yeniden tarif etmemiz gerekiyor.

Bizdeki gibi uzun tatillerin olduğu bir iklimde, tatilin öğrenmeyi de tatile çıkartmamız gereken bir dönem olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Uzun tatil dönemleri kitapların rafa kaldırıldığı, çocukların yazmaktan çizmekten araştırmaktan uzak tutulduğu dönemler değildir, olmamalıdır.

Tatiller, çocukların zorunlu okul müfredatı yerine kendi istek ve tercihleri doğrultusunda öğrenmeyi yeniden keşfedeceği eğlenceli bir dönem olabilir.

Tatilde Öğrenme Kaybı Nasıl Engellenebilir?

– Tatil setleri: Tatilde öğrenme kaybını önlemenin en yaygın yollarından biri, iki sınıf arasında köprü görevi gören tatil setlerini çocuklara ulaştırmak. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için ideal olan bu setler okul müfredatına göre hazırlanmış ve içinde tüm derslere ilişkin eğlenceli egzersiz, proje ve deneylerin olduğu bir nevi alıştırma kitabı işlevi görüyor. Tabii set deyince şu şerhi de düşeyim: Çocukları ezbere iten, testlerle dolu alıştırma kitaplarının yarardan çok zararı oluyor.

Bu setlerin yanı sıra yaz ayları boyunca çocukların öykü, roman, şiir tarzı edebiyat kitaplarından oluşan bir seçki ile dağarcıklarını zenginleştirmesi de önemli.

– Sportif etkinlikler: Spor etkinliklerine katılan öğrenciler hem zaman yönetimi hem de takım çalışması becerileri kazanıyor. Bu iki becerinin akademik başarıdaki etkisini bildiğimizden tatil boyunca çocuklarımızın bu tarz planlı etkinliklere katılması onların okul başarılarına yapılmış ciddi bir katkı olacaktır.

– Sanatsal etkinlikler: Yaz tatili akademik yıl içerisinde çeşitli nedenlerle ihmal edilen bireysel ve sanatsal becerilerin kazanılması için de büyük bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Çocuklarımızın katılabileceği resim, heykel, müzik ve dans gibi sanatsal etkinlikler hem onların sanatsal becerilerini arttıracak hem de duygusal gelişmelerine olumlu katkıda bulunacaktır.

– Planlı gezi ve ziyaretler: Tarihi mekânlara yapılan turistik geziler, müze ziyaretleri, köy ve doğa gezileri bu bağlamda çocuklarımızın dünyalarını zenginleştirmek için birer fırsat olarak değerlendirilebilir. Bu ziyaretlerden önce çocuklarımızın ön araştırma yapmasını teşvik ederek onlara ‘rehberlik’ görevi verilmesi aynı zamanda onlardaki tarih, doğa ve çevre bilincinin gelişmesine olanak verecektir.

– Kaliteli zaman paylaşımı: Çocuklarımızla yaptığımız sohbetler, özellikle erken yaşlarda, son derece kalıcı etki bırakır. Aynı şekilde çocuklarımızla oynadığımız, yapbozdan sudokuya, strateji oyunlarından kelime oyunlarına her tür etkinlik onların öğrenmesine yapılmış bir katkı olarak da görülebilir.

Özetle, okula paydos ama öğrenmeye yaz aylarında da devam. İyi tatiller!

Prof. Selçuk ŞİRİN

Yazının tam metni: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selcuk-sirin/tatilde-kaybeden-cocuklar-40863197

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı