ZİHİN AÇAN YAZILAR

Tartışma Nafile Olduğunda: Bertrand Russell’in Oswald Mosley’e Mektubu

Uygar bir insan olarak farklı görüşlerle fikir alışverişinde bulunmak ya da karşımızdakini ikna etmeye çalışmak hangi noktadan sonra anlamsız hale geliyor?

Kendimizi internetteki temelde benzer düşünen arkadaşlar, tanıdıklar ve yabancılarla makul derecede verimli tartışmalar içinde bulabiliriz, ancak bizden gerçekten farklı düşünen birini ikna edebilir veya onlar tarafından ikna edilebilir miyiz? Değerleri, bizim değerlerimize taban tabana zıt olan bir kişiyle ilişki kurmak sağlıklı mıdır?

Olası bu tip bir ilişkide ortak bir zemin bulmak mümkün olmayacak ve tartışma kaçınılmaz son olarak yer alacaktır. Bu tip durumların farkına varmak ve geri çekilmek zayıflıktan çok bir cesaret eylemidir ve hiç kimse bu zorlu cesareti, büyük İngiliz filozof Bertrand Russell’dan daha zarif bir biçimde içinde ifade edemez.

Ocak 1962’de Russell, otuz yıl önce İngiliz Faşistler Birliği’ni kuran Sir Oswald Mosley‘den bir dizi mektup aldı. Mosley bu mektuplarda Russell’ı, onu faşizmin erdemlerine ikna edebileceği bir tartışmaya davet ediyordu daha doğrusu kışkırtıyordu. Devamında Russell tarafından kaleme alınan aşağıda okuyacağınız mektup, kişinin kendine yarar sağlamayacağına inandığı bir tartışmaya girmeme hakkı için bir manifesto niteliğinde idi. Bertrand Russell, bu mektubu 1962 yılında, 89 yaşındayken kaleme almıştır.

Bertrand Russell’in Oswald Mosley‘e Yolladığı Mektup

Sevgili Sir Oswald,

Bana gönderdiğiniz mektuplar ve ekindeki evraklar için teşekkür ederim. Son yazışmamız hakkında epey düşündüm. İnsanın, kendi değer yargılarına son derece yabancı, hatta tiksindirici değer yargılarına sahip birine nasıl cevap vereceğine karar vermesi her zaman zor oluyor.

Konu sadece sizin öne sürdüğünüz fikirlere karşı olmamdan ibaret değil, ben tüm yaşam enerjimi faşizmin felsefe ve pratiğinde kendini gösteren zalim ayrımcılık, takıntılı şiddet ve sadistik kötücüllük ile mücadele etmek için adamış bir insanım.

Şunu belirtmeliyim, benim ve sizin kendimize yer bulduğumuz duygusal evrenler birbirinden o kadar ayrı ve birbirine o denli zıt ki, aramızdaki olası bir iletişimden herhangi bir samimi ya da verimli sonuç ortaya çıkmasına imkan yok.

Sizden, bu konudaki fikrimin kesinliğini anlamanızı rica ediyorum. Bunu bu şekilde ifade etmemin nedeni size kabalık etmek amacını taşımaktan ziyade insanlık deneyimine ve insanlığın başarılarına verdiğim değerden kaynaklanıyor.

Saygılarımla,

Bertrand Russell


Göz atmak isterseniz:

Kaynak: When Debate Is Futile: Bertrand Russell’s Remarkable Response to a Fascist’s Provocation; https://www.brainpickings.org/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu