YAŞAM

Havadan Su Elde Ederek Susuzluğa Son Verebiliriz

Yokluğuyla savaşlar başlatan, toplumları ortadan kaldıran su en kıymetli varlığımız ve giderek de azalıyor. Peki ya havadan su elde edebilseydiniz?

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar sıcak ve kuru çöl ortamında bile ihtiyacınız olan tüm suyu doğrudan havadan çekmenize olanak tanıyan mikrodalga büyüklüğünde bir su toplayıcı cihaz üretmeyi başardılar.

Buna göre her bir kilogramlık su emici malzemenin havadan tuttuğu nem metal-organik çerçeve (MOF, metal organic frame) denilen çok gözenekli bir madde (bir gram MOF malzeme yaklaşık olarak –türüne göre değişmekle birlikte- bir futbol sahası ile eşdeğer bir yüzey alanına sahip) üzerinde yoğuşturularak su üretimi sağlanıyor.

susuzluğa son veren buluş
Credit: Mathieu Prévot/UC Berkeley

Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde üç günden fazla süren saha testleri sırasında yaklaşık üç bardak temiz su elde edildi. Günde bir kilogram nem tutucu malzeme başına 0,7 litre su üretimi sağlandı.

Cihazın bir önceki versiyonuna göre üretim performansı 10 kat daha iyi duruma getirildi. Cihaz 7/24 esasına dayalı olarak, güneş panelleri ve bir batarya ile çalışıyor.

Çölde en kurak günlerde bile (%7’lik son derece düşük bağıl nem ve 27℃) günde bir kilogram MOF başına 0.2 litre su üretimi sağlandı.

susuzluğa son veren buluş
Credit: Mathieu Prévot/UC Berkeley

Suyun, havadan düşük bir nemde (%40 bağıl nemden daha az) yoğunlaştırılması için, havanın donma derecesinin altına, pratik olmayan sıfır dereceye kadar soğutulması gerektiği iyi bilinmektedir.

Geliştirilen cihazla bunun çok düşük nemde böyle bir soğutma olmadan yapıldığını söyleyen araştırmacılar, bunu yapabilen başka bir materyalin olmadığını söylüyor.

Araştırma ekibi lideri Prof. Yaghi “Bu yüksek bağıl nemde çalışan bir nem alma cihazı gibi değil. Bazı insanlar 0,7 litre suyun fazla olmadığını söylüyor. Ancak bulunduğunuz ortamda su yoksa, 0.7 litre su çoktur” dedi.

Prof Yaghi, yakında günde 7 ile 10 litre su üretimi yapabilen ve bir mikrodalga fırın büyüklüğünde olan cihazlarını piyasaya süreceklerini söylüyor.

Küçük bir buzdolabı büyüklüğünde olan cihazın daha yüksek üretim kapasiteli bir başka sürümü ile bir evin içme, pişirme ve duş alması için gerekli olan günlük 200-250 litre su üretimi yapılabiliyor.

Araştırmacılar birkaç yıl içerisinde günde 20000 litre su üreterek yaklaşık olarak bir köyün ihtiyacını karşılayabilecek üretim potansiyeline sahip cihazlar üretmeyi hedefliyorlar.

Cihazı araştırmacılardan birebir dinlemek isterseniz 🙂

Kaynak:

https://www.universityofcalifornia.edu/news/water-harvester-makes-it-easy-drink-water-thin-air

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar... [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı