Geometri Yardımıyla Sosyal Mesafeyi Nasıl Ayarlayabiliriz?

Sosyal mesafe, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan damlacıkları bir başkasının soluması riskini azaltmak için bireyler arasında yeterli mesafeyi koruma anlamına geliyor. Kısacası insanların her gün genellikle farkında bile olmadan sergilediği bazı davranışların değiştirilmesini gerektiriyor. Yine de, restoranlardaki, sokaklarımızdaki insan kalabalığı bizlere sosyal mesafenin ne olduğu ve bunu kimin uygulaması gerektiği konusunda biraz kafa karışıklığı olduğunu gösteriyor. Bunu sizlere biraz da geometri yardımıyla anlatmaya çalışalım…

Diyelim ki güneşli bir pazar günü bir parkta oturuyorsunuz. Malum şartlardan dolayı başka insanlarla sosyal mesafe dediğimiz en az 2 metrelik bir mesafe bırakmak istiyorsunuz. Ancak bir sorun var ki herkes benzer düşüncede olduğunda bunu hayata geçirmek için biraz düşünmemiz gerekiyor. Bu noktada sosyal mesafeyi nasıl ayarlayabiliriz? Ya da en az 2 metre uzağında olacağımız kişi sayısı kaçtır?

Sosyal Mesafe ve Geometri

A diyeceğimiz tek bir kişiyle başlayalım. A kişisinden 2 metre uzakta olmak isteyenler, A merkezli ve 2 metre yarıçaplı bir çemberin üzerinde kendilerini konumlandırmalıdır. Bu çember üzerindeki, B ve C diyeceğimiz, diğer iki kişiye bakalım. B ve C de birbirinden 2 metre uzakta olmak istediklerinden dolayı A, B ve C’nin oluşturduğu üçgen kenar uzunluğu 2 metre olan bir eşkenar üçgen olmalıdır.

Çakışmayacak şekilde A’nın çevresine kaç tane üçgen sığdırabilirsiniz?

O halde A’nın etrafına sosyal mesafeyi gözetecek şekilde kaç kişi gelebilir? Pekala, bir eşkenar üçgendeki açıların hepsi 60 derecedir. A’nın etrafındaki toplam açı 360 derecedir yani A’nın çevresine tam olarak 360/60=6 eşkenar üçgen sığdırabiliriz. Bu da en çok 6 kişi demektir.

Aynı mantık A’nın etrafındaki herhangi bir kişi için de geçerli olur. Örneğin B kişisinin de etrafına en çok 6 kişi düzgün altıgen oluşturacak şekilde gelebilirler.

Bunu  herkese uyarladığımızda eşkenar üçgenlerden oluşan bir ızgara (kafes) elde ediyoruz ve bu ızgarada herkes düzgün bir altıgenin merkezini oluşturur.

KAYNAK: Plus Magazine, Maths in a minute: Social distancing, https://plus.maths.org/content/maths-minute-social-distancing

Matematiksel

Başa dön tuşu