Tıp ve Sağlık

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Zararlı mı, Faydalı mı?

Spor yaparken verimliliği artırma konusunda pek çok çalışma yapılmakta. Zihinsel antrenmanlar, psikoloji, motivasyon için yapılan araştırmalar gün geçtikçe artıyor. Ancak araştırmalardan farklı farklı sonuçlar çıktığını da görüyoruz. Mesela yıllar önce Brunel Üniversitesi’nde spor psikoloğu olan Costas Karageorghis spor ve verimlilik konusunda bir çalışma yapmıştı. Çalışmasında koşucuları kullanan psikolog, müziğin koşucuların performansını artıran faktörler arasında olup olmadığını analiz etmeye çalışmıştı. Sonuçta, pop, rock, hatta klasik müziğin koşuculardaki antrenman ve yarış performansını %20’ye kadar artırılabildiğini gördü.

Diğer yandan Cambridge Üniversitesi’ndeki çalışma ise müziğin performanstaki etkisini farklı bir sonuçla açıklıyor. Bilim insanları, spor yaparken bir yandan da müzik dinleyen insanların kasları yerine beyinlerini meşgul ettiğini bunun da spor performansını düşürdüğünü söylüyorlar. Scientific Reports’ta yayımlanan çalışmada, yaş ortalaması 21 olan 62 erkek kürek çekerken hafıza testine tabi tutulmuştu. Adaylar normal performanslarının altında kaldı. Aynı etkinin müzik dinlerken oluştuğunu vurgulayan uzmanlar sizi bilmem ancak benim biraz kafamı karıştırdı. 🙂

Günümüzde spor yaparken müzik dinlemenin veya bir şeyler izlemenin oldukça yaygın olmasının aslında spor performansını düşürdüğü söylense de spor yapmayı oldukça seven birisi olarak, sporu müziksiz hayal etmekte zorlanıyorum. Motivasyonu artırdığını en azından kendi üzerimde gözlemliyorum. O sebeple ilk yapılan araştırmaya kendimi daha yakın bulduğumu itiraf etmeliyim.

Belki de biraz müziksiz denemeler yaparak aradaki farkı görmeye çalışabiliriz ancak şu da bir gerçek ki anlık ruh halimiz de müzik veya diğer faktörler olsun olmasın spor isteğimizi oldukça etkiliyor. (ya da diğer çalışmalarımız için olan isteğimizi)

Bu konularla ilgili karışıklıkları biraz da multitasking yani çoklu görev konusuna benzetiyorum. Multitasking kavramı dillere pelesenk olmaya başladığı ilk yıllarında oldukça faydalı, zekayı geliştiren bir kavram olarak tanıtılmıştı. Gel zaman git zaman çoklu görevin aslında verimlilik düşmanı olduğuna dair pek çok makale yayımlandı. Bunun sebebinin beynin aynı anda farklı konulara odaklanarak aslında aynı anda yapılan tüm işlerin niteliğinin, kalitesinin düşmesi olduğu söyleniyordu.

Aynı şekilde şirketler için tüm yumurtaları aynı sepete koymayınız diye yatırım tavsiyesi yapanlar varken bir yandan da tek bir alanda uzmanlaşmanın çok daha önemli olduğunu düşünenler vardı. Sonuçta her tez kendi antitezini ve sentezini yaratır diyelim. Kümülatif olarak daha çok çalışma atılacak ortaya elbette. Biz kendimizi keşfetmeye çalışalım en iyisi. 🙂

Kaynak: Music in the exercise domain: a review and synthesis (Part I) ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Ana sayfa » UYGULAMALI BİLİMLER » Tıp ve Sağlık » Spor Yaparken Müzik Dinlemek Zararlı mı, Faydalı mı?

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu