Tarih

Tarih Öncesi Dönemde Kadınların da ”Avcılık” Yaptığı Tespit Edildi

Avcı Adam Hipotezinin Sonu Gelmiş Olabilir...

Tarih öncesi hakkında bildiklerimizin sınırları değişiyor.. Darısı zihnimizin sınırlarına. Peru’da çok önemli bir arkeolojik keşif yapıldı. Yapılan keşif, günümüzde bizim de hala en önemli sosyolojik problemlerimizden biri olan cinsiyet eşitliği konusunda hem yerel hem küresel bazda sürdürülen yanılgılara da bir cevap niteliğinde diyebiliriz.

Yüzyıllar boyunca, tarihçiler ve bilim insanları, avcı toplayıcı olarak kabul edilen ilk insanlarda, erkeklerin avlandığını ve kadınların gündelik yaşamı devam ettirdiğini kabul etti. Bununla birlikte, California Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmaya göre, Güney Amerika’nın And Dağlarında av aletleriyle birlikte gömülü bulunan 9.000 yıllık bir kadın karşımıza farklı bir bakış açısı çıkartıyor.

And Dağları’nın Wilamaya Patjxa denen yüksek bölgelerinden birinde keşfedilen mezarda, yanına özenle yerleştirilmiş taş aletlerle bulunan kalıntıların avcı bir kadına ait olduğu tespit edilmesi, o dönemde kadınların da avcılık ile uğraştığına işaret ediyor.

Araştırmacıların büyük hayvanları avlamak için kullanıldığını belirttikleri taş mermiler, mızraklar ve çeşitli av malzemeleri, ölüm anında 17 ile 19 yaşları arasında olan bir kadına ait idi. Hala geleneksel öğretilerde kadınlara yakıştırılan (!) roller ve sorgusuzca yapmalarını bekledikleri ekstra görevleri (!) ile tanımlanan kadınların tarihsel figürlerinin son derece atılgan oldukları görülüyor..

Avcı Kadınlar Nüfusun Neredeyse Yarısına Yakın

Bu keşif, ekibin daha geniş bir kadın avcı modelinin bir parçası mı yoksa sadece bir kereye mahsus bir durum mu olduğunu sormasına neden olmuş. Araştırmacılar, Kuzey ve Güney Amerika’daki geç Pleistosen ve erken Holosen mezarlarının yayınlanmış kayıtlarına bakarak, 107 bölgeden 429 kişiyi belirlemişler. Devamında bunların arasından avcı olanlarını belirlemişler. Cinsiyeti belirlenebilen 27 iskeletin 11’nin kadın, 16’sının erkek olduğunu tespit edilmiş. Araştırmacılar tarih öncesi dönemlerde kadınların avcı nüfusunun %30 ila %50 arasını kapsadığını düşünüyor. Çalışmada imzası olan bilim insanlarından biri Randy Haas Kalifornia Üniversitesi’nde görev yapmaya devam ediyor ve bu önemli çalışmaları hakkında ilgililere şunları söylüyor: “Uzun süredir inanılan erkek avcı hipotezini yalanlayan bir arkeolojik buluşa imza attık. Bu mezardan çıkanlar cinsiyete dayalı iş ayrımcılığı ve eşitsizliğin gündemde olduğu bir dönemde geldiği için ayrıca önemli. Avcı toplayıcı insanlardaki cinsiyetlere göre ayrılmış iş hayatı bazı insanların cinsiyetçi eşitsizliklerin doğamızda olduğunu düşünmelerine yol açıyordu. Açıkça görüldüğü üzere türümüzün ilk dönemlerinde bile çalışma hayatında ayrımcılık bir kanun değil.

Binlerce yıl öncesinden günümüze anlamlı bir mesaj niteliğinde bu çalışma. Elbette anlamak isteyenler için.

Kaynak:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu