GEOMETRİ

Sosyal Mesafe ve Geometri

Sosyal mesafe, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan damlacıkları bir başkasının soluması riskini azaltmak için bireyler arasında yeterli mesafeyi koruma anlamına geliyor.

Kısacası insanların her gün genellikle farkında bile olmadan sergilediği bazı davranışların değiştirilmesini gerektiriyor.

Yine de, restoranlardaki, sokaklarımızdaki insan kalabalığı bizlere sosyal mesafenin ne olduğu ve bunu kimin uygulaması gerektiği konusunda biraz kafa karışıklığı olduğunu gösteriyor.

Bunu sizlere biraz da geometri yardımıyla anlatmaya çalışalım…

Diyelim ki güneşli bir pazar günü bir parkta oturuyorsunuz. Malum şartlardan dolayı başka insanlarla sosyal mesafe dediğimiz en az 2 metrelik bir mesafe bırakmak istiyorsunuz.

Ancak bir sorun var ki herkes benzer düşüncede olduğunda bunu hayata geçirmek için biraz düşünmemiz gerekiyor.

Bu noktada sosyal mesafeyi nasıl ayarlayabiliriz? Ya da en az 2 metre uzağında olacağımız kişi sayısı kaçtır?

Bu işi çözmeye bir kişi ile başlayalım.

A kişisinin etrafında sosyal mesafe gereği yarıçapı 2 metre olan hayali bir çember düşünebiliriz. B ve C kişileri A’ya en fazla bu çemberin üzerinde olacak kadar yaklaşabilirler. Aynı şekilde B ve C kişileri arasındaki mesafe de 2 metredir.

A, B ve C kişileri arasında oluşan eşkenar üçgeni gördünüz mü?

O halde A’nın etrafına sosyal mesafeyi gözetecek şekilde kaç kişi gelebilir? Çemberin etrafına 6 tane eşkenar üçgen sığdırabileceğimiz için bu da en çok 6 kişi demektir.

Aynı mantık A’nın etrafındaki herhangi bir kişi için de geçerli olur. Örneğin B kişisinin de etrafına en çok 6 kişi düzgün altıgen oluşturacak şekilde gelebilirler.

Bunu  herkese uyarladığımızda eşkenar üçgenlerden oluşan bir ızgara (kafes) elde ediyoruz ve bu ızgarada herkes düzgün bir altıgenin merkezini oluşturur.

Konu hakkında göz atmanızı önereceğimiz bir başka yazımız: Sosyal Mesafe: Koronavirüs Yayılımını Yavaşlatmak İçin Önemli Bir Strateji

Şevket ÜNCÜ

KAYNAK: https://plus.maths.org/content/maths-minute-social-distancing

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı