GÜNDEM

SpaceX’in Roketi Test Aşamasında Korkunç Şekilde Patladı

Çılgın Girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in roketlerinden Starship, dün yapılan uçuş denemesi esnasında devasa bir patlama ile kül oldu.

Elon Musk, son zamanlarda pek çok kişi tarafından yoğun şekilde takip edilen bir girişimci olarak, uzay yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Musk’ın Ay’a ve Mars’a 100 yolcu göndermeye yönelik iddialı planları için şirketlerinden biri olan SpaceX’teki prototipleri rakiplerinden sıyrılmak için sıkı bir yarışa hazırlanıyor.

Ancak bu hazırlıklar esnasında korkutan haberler de geliyor.

Dün test sırasında yaşanan büyük patlama gibi.. Bu patlama, SpaceX için ilk değil. 2016’da SpaceX’in Falcon 9 roketi de patlamıştı:

SpaceX’in açıklamasına göre, 2016’da NASA’nın Cape Canaveral hava üssünde, İsrail firmasına ait Amos-6 istihbarat uydusunu uzaya taşıyan SpaceX Falcon 9 roketinin patlamasına, roketin üst kısmında bulunan helyum deposundaki gaz kaçağı neden olmuştu.

Amos-6 Hakkında bilgi almak için: https://en.wikipedia.org/wiki/Amos-6

***

Uzaya koloni kurma, uzayı turizme açma gibi eskiden ütobik şimdi ise fenomen olan hayaller için dünyanın en zengin girişimcileri sektörün lideri olmak için adeta gece-gündüz çalışıyorlar.

Hatta 2019 yılında şu haberde bahsettiğimiz üzere, uzay çalışmaları ve uzay turizmi yatırımlarında Jeff Bezos Blue Origin, Elon Musk ise SpaceX ile yeni pazarın liderleri durumunda iken Virgin Galactic şirketi de beklenmeyen bir hamle ile Social Capital Hedosophia şirketi ile birleşip uzay turizmi işinde ilk hisse senedini sunacak anlaşmasıyla halka açılan ilk şirket olmuştu.

Elon Musk da bu yarışın güçlü adaylarından biri olarak pek çok roket geliştirdi. Starship Roketi de bu roketlerden biri. Daha doğrusu ”bunlardan biriydi”.

SN4 adlı dördüncü Starship prototipi olan roket dün beşinci statik ateşleme testi sırasında yaşanan patlamayla devasa bir ateş topuna dönüştü.

Teksas’taki Boca Chica tesisisindeki testte SN4’ün beşinci statik yangın testini geçtiği düşünülüyordu. Ancak dakikalar sonra araçtan kalın bir gaz bulutu sızdı.

Ve kısa süre sonra, prototip roket dev bir patlamayla infilak oldu. Ardından sadece enkazı kaldı. Patlamanın kesin nedeni hala bilinmiyor ve şirketten henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

NASA Spaceflight isimli YouTube kanalında yayınlanan deneme esnasında yaşanan patlama sonucu ölü ve yaralı olmadığı belirtildi.

İşte o anlar:

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/spacex-starship-prototype-blows-up-fireball

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/05/30/spacexin-starship-prototipi-test-asamasinda-patladi/

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu