Sosyoloji

Sosyal Medya Kullanımı Nesillere Göre Nasıl Değişiyor?

Dünyamız hiçbir zaman bugün olduğundan daha fazla bağlantılı olmamıştır.

Çoklu cihaz türlerinde 4.4 milyardan fazla internet kullanıcısı var. Bu cihazları iş ve oyun için kullanıyoruz. Sosyal medya hem çevrimiçi hem de çevrimdışı etkileşim şeklimizi değiştirdi.

Bugünün Küresel Web Dizini’nden elde edilen infografik, yaklaşık 114.000 internet kullanıcısının verilerine dayanarak sosyal medya kullanımının temel nesil ve bölgesel farklılıklarını karşılaştırmakta ve bu durumun hayatımızda nasıl bir hale geldiğini göstermekte.

sosyal medya kullanımı

Nesillere göre sosyal medya kullamını

İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş Arasında Doğmuş Olan Nesil

Baby Boomers olarak adlandırılan bu nesil şu anda teknoloji ve sosyal medya kullanımı söz konusu olduğunda neredeyse her kategoride ve her ölçümde son sırada yer alıyor. Bu nesil, bugünün gençliğinde olduğu gibi teknolojinin içine doğmadı.

Bununla birlikte, Boomers sosyal medya platformlarında en büyük faaliyet artışını gösteriyor. Örneğin, 2016 yılından bu yana Instagram ve WhatsApp kullanımı bu grup için sırasıyla %59 ve %44 arttı, bu da küresel ortalamanın iki katından fazla.

X Kuşağı

‘MTV Nesli’ olarak da bilinen Gen X grubu (1980 ve 1990’ların ortalarına kadar ergin olan nesil), İnternetin gerçek sıçramasını yapmadan önce büyüyen son nesildi. Bu grubun ilk yıllarında kablosuz telefonlardan kişisel bilgisayarlara kadar yeni teknolojiler ortaya çıktı.

Gen X, ortalama olarak günde yaklaşık iki saatini internette/sosyal mecralarda harcıyor – Millennials ve Gen Z’den daha az, ama Boomers’dan daha fazla.

sosyal medya

Milenyum Çocukları (Millennials)

Şaşırtıcı bir şekilde Milenyumlar sosyal medyada geçirilen süre için bir yavaşlama göstermektedir. 2017-2018’den itibaren, sosyal medyada Milenyum çocuklarının ekran süresi bir dakika azaldı, günde 2 saat 38 dakikaya düştü. Bu eğilim, pasif kaydırma yerine çevrimiçi etkileşim kurdukları markalardan gerçek yaşam deneyimleri ve daha iyi katılım arayan Milenyum çocuklarına işaret ediyor.

Diğer faktörler de bu evrimde rol oynadı. Milenyumların yaklaşık %50’si sosyal medyadaki faaliyetlerinin ağlarını etkilemekten öteye gitmelerine neden olduğunu itiraf ediyor.

Z Kuşağı

Gen Z, tarihte internetsiz bir dünyayı hiç tanımayan ilk gruptur. Doğuştan bu yana online dünyaya giren Gen Z, günde 2 saat 55 dakikalarını sosyal medyada harcayarak geçiriyor.

Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’nın Z kuşağı aktif olarak kullandıkları sosyal hesapların sayısında liderdirler. Birçoğu, YouTube ve Instagram gibi multimedya ağırlıklı siteler kullanıp, Facebook gibi platformlardan uzaklaşıyor.

Sayılarla Sosyal Medya

Aşağıda, Temmuz 2019 itibarıyla beş ana sitesinin aktif kullanıcı sayısı ve etkileşim sayısı verilmiştir.

Temmuz 2019 itibarıyla Aylık Etkin Kullanıcılar

Facebook: 2,4 milyar

YouTube: 2 milyar

WhatsApp: 1.6 milyar

Instagram: 1 milyar

Twitter: 330 milyon

Daha da çarpıcı olanı bir platformunun 1 dakikasında olan etkileşim:

Facebook Messenger ve WhatsApp üzerinden gönderilen 41,6 milyon mesaj

347.222 kişi Instagram’da etkileşime giriyor

Twitter’da tweet atan 87.500 kişi

YouTube’da 4.5 milyon video izleniyor

Çok çarpıcı rakamlar değil mi!

Sosyal Medyanın Perakendedeki Rolü

Sosyal medya, ilk başta sadece bizi arkadaşlarımızla bağlantıda tutmak amacıyla gelişti(rildi). Ancak kullanıcılar artık kariyer sitelerine erişebilir, favori şirketleriyle etkileşime girebilir, küresel etkinliklerle güncel kalabilir ve aşkı bulabilir hale geldiler.

Tüm bölgeler ve nesiller boyunca e-ticareti büyük ölçüde etkiledi. Sosyal medya siteleri her zamankinden daha fazla ürün araştırması, marka katılımı ve çevrimiçi satın almalar için kullanılıyor. Örneğin, Instagram artık kullanıcıların ekranlarında basit bir dokunuşla gördüklerini hemen satın almalarını sağlayan tek tıklamayla mağaza özellikleri sunuyor.

2018’de büyük markaların %72’si, pazarlama kaynaklarının önemli bir bölümünü çevrimiçi kullanıcılardan sağladığını bildirdi.

Sosyal Medya Büyümesi

Büyüme hızının yavaşlamasına rağmen kullanım hala artmakta. 2017’den 2018’e kadar, ortalama bir kişinin kullanımı günde 3 dakika artarken, 0.8 kişi bir sosyal medya hesabının yeni bir üyesi oldu.

Sosyal medya, çok çeşitli kültürlere, yaş gruplarına ve kişiliklere hitap eden geniş, çok yönlü ve karmaşık bir endüstridir. Faaliyetlerindeki büyüme yavaşlasa da, artan küresel nüfusun bağlantıda kalmak için bu platformları daha fazla kullanacağı kesindir.

Okumaya devam edelim: En Sevdiğimiz Konu: Kendimiz, En Sevdiğimiz Yer: Sosyal Medya

Kaynak
https://www.weforum.org/agenda/2019/10/social-media-use-by-generation

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.