Spor Yaparken Müzik Dinlemek Zararlı mı, Faydalı mı?

Spor ve beyin arasındaki bağlantıya ilişkin araştırmaların sonuçları uzun süredir daha yenilikçi ve özgün düşünce ve daha yüksek özgüven için vücudu hareket ettirmenin önemine vurgu yapıyor. Daha iyi işleyen bir zihin için ilk sırada yer alanlar ise yürüme ve koşma olarak tanımlanıyor. Ugun bir hızda yürüme ya da koşmanın, beynin rasyonel ve doğrusal düşünmeyi destekleyen prefrontal bölgelerindeki aktiviteyi geçici olarak azaltarak zihnin rahatlamasını sağladığını artık biliyoruz.

Araştırmacılara göre, yürümenin etkileri yürüyüşü bitirdikten sonra en az 15 dakika daha devam ediyor. Yani bir beyin fırtınası toplantısına girmeden önce yürüyüş yapmak iyi bir fikir. Ancak yine bu konuda yapılan araştırmalara göre, yürüyenler oturanlara kıyasla basit ve doğrusal problem çözme testlerinde biraz daha kötü performans gösteriyor.

Konu ile ilgili ilginç bir çok araştırma karşımıza çıkıyor. Üstelik zaman içinde bunlardan çelişkili sonuçlarda elde edilebiliyor. Mesela yıllar önce Brunel Üniversitesi’nde spor psikoloğu olan Costas Karageorghis spor ve verimlilik konusunda bir çalışma yapmıştı. Çalışmasında koşucuları kullanan psikolog, müziğin koşucuların performansını artıran faktörler arasında olup olmadığını analiz etmeye çalışmıştı. Sonuçta, pop, rock, hatta klasik müziğin koşuculardaki antrenman ve yarış performansını %20’ye kadar artırılabildiğini gördü.

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Performansı Azaltıyor Olabilir mi?

Diğer yandan Cambridge Üniversitesi’ndeki çalışma ise müziğin performanstaki etkisini farklı bir sonuçla açıklıyor. Bilim insanları, spor yaparken bir yandan da müzik dinleyen insanların kasları yerine beyinlerini meşgul ettiğini bunun da spor performansını düşürdüğünü söylüyorlar.

Scientific Reports’ta yayımlanan çalışmada, yaş ortalaması 21 olan 62 erkek kürek çekerken hafıza testine tabi tutulmuştu. Adaylar normal performanslarının altında kaldı. Aynı etkinin müzik dinlerken oluştuğunu vurgulayan uzmanlar sizi bilmem ancak benim biraz kafamı karıştırdı. :)

Günümüzde spor yaparken müzik dinlemenin veya bir şeyler izlemenin oldukça yaygın olmasının aslında spor performansını düşürdüğü söylense de spor yapmayı oldukça seven birisi olarak, sporu müziksiz hayal etmekte zorlanıyorum. Motivasyonu artırdığını en azından kendi üzerimde gözlemliyorum. O sebeple ilk yapılan araştırmaya kendimi daha yakın bulduğumu itiraf etmeliyim.

Belki de biraz müziksiz denemeler yaparak aradaki farkı görmeye çalışabiliriz ancak şu da bir gerçek ki anlık ruh halimiz de müzik veya diğer faktörler olsun olmasın spor isteğimizi oldukça etkiliyor. (ya da diğer çalışmalarımız için olan isteğimizi)Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz